Google Earth'te kayıp kıta Atlantis heyecanı

Google Earth kayıp kıta Atlantis'in peşinde: Okyanusun dibindeki bu görüntü ne anlama geliyor?

Google Earth'te kayıp kıta Atlantis heyecanı

İngiliz The Daily Telegraph gazetesinin haberine göre Kanarya Adaları yakınlarında, Google Earth'ün yeni hizmeti Ocean ile yapılan araştırma sonucunda ilginç bulgulara ulaşıldı. Okyanusun tabanında beliren izler, araştırmacıları heyecanlandırdı. Çünkü bu izler, doğal olmaktan çok uzak ve insan yapımına benziyor. Üstelik izler, tam da kayıp kıta Atlantis olduğu ileri sürülen yerde...

Okyanus tabanı araştırılacak
Google Ocean'da tespit edilen kusursuz bir dikdörtgene benzeyen "gizemli" şekillerin Atlantis olabileceği tahmin ediliyor. Şekiller 4 kilometre derinlikte ve dikdörtgen harita şeklinde. İyice bakıldığında ise birbiryle kesişen geniş caddeleri andıran cizgiler rahatlıkla görülebiliyor.

Keşfin yapılmasıyla birlikte okyanus bilimciler ve jeofizikçiler araştırma için hazırlıklara başladı.

İzler gerçekten Atlantis'e ait olabilir mi?

Atlantis, Platon'un Timaeus ve Critias kitaplarında bahsettiği efsanevi batık bir kıta ve uygarlık olarak biliniyor. Platon'a göre Atlantis, "Herkül Sütunları'nın ötesinde" yer alan, Batı Avrupa ve Afrika'nın birçok kısmını fetheden ve Solon'un zamanından 9 bin yıl önce (yaklaşık M.Ö. 9500) Atina'yı fethetmeye çalışan, ancak başarılı olamayıp bir gecede okyanusa batan bir uygarlık."

New York Üniversitesi'nden uzman Charles Orser, keşfi büyüleyici olarak niteledi. Orser, "Şekiller Platon'un tarif ettiği bölgede bulunuyor. Kesinlikle daha yakından bakılmayı ve araştırılmayı hak ediyor" dedi. Platon'un diyaloglarında gömülü bir hikáye halinde olan Atlantis, genellikle filozof tarafından kendi politik teorilerini anlatmak için oluşturulmuş bir efsane olarak görülüyordu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

kesin ip var

Google işi iyice büyüttü.Bir çok hizmeti insanlara çok büyük yararlar sağlıyor..

atlantis filan yok yunan uydurması hepsi
hades zeusu filanda yunanlılar uyduruyo ztn
adamların işleri güçleri yok senaryo yazıyolar...

Zeten bilinen ama acıga cıkarılmak istenmeyen bşr durumu artık daha fazla saklıyamayacaklar zira değişim geliyor 2012 ...

onlar uzaylımı yoksa

Umarım bu büyük gizem çözülür.

Bir Allah'ın kuluda enlem boylam yazmamış haberde.
31derece 21 dakika 73 saniye K.
24 derece 22 dakika 31 saniye B.
Google Earth de

hadi kazalım ne altın çıkar ordan malum yeni pc lazım dolar olmuş 1.7 küsür gidiyor işçi lazımsa gidelim buranın p.... çıktı kirizde kirizzzzzz.

Bazı uygarlıklar nelerle uğraşıyor, daha evrime bile karşı çıkan biz buzdolabı mı verelim, kömür mü dağıtalım, çarşaf mı takalım, dinle mi uğraşalım diye didiniyor..

bunu ben ilkokulda yere çizerdim. aynısını hemde.

Kesin ip var diyen arkadasa katılıyorum şaka bir tarafada bi arkadas yunan uydurmasından bahsetmiş nereden çıkardı bunu anlamış degilim bence elinin altında google amca diye biri var buraya yazı yazana kadar bi araştır istersen atlantis denilen kayıp kıta batık mu uygarlıgının yeryüzünde kalan tek tanrılı dinin daha dogrusu din olgusunun meydana çıktıgı yer olduguna inanılıyor. sanırım tahsin mayapetek ismini duymamış arkadaş. atatürk bile emrindeki tahsin mayapetek isimli tarih insanını amerikaya maya dilini mu uygarlıgını aratırmaya göndermiştir çünkü bu uygarlıkalr ile türkler arasında yakın bir bag vardır. sümerler ise yine bizim olan kürtlerin atalarıdır biz kendimiz baskalarına mal ettigimiz için baskalarıda üzerine almaktan çekinmiyor bugün çinin yasaklamış oldugu bölgelerde dünyanın en büyük piramidi var ve bunlar türk pramitleri olarak geçiyor biraz araştırırsanız google amca bu konudada yardımcı oluyor

Chipin bu araştırmayı takip etmesi gerekir. Gerçekten çok ilginç...

işi dalgaya vurmak, kafa bulmak okumayı sevmeyen, kendine verilenler ile yetinmiş, ayı hala dünyadan kopmuş sanan halkımız için çok normal aslında. Atlantis uygarlığının bulunması demek, eskiye ait hemen her efsanenin aslında bir dayanak noktası olması demektir. Keza bu medeniyetin çok ileri boyutta bir teknolojisi olduğu söylenir. Buna göre oradan bulunacak kanıtlar (varsa) geçmişimize ışık tutabilir. Arkadaşlardan biri 2012 konusundan bahsetmiş ama içeriği açmamış. Merak edenler internetten planet x olarak aratabilir yada zecharia sithcin in dünya kronolojisi isimli eserlerini edinip, okuyabilir. Kadim bilgiler doğru ise 2012 yılında çok ama çok büyük şeyler yaşayacağız.

süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

Ben, nedense bunların gerçek görüntüler olmayıp Sam amcanın kandırmacası olduğu kanaatindeyim. Bakalım benim gibi düşünen arkadaşlar olacak mı? Yorumlardan anlarız:))

Mu uygarligi diye birsey olsaydi, simdiye kadar coktan ortaya cikarirlardi.Hic sanmam ki bunun da Turk kokleriyle bagintisi olsun.Atlantis'e gelince sayet bulgular hakiki ve dogru cikarsa insanligin simdiye kadar ortaya cikardigi en onemli kesif olacak.

bakmak istiyenler http://maps.google.com/maps?ll=31.4426,-24.784356&z=7&t=h&hl=tr

yeni bi haberle bulunan şeyin atlantis olmadığı açıklandı

bence atlantis amerikada hayla var

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play