Google Glass ile reklam ölçümleri değişiyor

Google üzerinde çalıştığı bu teknoloji ile bizleri sevindirecek mi, üzecek mi, karar veremedik!

  • Cem Şancı
Google Glass hangi reklama baktığınızı bilecek

Google Glass için alınan yeni bir patent, Google Glass'ta reklamların ölçülebilmesini mümkün kılıyor. Kullanıcının göz bebeğini izleyecek olan reklam sunucuları, bu sayede, hangi reklama baktığını, hangisine bakmadığını anlayıp, reklamverenden buna göre ücret kesecek.

Bunun için, gözün belli imajlar içinden hangisine baktığını seçebilen bir gözbebeği tarayıcısı gözü sürekli analiz edecek. Google Glass bu sayede, kullanıcıların hangi reklamları gördüğünü ölçebilecek ve eğer reklam veren, görülme sayısı üzerinden ücretlendirmeyi kabul etmişse, reklamverenin hesabından ücret kesilecek.

Ayrıca reklamverene, kullanıcının tam olarak reklamın hangi bölgesine odaklandığını, ilgisini hangi noktanın çektiği gibi raporlar da verilecek. 

Ancak göz bebeğinin izlenmesi ve nereye baktıklarının keydedilmesi fikri, çoğu kişiyi rahatız ediyor. Bunun özel alanları ihlal edecek tacizlere dönüşmesinden çekinenler, Google'dan bu tür uygulamalara izin vermemesini istiyorlar.

Ancak Google zaten şu anda Web'de herkesin tıkladığı her tıktan haberdar ve kullanıcıların ziyaret ettiği bir web sitesi veya yazdığı bir yazı içinde geçen kelimeler üzerine, web sitelerinde kişiye özel reklamlar gösteriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Google'ın reklam gelirleri ile ayakta kaldığı hesaba katıldığında reklamların Google için önemi anlaşılıyor. Ama para için bu kadar ileri gitmesi hiç hoş olmaz.

@21 Ağu 2013 17:47 reklam gelirleri google ın toplam gelirlerinin %30 bile değil

yuh, zaten bir ömür boyunca bir kere bile takmayacağım için sorun yok. ne işim olur o gözlükle tek derdim oydu sanki

googleın glasstaki amacının reklam göstermek olduğunu niye anlayamadıysam

yavaş yavaş George Orwell'ın 1984'üne doğru gidiyoruz. Allah sonumuzu hayır etsin.

@21 Ağu 2013 19:40 tamda aklımdan o geçiyordu ha :D

@21 Ağu 2013 19:40 büyük abi sizi izliyoooorrrr :D

Görmemişin oğlu olmuş tutmuş bir tarafına zil takmış hesabı yuh artık bu kullanıcı haklarını bir nevi çiğnemektir. Yani özel hayatın mahremiyetine bir nevi tecavüzdür. Bak demedi demeyin Google davalar ile boğuşacak ! Max_Real Qnx

@21 Ağu 2013 20:40 davalarla felan boğuşmaz, google hizmetlerini kullanarak gizlilik sözlemesini kabul etmiş oluyorsun

Sen de yorum yaz