Google'dan zararlılara karşı "devamlı" çözüm!

Google'dan, Android'in gittikçe daha fazla can sıkan güvenlik sorununa "devamlı" çözüm geliyor...

  • Zeynel A. Öztürk
Google'dan zararlılara karşı "devamlı" çözüm!

Güvenlik riskleri, artık sadece bilgisayarlar kullanıcılarını endişelendirmiyor. Akıllı telefon ve tablet sahipleri, şu sıralar sahte uygulamaların ve zararlıların en çok hedef aldığı kitleler arasında. Google ise Android platformunu güvenli tutacak yeni bir önlem geliştirdi.

Resmi Android blog'una göre Google'ın yeni girişimi, cep ve tablet sahiplerini potansiyel zararlı uygulamalardan koruyacak. Android'de zaten bulunan Verify Apps (Uygulamaları Doğrula) işlevinin üzerine getirilen bu geliştirme, cihazların zararlı uygulamalara karşı "devamlı olarak kontrol edilmesine" izin verecek.

Google, Android'deki Verify Apps işlevinin geçtiğimiz sene 4 milyondan fazla kez kullanıldığını söylüyor. Ancak bu işlev, uygulamaları sadece yükleme sırasında denetliyordu. Android güvenliği ve Safe Browsing takımları tarafından ortak geliştirilen yeni uygulama tarama sistemi ise, cihazları sürekli olarak izleyecek ve zararlı olabilecek davranışı yakalayıp hemen uyarı verecek.

Google'a göre yüklendikten sonra davranışı zararlı hale gelen uygulamaların oranı, yüzde 0.18. Bu oran, Google'ın tanımıyla "minüskül", ancak firma platforma olan güveni artırmak için sorunu görmezden gelmiyor. Yeni uygulamanın, birkaç hafta içerisinde yayınlanacak Android 4.4.3'te yer alması bekleniyor. Ancak kesin bir açıklama henüz yapılmış değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

ondan sonra bütün crackli uygulamaları virüs görsün -.- sağol google biz almayalım

@12 Nis 2014 22:32 O crackli uygulamaların neredeyse hepsine virüs koydukları için olmasın? Adamlar babalarının hayrına mı Google Play'den uygulama alıp apk dosyasını milletle paylaşıyorlar?

2 tl verip uygulama satin alamayacaksan 3310 da kal kardes, biz seni tutmayalim.

Crackli indirme satin al. Emek hirsizi olma sende. Yaptigin doğru birşeymis gibi bu tur muhteşem haberleri karalama. Helal olsun sana google artik Apple fanboycuklar virüslü virüslü diye gezmez ortada bu onların çenesini kapatir

Hee tabi artık andriodde hiç virus olmaz

08:06 yaaa kes! Sabahin köründe kalkip üşenmeyip bu yorumumu yazdin.

Sen de yorum yaz