Google Earth API'sı emekliye ayrılıyor!

Google'ın sitelere büyük imkanlar sunan Google Earth API'si, emekliye ayrılıyor!

Google Earth API'sı emekliye ayrılıyor!

Google'ın yaklaşık 6 sene önce kullanıma sunulan Earth API'sı, web tarayıcılarının JavaScript yoluyla 3 boyutlu harita uygulamaları oluşturmalarına olanak tanıyordu. Ancak Google, yaptığı açıklamada API'nın önümüzdeki sene, 12 Aralık 2015'te kapatılacağını duyurdu.

Earth API'sının kapatılmasının arkasında birçok neden var. Bu nedenlerden en önemlisi ise web tarayıcılarının güvenlik nedeniyle artık Netscape Plugin Application Programming Interface'i (NPAPI) kullanmamaları. Chrome ve Firefox'un birkaç ay önce desteğini sona erdirdiğini duyurduğu framework, Earth API'sinin temelini oluşturuyor. Dolayısıyla NPAPI'nın ölmesi, Google Earth API'sının da ölmesi anlamına geliyor.

API'nın Eylül 2013'teki yüzde 9,1'lik kullanım oranının Ekim 2014'te yüzde 0,1'e gerilemesiyle birlikte Google için API'yı kapatmaktan başka çare kalmamış gibi görünüyor. Google Maps'in hizmet şartları, bir API'nın kapatılacağının duyurulmasının ardından bir sene daha desteklenmesini gerektirdiği için, Google Earth API'sı 12 Aralık 2015'e kadar desteklenecek. Bu kapatmanın ardından Google'ın yeni bir projeyle karşımıza çıkıp çıkmayacağı ise merak ediliyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

olayı anlayan?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir