Google Earth için küçük bir adım...

Google Earth'e bir yenilik daha eklendi: Ay'a ayak basışın 40. yılında Ay ayağınıza geliyor...

Google Earth: Ay yüzeyi artık üç boyutlu
Ay yüzeyindeki inişler işaretli ve tarihi bilgilere bolca yer verilmiş

Üç boyutlu olarak Ay yüzeyini gösteren Google Earth sayesinde kullanıcılar Dünya'yı ve Mars'ı gezdikleri gibi Ay'ı da gezebiliyorlar. Google Earth'e dahil edilen özelliğin ismi Moonscape.

NASA'nın Apollo görevlerini planlarken kullandığı resimleri de görmek mümkün. Ay yolculuğundan geriye kalan ekipman ve astronotların çektiği panoromik görüntüler de bu Ay ziyaretini zenginleştiren görseller arasında yer alıyor.

Google Earth 5.0'a yapılan bu yeni eklenti Washington DC'deki Newseum'da özel bir sunumla sergilendi. "40 yıl önce iki insan Ay yüzeyinde yürüdü. Bugünden başlayarak Ay, Google Earth ile izlenebilecek ve bütün insanlık bu astronotların ayak izlerinden takip edebilecek." diyen Google ürün menajeri Michael Weiss-Malik, bu önemli olayı herkese hatırlattı.

Daha iyi bir Ay turu için, Ay yürüyüşünü gerçekleştiren Buzz Aldrin ve "Ayda bir Adam" kitabının yazarı Andrew Chaikin'in rehberliğindeki sanal turu seçebilirsiniz. Apollo 17 astronotu Harrison Schmitt'in anlatımıyla da farklı bir görsel gezi mevcut. Harrison Schmitt ay üzerinde yürümüş olan tek jeolog.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

aslında çok saçma bir şey olmuş ayı görüp de napacaz
millet aç
bunların hepsi halkı uyutma çabaalrı iktidarın ama uyumoruz!!

Amerika aya mı çıktı??? Bence hayır

Güzel bir hizmet.

iyiki herkes senin kdar gerikafalı değil

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir