Google dünyanın her yerinde popüler değil

Google dünyanın her yerinde internet ile aynı anlama gelmez. Hangi ülkede Google hiç ilgi görmüyor?

Google dünyanın her yerinde popüler değil

Amerikan deviyle rekabet eden yenilikçi arama motoru Yandex, Nasdaq'da halka açılıyor.

Yandex, Rusya'nın dışında pek duyulmuş bir arama motoru değil. Fakat yakında bu değişecekmiş gibi görünüyor. Rus pazarının %44'ünü elinde tutan ve Google'ın 10 puan ilerisinde bulunan Yandex, comScore sitesine göre Avrupa'da da iki numaralı arama motoru. Yandex'in sonbaharda hisselerini Nasdaq'da halka sunarak 2 milyar dolar kazanması bekleniyor. Bu Rusya'da teknoloji alanında en büyük halka açılma ve şirketin değerini yaklaşık 5 milyar dolara çıkarıyor. Yandex bu konuda yorum yapmasa da analistler ve yatırımcılar büyük bir başarı bekliyorlar.

Rusya ciddi gelişme potansiyeli olan bir pazar. Ülkenin sadece çeyreği internete bağlı fakat yüksek hızlı bağlantılar küçük şehirlere ulaşmaya başladı. Günümüzde %10 civarında olan geniş bant bağlantının 2010 yılında üç katına çıkacağı tahmin ediliyor. Google şu an 200 milyon dolar değere sahip Rus pazarının 2010 yılında 1 milyar dolara ulaşacağını hesaplıyor.

Yandex'in kısa hikayesi

Yandex arama motoru 2000 yılında Arkady Volozh ve ortakları tarafından kurulmuş. Şirket yüksek kalitedeki arama motoru sayesinde zamanın lideri Rambler'i tahtından indirmiş ve Rusya'nın en popüler arama motoru haline gelmiş. Yandex'in her yıl ikiye katlanan karı, 2007 senesinde 167 milyon dolara kadar ulaşmış.

Rusya ofisini 2006 yılında açan Google elbette Yandex için dişli bir rakip. Rusçaya adapte edilmiş gelişmiş arama algoritmaları ve YouTube ve Google Maps gibi hizmetlerin Rusya'ya yönelik versiyonları ile dünya devi Google Rusya'da oldukça popüler.

Yandex yenilikçi stratejileriyle bu rekabette avantaj sağlayabilir. Rus şehirlerindeki trafiği izleyen Smilink isimli bir şirketi satın alan Yandex, böylelikle seyahat bilgi hizmetlerini geliştirmeyi planlıyor. Yandex ayrıca 2007 yılında MoiKrug.ru isimli bir sosyal ağ sitesini de bünyesine kattı. Tüm bunlar temelde arama motoru odaklı Yandex için oldukça farklı stratejiler. Analistler bu farklılaşmanın Google ile sürdürdükleri rekabette Yandex'in işine yarayacağını belirtiyorlar.

Yandex her durumda yerel bir aktör olarak büyük avantaja sahip. Kendi pazarları konusunda deneyim sahibi yerel arama motorları, Çin ve Kore'de de büyük yabancı şirketlere karşı başarıyla mücadele edebiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Kendi dilimde hizmet verirse neden tercih etmeyeyim....

ewt google tercih etme sebebimiz Türkçe olması girdim siteye adımı yazdım tamamı rusça sitelerden sonuçlar geldi :)

http://www.alexa.com/data/details/traffic_details/yandex.ru dünyanın en çok 40 rusyanın ise en çok tıklanan 3. sitesi ve Rusça kullanılan ülkeleride etki altına aldığını istatistiklerden çıkarırsak farklı Dil desteği sağladığında dünyaya kafa tutacak gibi gözüküyor

Google'ın üstün başarı ve kalitesiyle aynı olmadığını düşünüyorum

1--search-earn.com.. 120.000 uyesi ile.hedefi 50.000.000 uye.gelecegi parlak.uyeleri aramadan ve uyelikten parada kazanıyorlar.
2...bingoo.cc daha tolbarı yeni kurdu.aramalara basladı ama esas kazanc ve reklamlarda baslıyacak.hedefi yanlizca turkiyeden 300.000 ortak ..
3...ilet.net. hazırlıklarını yapıyor.oda kazandıracak bir arama motorunu yakında devreye sokacak.Turk pazarıda kızışıyor artık.ve bizim pazarda uyeler parada kazanıyorlar.
yeterki bizlerde sahip cıkalım.

Her hangi bir iyi niyeti olmus Rusya'nin da biz duymadik herhalde bize karsi simdiye kadar..

Ne isim var Rus'un arama motoruna bakayim da, alsin bilgileri kuyumu kazsin..

adını ilkdefa duyuyorum geleceğinin çok parlak olacağını düşünmüyorum.

bilimum korsan teçhizat, malzeme, yazılım, film, oyun, program rusların sitesinden çıkıyor. Adamların legal bir faaliyetini görmedim ben açıkçası

bu ruslara güven olmaz giser beni virüslü sitelere yönlendirir yani rusların yazdıkları son model virüslerin olduğu sitelere sonrada gider bize kaspersky satmaya çalışır...bu ruslar böyle zaten önce virüs yazarlar sonra antisini...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir