Google gerçek zamanlı çeviriye başlayacak

Google, cep telefonlarını bilim kurgu filmlerindeki cihazlara dönüştürmek için hazırlanıyor!

  • Cem Şancı
Google gerçek zamanlı çeviriye başlayacak

Bilimkurgu filmlerinden alıştığımız konuşmaları anında başka bir dile tercüme eden makineler gerçek olma yolunda! Google'ın üzerinde çalıştığı yeni tercüme projesi, telefonları birer tercüme makinesine çeviriyor.

Google'ın başkan yardımcısı Hugo Barra'nın yaptığı açıklamaya göre, Google bu teknolojiyi geliştirmek için düğmeye bastı. Efektif olarak kullanılabilmesi için yıllarca sürecek çalışmaya ihtiyaç duyulsa da, çalışmaların başlaması umut verici bir adım.

Aslında Google'ın şu anda bu işlevi gören prototip bir telefonu bulunuyor. Telefon, yabancı bir dilde konuşan kişinin sözlerini diğer tarafa kendi diline çevirerek aktarıyor. Ancak bu sistemin daha çok gelişitirilmeye ihtiyacı olduğunu vurgulayan başkan yardımcısı teknolojinin her dilde şiveleri ayırt edebilecek düzeyde olmadığının ve henüz kullanıma hazır olmadığının altını çizdi.

Google, yeni sesli tercüme teknolojisini Google Now çatısı altında geliştirecek. Bu mobil asistan, doğru zamanda doğru bilgiye ulaşma konspeti üzerine dayanıyor. Google'ın, geliştirmek istediği sistemde, Apple'ın Siri'isinde yaşanan sorunların yaşanmaması için çalıştığı da biliniyor. Siri çalışırken, arka plandaki en ufak sesleri bile algılayarak, yanıltıcı ve bazen yorucu bir yanlış cevaplar sürecine girebiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Microsoft bunu zaten araştırıyor ki, hatta bir kaç prototip yaptı bu konuda. Ama siz Google'ı ilk olarak gösteriyorsunuz.

@31 Tem 2013 22:19 Microsoft pek çok şey yapıyor ama hiçbirinin reklamını yapmıyor doğaldır.

fazla deyil 30 sene içinde uçan otomobillerde olacak..jetgillerdeki gibi :))

Samsung S Translator -_-

telef onlarda herşey var ,,ama BAŞKA SİTELERE GİRDİĞİNDE YABANCI DİLİ ÇEVİREN ÖZELLİK YOK.. SAMSUNG NEDEN BÖYLE BİŞEY YAPMIYOR. LC.DE AZ DA OLSA BÖYLE BİR PROGRAM ESKİDEN VARDI. örnek...cnn.ye giren ve İngilizce bilmeyen kişi Türkçe,ye çevirsin.okusun. bilgisayarlardaki gibi..ÇEVİR..ÖZELLİĞİ YOK...HİÇ BİR TELEF ONDA. PROGRAMI DA YOK.. KAMERA,YA ÖNEM VER..AMA PİL VE ÇEVİRİ VE RAM PROGRAMLARINADA ÖNEM VER... TELEFON ÜRETİCİLERİ...HEY ALOOO SİZE SÖYLÜYORUZ.

@01 Ağu 2013 00:40 android için olan chrome mobil tarayıcı içerisinde şu anda bu özellik mevcut

@01 Ağu 2013 00:40 sakin ol evlat

Makineler yorum ve bağlamı anlama gücünden yoksun olacağı için kusursuz çeviri asla mümkün olamayabilir. Yine de umut vadeden bir gelişme olacaktır.

Makineler yorum ve bağlamı anlama gücünden yoksun olacağı için kusursuz çeviri asla mümkün olamayabilir. Yine de umut vadeden bir gelişme olacaktır.

@01 Ağu 2013 02:16 Aynen şuanki teknoloji ile kusursuz çeviri mümkün değil. En azından Türkçe'ye. 45 derece açık bir kapıyı insanlara gösterir ve bu kapı açıkmı diye sorarsanız farklı cevaplar alırsınız. Yani insanlar yorum yapar. Ancak şimdiki bilgisayarlar girilen veriler doğrultusunda ya kapalı yada açık der. Ve bu programı kullanan hangi pc ye gösterirseniz aynı cevabı verir. Fakat az çok yazılan makalelere göre kuantum bilgisayarları bu konuda ümit vadedebilir. İşte o zaman cümleyi hatta espirileri bile yorum ve bağlam kabileyeti ile algılar ve çevirebilir. Ancak şuan biraz uzak. Bazı diller arasında çeviri belki daha kolay olabilir. Ancak farklı yapılı dillerde bu biraz zaman alacak.

androide kurduğunuz google translate uygulaması ile çok uzun zamandır bunu yapabiliyorsunuz. telefon türkçe dahil pek çok dildeki kelime ve hatta cümleleri algılayıp farklı bir dilde seslendiriyor

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play