Google değişiyor; Caffeine geliyor...

Yılların Google'ı en sonunda değişim kararı aldı: Google Caffeine'in Google'dan ne farkı olacak?

  • Ali Güngör
Daha hızlı, daha etkili bir Google için Caffein!
Google ara yüzü değişmiyor

Google'ın yeni arama motoru o kadar mütevazi bir şekilde, o kadar sessizce geldi ki daha kimse ne olup bittiğinin farkında değil. Google'ın açıklamasında göre bu Bing'e veya diğer rakiplere verilen bir karşılık değil. Ancak Google her ne kadar inkar etse de Caffeine, Google'ın aramalarını daha ileriye taşımak istediğini, rekabete karşılık verdiğini gösteriyor.

Peki nedir bu Caffeine? Tamamen ayrı bir marka ve isim altında yeni bir arama motoru mu? Google arama motorunun güncellenmiş hali mi? Farklı bir türevi mi?

Caffeine, Google'ın geliştirilmeye devam edilen yeni sürümü. Amacı daha hızlı çalışan, daha iyi sonuçlar bulan bir Google oluşturmak.

Caffeine görünüş olarak Google'dan farksız. Ortaya çıkan arama sonuçları da hemen hemen aynı gözüküyor. Bununla birlikte Caffeine'de Google'ın temellerindeki en önemli kodlar yeniden yazılmış ve yazılmaya devam ediyor. Bu yenilenen kodlar Google'ı birdenbire bambaşka bir arama motoruna dönüştürmüyor. Bu yüzden farkları görmek için yoğun bir test gerekiyor.

Google kodunun yarı-ömrü...

Google'ın isim seçimi takdire şayan, akıllara sıcak kahveyi getiriyor...

Google çalışanı Matt Cutts espriyle karışık olarak Google kodunun yarı ömrünün altı ay olduğunu söylüyor. "Kod aradan altı ay geçip de tekrar karşınıza geldiğinde yarısı geliştirilmiş oluyor!" diyor. Kodun zayıf kalan kısımları zaten devamlı güncelleniyor ve kullanıcılar farkına bile varmıyor.

Arama süresi ölçüldüğünde ise fark anlaşılıyor. Normal Google ile 0.15 saniye alan arama Google Caffeine ile 0.09 saniye alıyor. Bu çok önemli bir gelişme, her aramada bu kadar zaman kazanılırsa internet genelinde aramalarda büyük verimlilik sağlanabilir. Önümüzdeki haftalarda gerçekleşecek değişiklikler neler getirecek ve belki neler götürecek, detaylar ortaya çıktıkça ve denedikçe sizlerle paylaşacağız.

Özetle Caffeine, Google'ı rakiplerine karşı uyanık tutan bir geliştirme. Google rakiplerine karşı yüzeysel yenilikler yapmakla uğraşmıyor. Google arayüzünü değiştirip "Yenilendik!" tabelası da asabilirdi ancak böyle bir şeye kalkışmadı. Böylece risk de aldı, ama Caffeine başarılı olursa, Google üzerindeki geliştirmeler ile uzun vadedeki kazancı da bu şekilde daha büyük olacak.

Buraya tıklayarak Caffeine'i test edebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

malesef test edemedim güncelleme var sanırsam

bence google,google olarak kalsın zaten 1 numara hiç gerek yok böyleşeylere

google ın arayüzü var mı ki

"Google rakiplerine karşı yüzeysel yenilikler yapmakla uğraşmıyor. Google arayüzünü değiştirip "Yenilendik!" tabelası da asabilirdi ancak böyle bir şeye kalkışmadı."

Google'ın Microsoft ile arasındaki fark bu sadece teknolojide görsel değişiklik değil teknoloji tabanında fiziksel değişiklik.

Güncelleme yapılıyor. Çalışmıyor şuan için...

Google'ın Microsoft ile arasındaki fark bu sadece teknolojide görsel değişiklik değil teknoloji tabanında fiziksel değişiklik.-
-------------
windows vistadan windows7 e geçerkende microsoft aynısını yaptı
düşünmeden yorum yapmayın

google ın arayüzü var mı ki

sence nasıl bir arayüzü olmalı neticede bir arama motoru program veya işletim sistemi değil eğer isteseler muhteşem temalar ve arayüzü de ekleyebilirler fakat bu seferde ağlarsınız google çok kötü bi sayfa iki saatte açılmıyo diye

google ın arayüzü var mı ki

sence nasıl bir arayüzü olmalı neticede bir arama motoru program veya işletim sistemi değil eğer isteseler muhteşem temalar ve arayüzü de ekleyebilirler fakat bu seferde ağlarsınız google çok kötü bi sayfa iki saatte açılmıyo diye

Bu da Bing'e kapak olsun

Google'ın bir arayüzü var ve gerçekten harika. Bu arayüz sayesinde sadece arama sayfasının yüklenmesini beklemeden direkt olarak aramaya hızlı bir şekilde geçebiliyoruz. Bundan daha büyük keyif yok benim için.

google'yi kolay kolay yıkamazlar. Daha doğrusu yanına dahi yaklaşamazlar. benim tanıdığım birçok kişi internete google der :)) yani!!

Hiç gerek yoktuuuu bole seylereeee :S :D

bence bing google ı geçti zaten ama amerika da bide türkiye de tam kullanıma geçse siz bu yorumları bing için kullanıcaksınız

bıgn google mı gectı :))))) şaka yapıyor olmasın boyle bır seyın henuz ımkanı yok , google ın uygulamaları bıtmek bılmıo reader igoogle gmail transtale grup vs..vs..vs. say say bıtmıo nasıl gectı dıosun anlamdım sımdı ben veya neye dayanarak bunu soyluosun ?

GOOGLE yıkılmaz Ms' in ağzının suyu daha çok akar

Arama Motorlarındaki %2 lik pay artışıyla %9dan % 11'e çıkardı bing..Googleı geçmesi için daha kırk fırın algoritma yazmaları lazım...

geçti ama amerikada düzgün okuyun yorumumu

google 1 numara google hedefinden kaymazsa kimse tutamaz microsoft gibi paracı değil kullanıcılara parayla program satmaya kalkmıyor.

Ne ABD'de ne de dünyanın herhangi bir ucunda böyle bir şeyden söz etmek bile gülünç, yapmayın 5LK. Pireyi deve olarak görmekle sadece kendi kendinizi kandırırsınız, başka da bir şey değil.

google giderse Caffeine tutmazki GOOGLE BOYLE DAHA İYİ

Hafif bir Java özentiliği sezinliyorum :)

arkadaşlar benim google ana sayfa olarak ayaralıyorum . bi kaç gün sonra ilk sayfam değişiyor google yerine başka bi sayfa açılıyor örn(msn sayfası )

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost