Google Glass'ın maliyeti "yok artık" dedirtti

1.500 dolara satılan Google Glass'ı oluşturan parçaların toplam değeri, "yok artık" dedirtti!

  • Cem Şancı
Google Glass'ın maliyeti "yok artık" dedirtti

Google'ın 1.500 dolara sattığı gözlüğü Google Glass'ın parçalarını tek tek söken Teardown.com, parçaların fiyatlarını araştırdığında, toplamda 80 dolara değere ulaştı.

Google Glass'da bulunan parçaların birçoğu aslında orta seviye bir Android telefonda da görülen, piyasada da bol miktarda bulanan elektronik parçalar. Buna rağmen cihazın satış fiyatının 1.500 dolar gibi rekor bir seviyede olması internette büyük tepki topladı.

Ancak gözlüğün maliyet hesabında dikkate alınmayan kalemler de bulunuyor. Gözlüğün yazılımı, dağıtımı, pazarlama, reklam ve lojistik maliyetleri gibi kalemler, donanım maliyetinin çok daha üzerine çıkıyor.

Asıl şaşırtıcı olan ise cihazın donanımının çok düşük seviye olması. Google Glass'ta 1 GB RAM kullanıldığı, ekran çözünürlüğünün ise sadece 640 x 360 piksel olması dikkat çekiyor. Pilin ise 570 mAh gibi küçük bir boyutta olması gözlüğün kısa sürede şarj problemleri yaşayacağının ispatı olarak görülüyor.

Bakalım Google, gözlüğü resmen satışa çıkardığında tüm bu düşük özellikleri yükseltecek mi veya bu yükseltmeyi yaptığında acaba fiyatı da 3.000 dolar seviyesine mi çekecek? Bu soruların cevabını yakında alacağız.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

Çok saçma bir mantık kurulmuş. O mantiğa gore 2000 tl ye 3 gb ram 2.3 ghz hizli telefon alinacagina 8 gb ramli canavar bir bilgisayar olur.

birde apple'a kazık derler.doğru apple pahalı olabilir ama malzeme ve memnuniyet çok üst seviyelerde.böyle gereksiz bir ürüne 1.500 dolar istemek akıl kârı değil.

maliyet 160 dolar fiyat 3000 olabilirdi de. 3000-160 farkı, 1500-80'e nazaran daha yüksek olurdu.

Donanimin pahaliligini bilemem ama teknik ozelliklerin dusuk olmasi o pil teknolojisiyle sart. Yoksa aletin sarji 1 saat bile dayanmaz.

Yanlış anlamayın ama bu Glass'ı kötüleme merakınız nerden geliyor... Adamlar bildiğiniz devrim yapıyor teknolojiye yeni bir yüz getiriyor siz neyin derdindesiniz... Yeni doğan bir teknolojinin kusursuz olmasını beklemek ne kadar mantıklı? Herkes yürümeye başladığında ilk başta tökezler...

Haber yapmak için yapmayın,1500 dolara satılan ürün henüz beta yani test aşamasında.Son kullanıcıya ulaştığında ben şahsen fiyatın 150 doları geçeceğini sanmıyorum.Örneğin chromecast'e bakın. 35 dolara satılan cihazın yaptığı şeyi diğer firmalar 100 lerce dolara yapıyorlar ki chromecast'te daha fazla özellik var.

kimse almaz onu ve bu arada google şu son sıralar abartı bu ne ya artık apple yada microsoft müşteresi olmak lazım

Yeni gelişen pazarda erken alışveriş yapmak doğru gelmiyor bana. Bir dört , beş yıl sonra verdiğiniz paranın karşılığını alacağınıza inaniyorum

iphone maliyeti ne kadar ki? iphone 4 ile 4s arasında maliyette ne kadar fark var ki? Nasıl olsa aptallar o parayı ödecek diyip haddinden fazla fiyat çekiyorlar. Hatta ucuz olsa almayacak insanlar var :D

O kadar şeyi küçücük aygıtın içine sokmak için çalışılan ar-ge çalışmalarının maliyetini de hesaplasalardı keşke

Google 80 dolarlık gözlüğü müşterilere 1.500 dolara kazıklayacağını sanıyorsa yanılıyor demektir.

adamlar sadece üretim masrafı mı yapıyor , bu ürünü geliştirirken milyonlar harcadılar

@07 May 2014 22:07 yav he he arge masrafları ürün başına ~1000 dolar olarak mı yansıyor. Google ın böyle maliyetli bir işe girecek kadar saf olduğunu düşünmüyorum.

Fiyatinin 1500$'a satilmasinin nedeni herkesin almamasi. Sonucta bu gözlügün gelistirilmesi icin ayrilmis yazilimci tasarimci gelistirici gibi kisilerin maaslarini google veriyor yoksa 15000$'a satsa suana kadar olusan giderleri karsilamaya yetmez.

bir adidas ayakkabıda 5$ a mal ediliyor ama 100$ dan satılıyor 100/5=20 1500/80=18.75 hangisinin kar marjı daha yüksek bunu anlamak lazım öncelikle bu matematiksel kanıtı ayrıca diğer arkadaşlarında yorumlarda bahsettiği gibi teknoloji kullanımı üretimi maliyetleri de var.

Apple, Google Glass'ı yapmış olsaydı eminim 3,00 $ dolar olurdu.

Ekmek de 90 kuruş olmuş, hadi tarlalara...

Arkadaşlar siz iphone donanımına göre pahalı, google glass'ın maliyeti 80$ falan diyosunuz da, adamlar yazılım satıyor yazılım. Içine bakarken yazılıma da bakın bir zahmet.

Gönüllü köleler yazının aksini savunmak için coşmuşlar. Ama yazıda açık seçik belirtiyor ürünün ne olduğu. Daha neyin coışkusu bu anlamıyorum ki...

Google glass değil Google kazıks.

@17:54 gibi beyinsizler de varmış 3000 tl ile yurtdışındaki 1500 doları karşılaştırıyor mal. Cidden. Yurtdışındaki iphone fiyatına bak da konuş dandroid famboy.

madem o aleti düşünüp hayel etmek üstüne geliştirip tasarlayıp binlerce kişinin maaşını sağlamak yazılımı geliştirmesi ve dünyaya ihraç etmesinde fiyat farkını göz ardı ediyorsunuz sizde yapında alak gençler

Ben amazondan aldım nerede 1500 dolar?heryerde 2000 dolar!neyse 2425 dolara müthiş bi alet aldım beklediğim 1 haftaya değdi :D türkiyede bile bazı kargo şirketleri istanbul içi 3 güne varan bekleme süreleri yapıyosa bu alınır abi.değiyo verdiğiniz paraya ama fiyat tuzlu.amerikada yaşasaydım o 400 dolar gümrük+25 dolar kargo parasına 75 dolar daha ekler X1 alırdım :D ama harika para biriktirip alın bence ve 80 dolar maliyetse maliyet ona bakarsanız 50 dolara üretilen saatler 5000 dolara 30 dolara üretilen ayakkabılar 300 dolara satılıyor.eder.

Sen de yorum yaz