Google+, Facebook'u tahtından edebilecek mi?

Google+, Facebook'u gerçekten yerle bir edebilir mi? İşte tahminler, yorumlar ve fazlası...

  • Zeynel A. Öztürk
Google+, Facebook'u tahtından edebilecek mi?
Google+, etkin nüfusu bir milyara yaklaşan Facebook'u zorlayabilecek mi? İşte görüşler

Google'ın son sosyal ağ girişimi Google+'nın ortaya çıkması ile aklımıza en çok gelen sorulardan bir tanesi, yeni hizmetin Facebook'u alt etmeyi başarıp başaramayacağı. Facebook'u birçok alanda örnek alan yeni proje ile durum güncellemeleri göndermek, resim yüklemek ve bağlantıları paylaşmak mümkün olacak.

Facebook, geçtiğimiz yaz yarım milyar kullanıcısı olduğunu açıklamıştı; son yapılan açıklamalara göre ise sosyal devin kullanıcı sayısı 750 milyonu zorluyor. Facebook'un internetin yegane sosyal portalı haline gelmesi, Google'ın her gün ziyaret edilen bir sosyal ağ oluşturmasını zorlaştırabilir. Akla gelen sorulardan bir tanesi, çok fazla kişinin kullanmadığı bir sosyal ağı kimin ziyaret edeceği. Zira sosyal ağlarda yalnızsanız ağın sizin için pek anlam taşımayacağı açıktır.

Technology Business Resarch'ten Ezra Gottheil, konuya şöyle yorum getiriyor: "Bütün mesele insanların tüm zamanını Facebook'ta harcıyor olması değil. Her zaman bir miktar yıpranma vardır. Mesele, herhangi bir sosyal ağda organik büyümeyi elde etmek çok zordur. Büyük bir topluluğu, oradaki ilk kişi olmadan nasıl toplayabilirsiniz ki?"

Myspace örneği Google'ı sevindirebilir

Google için iyi örneklerden bir tanesi, Myspace'in bir zamanlar sosyal ağlarda hüküm sürüyor olması, ardından Facebook'un ortaya çıkarak onu geride bırakması olabilir.

Gabriel Consulting Group'dan Dan Olds, ise Google'ın büyük bir piyasa gücü olduğunu, bunu Google olduğu için denediğini söylüyor: "Onları yok sayamazsınız. Ancak bu çok zor olarak ve biraz şanslara ihtiyaçları var. Facebook muazzam boyutlara sahip ve yerleşmiş durumda, Google ise uzun zamandır onlarla hiç mücadele etmedi. Bunu hala yapabilirler mi?"

Olds, Facebook'un sosyal ağlar arasında geçişi kolay bir hale getirmeyeceğini de düşünüyor ve bunun Google için pek de iyi olmayacağını söylüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Umarım google+facebook dan daha iyi olur.face berbat bir yer olup çıktı.yani anlıyacağınız suyunu çıkarttılar facenin.ben face den hesabımı silmek(tamamen)için 3 gün önce işlemi başlattım.

Olamaz bence, çünkü adamlar facebook'un birebir aynı mantık ile ilerliyor. Yeni birşeyler üretmeleri lazım...

facebook kullanıcılarını reklem ve oyun tuzaklarından kurtarmaz ise ve google + daha güvenillir bir ortam sunarsa(gerçi google gizlilik ve güvenlik konusunda sicili pek iyi değil ama bakalım) belki başarabilir

Facebook u tahtından etmesini çok isterim ve edebilirde

bugün facenin vidyo araması nı kullandım çok sorunlu sıradan bir internet kullanıcısı için çok zor. ben bile o kadar uğraştım ses karşıya gitmedi.

facede ozgurluk dıye bırsey yok.kişi ekliyon yok tanıyonmu.yok anını anlat. ebenın nıkahı daha neler.google plus super olacak :D daha fa ce yenı kamera sıstemıne gecdı.. bundan 1 yıl sonra sunu solıcez .vay bea bir zamanlar facebook vardı.))forever google amca

Olamaz bence, çünkü adamlar facebook'un birebir aynı mantık ile ilerliyor. Yeni birşeyler üretmeleri lazım... Allah ını seversen facebook sımdıye kadar ne degısıklık yaptı. şimdi facebook düşünsün :D google plus hemen acılsın faceye kapatrım ben aga :)

Olamaz bence, çünkü adamlar facebook'un birebir aynı mantık ile ilerliyor. Yeni birşeyler üretmeleri lazım... Allah ını seversen facebook sımdıye kadar ne degısıklık yaptı. şimdi facebook düşünsün :D google plus hemen acılsın faceye kapatrım ben aga :)

Google+ Facebook ile aynı mantık diyenler hiç Google+ kullandı mı?

face kapattım. Google Plus yaygınlaşmasını bekliyorum.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play