Google, drone'larla 5G dağıtma peşinde!

Yeni bir rapora göre Google, balonlu internet projesi Project Loon'a benzer bir projenin peşinde!

Google, drone'larla 5G hızı dağıtma peşinde!
Drone'lu 5G hakkında henüz resmi bir açıklama yok

Gökhun Sungurtekin

Google'ın arama ve eposta hizmetlerinden çok daha fazlasıyla meşgul olduğunu biliyoruz. Firma, kendi kendine giden otomobillerden gelişmiş robotlara, yüksek hızlı internetten masa oyunlarında insanları yenebilen yazılımlara birçok farklı proje üzerinde çalışıyor. Şimdiye firmanın drone'larla çalışan çok hızlı bir 5G ağı geliştirdiği ortaya çıktı.

Çok gizli Skybender projesi, Guardian'ın haberine göre şu an New Mexico'daki Spaceport America'da deneme aşamasında. Google'ın planı, 4G / LTE bağlantısının sunabildiği hızın yaklaşık 40 kat hızlısını sunabilmek. Rapora göre Google, yeni ağını test etmek için yaklaşık 1.400 kilometre karelik bir hangar alanını kullanıyor. Firmanın nihai planıysa, güneş enerjisiyle çalışan insansın araçlarla dünyaya yüksek hızlı internet sağlamak.

Gizli proje, Project Loon'u hatırlatıyor ancak bu defasında interneti dağıtmak için hava balonları yerine drone'lar kullanılıyor. Facebook'un da drone'larla internet dağıtmaya yönelik bir projesi olduğunu biliyoruz. Yeni 5G ağı 4G'den çok daha hızlı olsa da, menzili çok daha kısa ve kötü hava koşullarından etkilenebiliyor. Google'ın drone'lardaki menzil sorununu aşmak için çeşitli teknolojilerden faydalandığı söyleniyor.

Gökhun Sungurtekin

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Biz 3G kullanıyoruz.

Google amca gözünün yağını yiyem kurtar bizi ttnet zulmünden.

Umarım başarsınlar fakat sabit olmayan örneğin uydu vb. hariç balonla drone ile bu iş yaş! Hindenburg felâketi, zeplin tarihinin en büyük faciası olduğu gibi bu Drone ile internet de olsa olsa kısmi başarılı olup yaygınlaştırılamaz fiyasko olur ve deneme ile kalır. Google' işletme yazılımı bedava internet, otomobil, robot vs. derken şimdiden belli Dünyanın en büyük şirketi olacak..Hızlı ve bedava internet hizmetini sağlayan 21.YY'da çok şeye egemen olur!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir