Google Earth'ün suç dosyasına yeni bir sayfa

Her önüne gelen Google Earth'ü suçlamaya devam ediyor. Yeni vukuatımız ise gerçekten ilginç...

  • Selim Öztürk
Google Earth'ün suç dosyasına yeni bir sayfa

Google Earth... Dünyayı koltuğunuzdan kalkmadan gezebilmenin en güzel ve keyifli yollarından biri... Ancak bu yazılım da kötü amaçlar için kullanıldığında birilerine zararı dokunabiliyor.

Geçtiğimiz günlerde yakayı ele veren bir hırsız suçunu itiraf etti ve yaşadığı şehirde bulunan bazı hurda metalleri çaldığını kabul etti. Fakat olayın en dikkat çeken yönü hırsızın suçunu kabul etmesi veya çaldığı objeler değil elbette. Polis tutanaklarına geçen kayda göre hırsız, Google Earth'ü kullanarak emeline ulaşmış.

Londra'da yaşayan ve bir amaç için aradığı hurda metalleri bulmak için uydu görüntülerini de kullanıcılara sunan Google Earth'ten faydalanan hırsız, yönergeleri takip ederek aradığı materyallerin tam olarak nerede bulunduğunu çözmeye başladı ve içlerinde bazı tarihi okul, kilise ve müzelerin de bulunduğu birçok yapıda hırsızlık yaptı.

Çaldıklarından yaklaşık 200.000 Dolar elde eden Tom Berge ise suçunu itiraf etmesinin ardından mahkemece tutuklandı ve 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

CHIP Online yorumu:
Google Earth'ün neredeyse kusursuz bir Google hizmeti olduğu kesin. Ama her nedense bu hizmet hep hakkında yapılan eleştirilerle gündeme geliyor. Terör saldırıları, gizli üsler ve son olarak adi suçlar... Artık her önüne gelen Google Earth'ü suçlamaya başladı. Ancak biraz mantıklı düşünüldüğünde, özellikle büyük eylemlerde Google Earth'ün adının geçmesi komik oluyor. Tabi bu durumda basit bir hırsızın bile Google Earth'ü suçlamasına şaşırmamak lazım...

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Devlet güvenliği ile ilgili olarak stratejik öneme haiz yerlerin Google Earth'da ayrıntılı olarak yer alması bence çok sakıncalı. Herşey ayrıntılı olarak mevcut. Yani adam eylem yapıp nerelerden kaçabileceğini kuş bakışı planlayabilir. Bu programın yasaklanması lazım. Düşünün; bir insan size bir tas bal veriyor, içine bir damla zehir atıyor. Kaldı mı kıymeti?

hırsıza 3 kuruş para vermişlerdir o da hemen guuugıl diye bağırmıştır başka ne olacak...tipik bir amerikan vakasıyla daha karşı karşıyayız yine...bu amerikan milleti hep böyle yakalanınca suçu ya tv dizilerine atar ya bilgisayar oyunlarına ya da başka birşeye..bunun tek suçlusu da böyle şeyler yüzünden cezaları azaltan amerikan adaleti..şu an ihtiyacı olan kişiler zaten ihtiyaçları olan yerlerin fotoğraflarını çoktan kaydetmişlerdir bile...ama tipik bağnaz amerika işte...ille ilerlemenin önüne soyunup yatacak...

google earthün sakıncalı oldugunu söyleyen arkadaşım peki amerika google eartden çok daha gelişmiş ve detaylı görüntü verebilen uydularıyla benım pencereme kadar gelirken sakıncalı olmuyormu? hırsızın kaçabileceği yolları gösterebilirmiş. hırsız zaten girceği yerin etrafına bi bakar kalkıpta alt caddede polis karakolu olan eve girmeye kalkmaz dimi (gerçi yapanda vardır)

bence google earth çok faydalı... mesela çin'in Xian eyaletinde bulunan Uygur piramitlerini google earth'den inceledim geçenlerde ve tarihimizin ne kadar eski olduğunu gördüm... çin'de o bölgenin fotoğraflarını çekmek yasak,hatta burası yasak bölge olmasına karşın google earth'den kolayca bu bölgeleri dolaşabiliyorsunuz.. teşekkürler google earth... başını dik tut..

şöyle bi örnek vereyim nükleer eğer sen bunu enerji üretimi için kullanırsan ne kadar iyi bir alettir ama sen bunu bomba olarak kullanırsan bi o kadar kötü bi alettir.

sonuç olarak teknolojik aletler insan için yapılır. insanlar kendi amaçları için teknolojiyi geliştiriler. bu amaçlar bazen kötü bazen iyidir.

burda google earthın hiçbir şuçu yokdur. google earth bir araçtır. kimileri bu araçı iyi niyetli kullanır kimileri kötü.

Sen de yorum yaz