Google Earth'ü suçlamak moda oldu

Hindistan'da gerçekleştirilen terör eyleminin suçlusu bulundu: Yine Google Earth...

  • Ümit Öncel
Google Earth'ü suçlamak moda oldu
Google Earth'ün detaylı görüntülerinin teröristlere yardımcı olduğu iddia ediliyor.

Hindistan'da yakın zamanda meydana gelen terörist saldırı tüm dünyayı yasa boğmuştu. Hintli yetkiler konuyu araştırmaya devam ederken ilginç bir bilgiye ulaştılar. Açıklamaya göre; teröristlerin düzenledikleri eylemde, daha önce hiç bulunmadıkları bir bölgede bu kadar rahat hareket etmelerin nedeni bölgeyi Google Earth'ten detaylı bir şekilde analiz etmiş olmaları.

Aslında Hint başkanı Abdul Kalam, bundan üç yıl önce yaptığı bir konuşmada, Google Earth hizmetinin bu anlamda sıkıntılar doğurabileceğini iddia etmişti. Google Earth'ün askeri ve stratejik noktaları son derece detaylı bir şekilde görüntüleyebiliyor olmasını teröristlerin hedef seçme ve uygulamada kullanabilme ihtimalinden bahsetmişti. Hatta Çin de farklı zamanlarda aynı şikayetlerde bulunmuştu.

CHIP Online yorumu:
Geçtiğimiz hafta meydana gelen terörist saldırılar en basit turistik haritalarda bile yer alan bir bölgede meydana geldi. Bu saldırılar hakkında Google Earth'ü bir anlamda teröristlere yardım ile suçlamanın ne kadar doğru olduğu ise tartışmaya açık bir konu...

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

saçma bir iddia belki kullanmışlardır fakat aynı şeyi oradan geçip de tatik edebilirlerdi istihbarat kendi yükünü böylemi hafifletiyor..

ben istanbulun bi yerinden bi yerine yol için bakmıştım siz ne amaçla bakarsanız o amaca yönelirsiniz suçu google earhta atmak saçma

bir bardağı su içme amaçlı hayatsal bir durum için kullanabilirsiniz. ama köşesini vurup kırdığınızda anlık öldürebilen çok güçlü bir silah olabilir, hayatınızı elinizden alacak bir silaha dönebilir.

neyi nasıl kullandığınız önemlidir. bardağı suçlamak değil, bardağın o şekilde kullanılmamasının anlatılması esastır.. sanırım konuyu özetlemiştir.

adamlar bizlere iyilik yapıyor dünyayı görmek isteyenleri düşünerek böyle bişey yapmışlar hemde bedava bu hindistanlılar kalkmış ne diyo tamam üzüldük tabikide terör olayına ama başkasına suç atarak kaçıcak delik aranmaz

Abartılı bakış açısı.Bir şeyi hangi niyetle kullanırsanız ona hizmet eder.G Earth ile ilgisi yok terörizmin

bende suçluyorum bilgisayarımı çökertti gerçekten

o zaman kullandiklari silahlari yapanlar birinci dereceden suclu cunku onlarla öluyor insanlar o zaman kullandiklar durbunler kullandiklari her malzeme icin suclu aramak lazim onlarda en az google kadar suclu.

Eskiden terör olayları yapılıyordu o zaman google mı vardı. Beceriksizliklerine günah keçisi arıyorlar.

Google Eartth teröristleri 20 euroluk masrafta kurtarmış. Oda hindistan gezi rehberi kitabı.
Ne garip bence bu suçu başkalarına atma huyunun sadece bizimkilerde olduğunu zannederdim. Virüs programı kurmadan bankacılık işleme yaparak paraları kaptırmak gibi...
Ya da doktorun tavsiye ettiği tetkiki pahalı diye yaptırmayıp daha sonrada suçlu bu türk doktorları demek gibi birşey bu da...

Basit bir soru size sayın chip yorumu yazarı: harita ile uydu fotoğrafı aynı şey mi?
Haritadan oturduğunuz binayı görebiliyor musunuz?

google earth bence güzel bir program ve çok sık kullanıyorum. adres bulmamda çok faydalı. hem saldırı yapacak olan dışarda satılan haritalardan da alır ve ne yapacaksa onunla da yapar. saçma bir suçlama.

belki olabilir google earth suclanabilir bi nebze de haklılar ama yani ne biliyim bazılarının niyetinin kötü olacağını tahmin etmek zor bnce her yerden analiz edilebilirdi yani google earthı suclamak kabalık olur !!!

"Basit bir soru size sayın chip yorumu yazarı" diyen değerli yorumcu. Bir terörist eylem yapacaksan sadece binanındış görüntüsü mü gerekli. Ben terörist olsam hayatımı ortaya atıp bir operasyon yapacaksam binanın içine gizli kamerai ile turist gibi girip gerekli çekimleri yaparım binanın bir krokisini çıkarırırm, bina dışından farklı açılardan fotoğraflar ceker hazırlıklarımı tamamlarım. Yani google earth olmasa bu eylem olamaz mıydı.

Kimse google earth olmasa saldırı olmazdı demedi.. sadece çok faydası olmuş olabilir deniyor

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play