Google dev bir temizlik yaptı!

Artık Google'da arama yapan hiç kimse, bu alan adı uzantısına sahip siteleri bulamayacak!

  • Melik Arslan
Google temizlik yaptı
Büyük hali için resmin üzerine tıklayın

Milyarlarca bilgi bulunduran, internette arama motoru denildiğinde akla gelen ilk isim olan Google, .co.cc uzantılı web sitelerini arama kayıtlarından sildi.

Resimde görüldüğü şekilde bir arama gerçekleştirince bir sonuç bulamayan Google'ın bu kayıtları silmesinin nedeni olarak bu uzantıda bulunan sitelerinin çoğunun spam içerikli olması ve 11 milyondan fazla bu uzantıya sahip sitenin Google'da bulunmasının gereksiz olması gösteriliyor.

Resmi bir ikinci bölüm alan adı uzantılarından olmayan .co.cc, http://co.cc adresinde bulunan Koreli bir şirket tarafından bağımsız bir şekilde ortaya çıkarılmış olan 'freehost' şeklinde bir domain.

Milyonlarca site artık Google'da yok!

Google'ın internet spam takımında bulunan Matt Cutts, düşük kalitede ve istenmeyen iletilerle dolu bir freehost gördükleri takdirde bu kayıtları sileceklerini vurguladı. Bunun ardından bahsi geçen alanın sahibi olan firma, blogunda bir gönderi yayınlayarak kullanıcıları korumak için boşuna kullanılan alanları sildiklerini ve alanlara virüs taraması yaptıklarını belirtti.

11.383.736 alan adının kayıtlı olduğu bu freehost'ta yaklaşık 6 milyon kullanıcı mevcut. Bu sayılar da bu freehost'u dünyanın en büyük alan adı uzantılarından biri yapıyor, zira .org ve .uk gibi 2 milyondan fazla alan adı bulunan uzantılardan daha çok alan adı bulunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

İyi olmuş iyi ;)

süper olmuş

İyi yapmış bence biraz yükten kurtulmuş olur daha hızlı arama yapar.

resim arama özelligide yenisi berbat oldu boyutuna göre seçebiliyorduk eskiden 2mp fialan şimdi büyük küçük orta nedir bu baya dandik oldu.

arayınca hala çıkıyor =)

Son derece haksız bir uygulama. Ben co.cc filan nedir anlamam ama insanlar istedikleri alan adını seçmekte özgürdürler.

.co.cc yi silmekte haksızlar bence neden siliyorsunuz ki gelişmiş aramaya .co.cc de arama seçeneği koysaydınız bari.varsayılan olarak yine aramasın.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost