Google Earth'ten "orman" haritası!

Google Earth ile Dünya üzerinde olan biten her şeyi görmek mümkün... İşte bunun son kanıtı!

Orman kaybı Google Earth'le böyle görüntülendi

Yeni ortaya çıkan yüksek çözünürlüklü bir harita, Google Earth'ün de yardımıyla ormanlık alanlardaki azalma ve çoğalmayı gözler önüne seriyor. Haritada gördüğünüz yeşil renk ormanlık alanları, kırmızı orman kaybının yaşandığı alanları, mavi ormanlaştırılan alanları, pembe ise ormanların hem kaybedildiği, hem de çoğaldığı alanları gösteriyor.

2000 ile 2012 yılları arasını kapsayan etkileşimli harita, Landsat 7'nin çektiği 650.000 uydu fotoğrafının yardımıyla oluşturulmuş. Science'ın araştırmasına göre Brezilya, ormansızlaşmayı yavaşlatmış durumda ve bu konuda Malezya, Endonezya, Paraguay ve Angola'dan daha iyi bir konumda.

University of Maryland'dan Profesör Matthew Hansen, tek bilgisayarla yapması 15 yıl sürecek bir işin Google Earth Engine sayesinde birkaç günde tamamlandığını söylüyor.

Verilere göre dünya, 2000 ile 2012 arasında doğal afet, hastalıklar gibi çeşitli nedenlerle 2.3 milyon kilometre karelik orman kaybetmiş. Bunun yanında aynı dönemde ormanlaştırılan alanın boyutu ise 800 bin kilometre kare. Brezilya, 2003-2004 ve 2010-2011 yılları arasında orman kaybını yarıya indirerek tüm ülkeler arasında en iyi gelişmeyi gösteriyor. Ormansızlaşmanın en hızlı arttığı ülke ise Endonezya.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Eğer haritaya bakarsanız, en çok orman kaybı İstanbul çevresinde ve hepimiz biliyoruz ki, Türkiye'nin diğer yerlerindeki orman kayıpları noktacıklarının aksine bunun nedeni orman yangını değil...

bu haber bana 2 şok yaşattı ormansızlaştırmada her nasılsa birinci olmadığımız [nasıl olmuş hayret (gerçi ilk beş listesindeyizdir)] 2. şok ise ülkenin en yeşil ormanlarının hatay iskenderun bölgesinde olduğunu öğrendim (ki askerliğimi burada yapmama rağmen şimdi öğreniyorum)

Gerçek gözler önünde. Kızılderili atasözünü hatırlayalım; "Son ağaç kesildiğinde, son nehir kuruduğunda, son balık öldüğünde, beyaz adam; paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak."

İnsanoğlu çok doyumsuz.

ne varsa yine karadenizde ve benim egemde var....

Nerde ya dikilen 2 milyar fidan:)

kapitalizm gücü gölgesini satamadığı ağacı keser bu kadar net

Ne öyle Karadeniz in dışında her yer çölleşmiş gibi.....

57 Müslüman ülke arasında Malezya Endonezya biraz ormanlık. 54 Afrika ülkesinde yarısı ormanlıktır onlarda Hıristiyan ülkeler. Kuzey Afrika ülkesilerdi çöl aşağı Afrika ülkeleri ise Hıristiyan hep orman.

@17 Kas 2013 22:05 Yıllardır hindistanı bize ormanlık bir bölge gibi satar dururlar. Haritaya göre toplam ormanlık arazileri Bizden daha az

Bu haber vasıtasıyla, bazılarının kafalarına anlatılanlar girmedi, gözlerine girsin bari.

O değilde ne yakışıklı ülkemiz var ama dimi?. Dünya'nın brad piti :)

hani iki milyar sekis yuz milyon fidan dikilmisti...

@18 Kas 2013 01:42 adamın dibisin ;)

Dünyanın tartışılmasız en güzel şeyi ağaç ama Japonlar dan başka ağaç diken yok malesef varsa yoksa taş dikiyor tüm dünya

Kulanılan Arazinin %30u Ağaçlık Olması Lazim Site vb Yerlerde Zorunlu Hale Getirilmeli

@19 Kas 2013 16:24 zaten zorunlu, ağaç hesabı yapılıyor projelerde

@22 Kas 2013 21:23 Mesele hesabının yapılması değil! Mesele o agacın orada boy göstermesi hangi projede %30'luk agaç var hadi gösterin(boy gösteren agaçları görelim!) Agaç da diktik kurudu deiyen bazı insanımsılar gibi olmasın açıklamanız rant kokmasın.

Taksim'i gören var mı? Hani nerede ağaç?

Türkiyenin yarısı ormanlık orması lazımdı.Karasal iklimde olanlar hariç tabi ki

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir