Google eski gazeteleri tarayacak

Google'dan yeni bir hizmet daha: Arama motoru devi, şimdi de eski gazeteleri taramaya hazırlanıyor.

Google, tarihi gazeteleri tarayıp kullanıcılara dijital olarak sunmayı planladığını açıkladı. Milyonlarca sayfalık haber arşivlerini dijital ortama transfer etmek isteyen arama motoru devi, bu iş için gazete yayıncılarıyla ortaklık peşinde.

Düzinelerce gazetenin arşivlerinin taranacağı projeyi Google, iki yıldır New York Times ve Washington Post ile yürüttüğü Google haber arşivindeki eski gazetelerin indekslenme çalışmasının bir genişlemesi olarak değerlendiriyor.

Google ürün müdürü Punit Soni, kullanıcının aradığı gazeteyi fotoğraflar, başlıklar ve makalelerle beraber basıldığı formatta okuyabileceğini söylüyor.

Projenin kapsadığı gazeteler, Pittsburgh Post-Gazette'den, 244 yıldır basılmakta olan Kuzey Amerika'nın en yaşlı gazetesi Quebec Chronicle-Telegraph'a kadar uzanıyor.

Örnek olarak buradan, Pittsburgh Post-Gazette'nin Neil Armstrong'un 1969 yılında aya ayak basma haberini de içeren gazetenin taranmış sürümüne göz atabilirsiniz.

Projenin ilk gazete ortakları, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da olacak. Google, projenin Google Kitap Arama projesinden çok farklı olmadığını söylüyor. Buradaki amaç, daha önce yayınlanmış fakat online olarak bulunamayan materyali internete taşımak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

süper ya gerçekten harikasın google!

Aslında Google'a şaşmıyorum. Google'ın çalışma ofisine bir bakın (Google'dan "Google çalışma ofisi" diye aratın) dediklerime hak vereceksiniz. Böyle bir ortamda yaratıcı olmamak mümkün değil. Hatta kimileri "üzerine ben para vereyim, burada çalışayım" diyor. Google kendini aştı, bu tartışılamayan bir gerçek!

Ya Google gerçekten çok süper.. Books hizmetini çok beğendim. Buda çok güzel. Hızlıca arşivlere erişebileceğiz. Google gerçekten çok ilerde. Fakat biraz daha görselliğe önem verse çok güzel olur :)

ben zaten google'dan şaşmıyorum da dizüstü bilgisayarlara teknolojiyle ilgili dergilere bakıyom

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play