Google+, Facebook'tan neden çok farklı?

Google'ın Facebook'u yerle bir etmek için hazırladığı Google+, Facebook'dan farklı neler sunuyor?

  • Zeynel A. Öztürk
Google+, Facebook'tan neden çok farklı?
Google+'nın tek başına başarılı olmak gibi bir kaygısı yok

Google'ın yeni sosyal ağ girişimi ile Facebook'u tahtında yalnız bırakmak istemediği aşikar. Ancak Google+'yı kullanma şansı bulanlar, hizmetin diğer sosyal ağlarla olan benzerliklerine rağmen aslında farklı olduğunun da farkındalar. Dolayısıyla Google'ın Facebook'u onun yaptıklarını taklit ederek değil, Google'a özgü farklı bir rota izleyerek yenmek istediğini söyleyebiliriz.

Her şey içeriğe bağlı

Facebook kendine bağlı bir platform. Sürekli olan büyümesine rağmen yine de Facebook ve üçüncü parti uygulamalar ve bağlantılar hala Facebook tarafından denetleniyor ve yönetiliyor. Google+'nın ise başarılı olmak gibi bir zorunluluğu yok. Google+, Google aramasını kullanan kullanıcılarının diğer Google hizmetlerini kullanması gibi bir "kanal".

Hizmete bağımlılık, Contacts, Picasa entegrasyonu

Google+ içerisindeki etkinlikler sayesinde kullanıcıların Google hizmetlerine daha bağımlı hale gelinmesi umuluyor

Bunun en iyi örneklerinden bir tanesi mobil işletim sistemi Android. Google, Android'i kullanmak isteyen üreticilere dağıtarak tek kuruş para kazanmıyor. Platform açık kaynak kodlu ve Motorola, HTC gibi şirketler onun üzerinde birçok değişiklik yapıyorlar. Google bu şirketlerin Android'den para kazanıp kazanmadığını muhtemelen kafasına takmıyor, zira mobil arama pazarında inanılmaz büyüklükte bir paya sahipler. Google+ da sonuç olarak benzer bir durumda. Google+ içerisindeki etkinlikler sayesinde kullanıcıların Google hizmetlerine daha bağımlı hale gelinmesi umuluyor.

Circles ile Google Contacts daha fazla Google ürününe girmeyi başaracak, video sohbet hizmeti Hangout ise Skype'ın yerine geçmeye çalışacak. Instant upload ise mobil kullanıcıları Picasa dünyasına çekecek. Google+, daha çok Google temalı bir çevrim içi deneyim olacak ve platformun başarısına bağımlı olmayacak.

Circles ve Facebook farkı, gizlilik farkları

Gizlilik, Google+'da daha sıkı bir hal alıyor

Circles, Twitter'a daha çok benziyor

Circles, başlangıçta Facebook grupları gibi görünse de arada belirgin farklar olduğu kesin. Bir Circle'a bir kullanıcı eklediğinizde, o kullanıcı sizi kendi circle'ına eklemeyebiliyor. Kullanıcı, circle'a eklendiğine dair bir uyarı alıyor, ancak bu uyarıyı yok sayarak hayatına devam edebiliyor. Onu yine de Circle'ınıza eklemiş oluyorsunuz ve paylaştığı her şeyi taikip edebiliyorsunuz ancak o sizin paylaştıklarınızı takip etmek zorunda olmuyor. Bu, muhtemelen Facebook'un Sosyal Grafiği ile onun Google+ sürümü arasındaki en büyük fark ve Twitter'ı anımsatıyor.

Gizlilik

Google+'da instant upload ile cep telefonunuzdan fotoğraf yüklemek istediğinizde, bu fotoğrafa kimlerin erişebileceğini seçmek zorundasınız. Bir durum güncellemesi yaptığınızda, hangi grupların bunun görebileceğini seçiyorsunuz. Bu, paylaşma sürecine fazladan bir adım ekliyor ancak Google, bu sayede kullanıcıların web'deki içeriklerinde daha fazla denetimi olduğunu hissettirmeyi amaçlıyor. Bunun yanında Google+, varsayılan olarak SSL şifrelemesini kullanıyor (adres çubuğunda HTTPS olarak görebilirsiniz).

Fotoğraf paylaşımı

Fotoğraf paylaşımı

Google+, Picasa entegrasyonu ile büyük bir başarıyı elde edebilir. Facebook'un sosyal fotoğraflarda önde olmasının nedeni kullanımının kolay olması ve birçok kişinin bu fotoğrafları görme ihtimali. Google+ ise fotoğrafların EXIF verilerini görüntülemeyi, basit fotoğraf efektlerini ve düzenleme işlevlerini beraberinde getiriyor. Picasa büyük fotoğrafları kabul ediyor ve küçültmüyor, dolayısıyla Google+'daki fotoğraflar yüksek çözünürlüklü olabiliyor. Yani Facebook'daki sıkıştırma kaybı gibi bir durum yaşanmıyor (RAW yüklemeye izin verilmese de). Bu nedenle fotoğraf konusunda Facebook'a bir alternatif arayanlar, kendilerini Google+'da rahat hissedeceklerdir.

Google+'yı bir Facebook kopyası gibi görmek için birçok madde sıralanabilir, ancak hizmetin önemli farkları da bulunuyor. Google, sosyal paylaşım dünyasında ideal olduğunu düşündüğü fikirleri bir araya getirerek bunların bir melezini oluşturuyor. Google+'nın, Google'ın şimdiye dek ortaya çıkardığı en iyi sosyal ağ hizmeti olduğunu söyleyebiliriz.

Google+'ya "başvurmak" için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz:

https://services.google.com/fb/forms/googleplustr/

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Google+ tabii ki, canım Google çok seviyorum seni...

Sen nereye biz oraya... İşte sloganımız bu olsun canım Google'um...

Ben sensiz kendimi çölde terk edilmiş kamyon lastiği gibi hissederim gülüm...

google'ın hepsi bir arada politikası hoşuma gidiyor. hepsini kullanmasam da çok iyi birşey. Facebook'u bir türlü sevemedim. Google+ da bir şansı hak ediyor.

Güzel site ama kimse olmayınca salak gibi dolanıyor insan.

davetiyem var ama kapasitesi dolmuş..

Cidden çok iyi bir şeye benziyor ama kullanıcılar oraya geçicek mi?

facebook'ta açtığı her sahte profilde başkası olduğunu sanan bir sürü ruh hastası insan "sosyalleşiyor"
sahte profil açma konusu çözülmedikten sonra bu tür sitelerin bir değeri yok.

Google döver! :)

facebook artık kendını gelıstıremıyor uygulamalar yetersız sadece durum guncelle oyun oyna bıısy paylas o kadar halbukı google cok sey dusunuyor bence =) suan google + bomba gıbı gelıyor.ıyı tanıtım guzel bır sey olursa ınsanlar facebookdan sıkıldıkları ıcın google ı tercıh edeceklerdır =)

Adın Facebook mudur Fakebook mudur nedir, ecelin geldi artık, kelime-i şahadet getir sonra gavur gitmeyesin, benim dediklerimi tekrarla...

Facebook piyasaya hakimken ve google her hizmetinde olduğu gibi gmail ve benzeri hizmetlerini şart koşacakken google nin eski sosyal ağ atılımlarından çok daha başarılı olacağını düşünmüyorum.
Google bir hizmeti kullanmak için farklı hizmetlerini kullanmak zorunda bırakmaktan vazgeçmeli. Gmail kullanmayan biri ya google+ kullanamayacak ya ikinci mail alacak ya da mailini değişecek ki bu çok gereksiz bir külfet.
Bilgi toplama konusuna hiç girmiyorum.

faceboka inat google+ kullancam

Gmail kullanmayan biri ya google+ kullanamayacak
____________________________________________________________

Biraz araştırın lütfen, Gmail adresi şart değil Google+ için.

Poker ve birçok çoklu oyun için Facebook kullanıcıları Fake(book) hesap açıyor. Facebook gün geçtikçe asıl amacını yitiriyor. Google+ bu fakelere izin vermeyecek gibi gözüküyor. Tabi facebookta her geçen gün amele türemesi, Google'ta olmaz inşallah.. :)

İkisinide kullanmak caiz'dir.

google hizmetinden yararlanmak için gmail hesabınızın olması şart koşulduğu için, profil odaklı bir yaklaşım olacaktır. Dolayısıyla amele kaynama olasılığı ve fake durumlar daha nadir olacaktır.

merak etmeyin google + 'da amele kaynayacak.

google ın gizlilik palavralarına inanan varsa kullansın.biraz güvenim olsa o konuda kullanırım.rekabet iyidir

KESİNLİKLE Facebook'taki kadar amele,fake adres ve berbat şeyler olmayacaktır.Kaygınız olmasın,GOOGLE+,Facebook'tan ÇOK DAHA ALİTELİ BİR KURULUŞTUR.Yani ezikler facebook'unuza devam.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost