Google Earth ile Mars'ta zaman yolculuğu

Google Earth Dünya üzerinde zaman yolculuğu yaptırtmakan sıkıldı, Mars'ta zaman yolculuğuna başladı.

  • Ümit Öncel

Google Earth'ün Şubat başında yayınlanan 5.0 beta sürümü pek çok yeni özelliğin yanı sıra, kullanıcılara Mars görüntülerini de sunuyor olmasıyla büyük ses getirmişti. Bu sayede kızıl gezegenin görüntüleri de, Google Earth'teki dünya görüntüleri gibi incelenebilir hale geldi. Google, şimdi Mars görüntülerini bir adım daha geliştirerek, Mars yüzeyinde zamanda yolculuk olanağı sunuyor.

Google Earth'te menüden Mars'ı seçtiğinizde önce karşınıza en yakın tarihli uydu görüntüleri geliyor. NASA'nın Themis adlı kamerasının görüntülerinden faydalanan Google Earth bu sayede kullanıcıları Mars yörüngesinde yolculuk etme olanağı sunuyor. Yeni eklenen özellik sayesinde Mars ile ilgili ilk haritalama çalışmalarını gerçekleştirmiş Giovanni Schiaparelli ve Percival Lowell ünlü gök bilimcilerin oluşturduğu haritaları da Google Earth sayesinde incelenebiliyor olması.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Software'lerin büyüklüğünü; dosya boyutu ile doğru orantılı olarak değil, yaptığı işlevselikler ile kıyaslamak daha doğru olmaz mı ?

Google sen çok yaşa.

Max_Real Qnx

Amerikan hükümeti Nasa'ya ait bilgileri ne karşılığı Google'a veriyor acaba? Bizim ne aradığımızı gözetleme karşılığı olmasın...

5 yıl önce söylesek kim inanırdı...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play