Google, gerçek bir şehir kurmak istiyor!

Google'ın dev projesi: Tamamen teknoloji ile donatılmış, yepyeni bir "Alphabet şehri" kurmak!

  • Levent Öztürk
Google, gerçek bir şehir kurmak istiyor!
Disney'in 1960'lardaki şehir görüşü: EPCOT

Eskiden Google olarak bilinen ve artık Google'ın ana firması olan Alphabet'i çevreleyen söylentiler, firmanın kendi tekno-ütopya şehrini kurmayı planladığını söylemekte. 

Söylenenlere göre Alphabet çatısı altındaki Sidewalk Labs firması, projenin liderliğini yapmakta. Sidewalk CEO'su Dan Doctoroff, The Information sitesi tarafından oluşturulan konferansta, potansiyel proje hakkında ipuçları verdi. Doctoroff, büyük bir teknoloji firmasının yaşayan, çalışan bir şehir kurmasının avantajları hakkında yorum yapamayacağını söylemekteydi. Ancak Doctoroff'un verdiği ipuçları, Walt Disney'in 1960'larda düşündüğü, ileri teknoloji ile çalışan bir şehir olan EPCOT'un orijinal görüşüne benzerlikler sunmaktaydı.

Sıfırdan bir şehir kurmanın hükumetin, sosyal politikaların ve veri ile çalışan yönetimin tekrar düşünülmesini sağlayacak olduğunu belirten Doctoroff, şehirlerin zorlu olduklarını ancak teknolojinin durdurulamayacağını söylemekteydi. Doctoroff daha sonra da konuşmasına yeni bir şehir kurmanın, siber güvenlik ve mahremiyet sorunlarını da ortadan kaldıracağını ekledi.

Bu proje, büyük ihtimal ile Sidewalk Labs'ın şu anda Ulaştırma Bakanlığı ile beraber yaptığı çalışmadan çok daha farklı olacak. Bu çalışma, şehirlerin ulaşım problemlerini çözmek için sürücüsüz araçların kullanımına odaklanmakta.

Yeni bir şehir kurmak, ABD için yeni bir fikir değil. İkinci Dünya Savaşı'ndan beri ABD, şehir problemlerinin, var olan şehirlerin düzenlenmesi yerine yeniden kurulmaları ile daha kolay çözülebileceği düşüncesine sahip. Bu projelerin bir kısmı, diğerlerinden daha başarılı durumda.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

yaparlar para havadan yağıyo

mahremiyet sorunlarını ortadan kaldıracakmış.. çünkü sokaklarda lamba yerine kamera olacak yatak odanıza kadar gözetleyecekleri için tabi mahremiyet sorununuz kalmaz her şeyiniz ortada olur zaten.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost