Google Glass'ın tartışılan özelliğine elveda!

Google, sihirli gözlüğü Glass'ta, çok tartışılan bu özelliğe "şimdilik" yer vermeyeceğini doğruladı!

Google Glass'ın tartışılan özelliğine elveda!

Google yaptığı resmi açıklamada, Glass için tasarlanan yüz tanıma teknolojisine dayanan uygulama başvurularını şimdilik kabul etmeyeceğini açıkladı. Açıklama, Glass'da kullanılması muhtemel yüz tanıma teknolojisi destekli uygulamaların, kişilerin kişisel gizlilik haklarını ihlal edebileceği tartışmalarının yürütülmekte olduğu bir sırada geldi.

Geçtiğimiz ay ABD Kongresi, Google'a bir mektup göndererek potansiyel gizlilik ihlalleri konusunu ele almasını talep etmişti. Firma ise yaptığı açıklamada, her ne kadar geliştiriciler yüz tanıma uygulamalarına ilgi gösteriyor olsalar da gerekli güvenlik önlemlerinin alındığından emin olmadan buna izin vermeyeceklerini belirtmişti: "Yaklaşık bir yıl önce Explorer programını başlattığımızda, amacımız ortadaydı: Geliştiricileri, cihazı kullanıcılara sunmadan önce bu teknolojinin geleceğinin biçimlendirilmesi sürecine dahil etmek. Herkese kulak verdik ve Glass'da yüz tanıma teknolojilerinin olası olumsuz sonuçları konusunda bir kaygı olduğunu fark ettik. Yıllardır belirttiğimiz gibi, gerekli güvenlik önlemlerinin yerine getirildiğinden emin olmadan yüz tanıma teknolojilerini kullanmayacağız."

Google doğru bir karar verdiğini söyleyebiliriz. Glass gibi çok yeni bir cihazın zaten kullanıcı cephesinde ufak bir paniğe yol açtığını düşünürsek, Google'ın bir de yüz tanıma teknolojisi tartışmalarına girmek istememesini anlayabiliriz. Sonuçta firma şu an için cihazın piyasaya çıkışını gölgeleyecek bir tartışma başlatmak istemeyecektir.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Eee peki gözlüğü her kullanıcıya zimmetleme ne oldu??? Kredi kartı hesabı istemeye ne oldu??? Anlaşılan gizlilik sadece uygulama geliştiriciler ve google dışındakiler için var. Ama kendisi için gizlilik de neymiş! Google hala insanları kendine bağımlı hale getirme sevdasından vazgeçmemiş. Ama buna da dur denilecek !

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir