Google Glass'ınızı satarsanız ne olur?

Son dönemin en çok ilgi çeken bu cihazını istediğiniz gibi satın alın! Ama satmaya kalkarsanız...

  • Zeynel A. Öztürk
Google Glass'ınızı satarsanız ne olur?

Google'ın henüz sadece bazı şanslı kişilere ve geliştiricilere verdiği Robocop gözlükleri Google Glass'ı, bir başkasına satabilir misiniz?

Google, web sitesinde yaptığı açıklamada gözlüklerinin hayat boyu kullanıma yönelik olduğunu, bir başkasına tamamen ücretsiz olarak devretmek dışında cihazınızı elden çıkaramayacağınızı söyledi. Kurallara uymayanların Glass'ları ise Google tarafından uzaktan devre dışı bırakılabilecek.

Reklam devi, yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Herhangi bir gözlüğü ticari olarak satamazsınız, ancak hediye olarak verebilirsiniz. Hediyeyi alanların Google'dan destek alabilmeleri için bir Google Wallet hesabı açmaları gerekmektedir. Aynı kurallar hediyeyi alanlar için de geçerlidir."

Kullanım şartlarının son satırlarında sadece bir Google Glass sahibi olabileceğiniz ve onu kiralayamayacağınız, satamayacağınız da belirtiliyor.

Orta seviye bir cep kadar güçlü olan Google Glass, 5 megapiksellik bir kameraya sahip ve 720p video kaydı yapabiliyor. Cihazın 16GB'lık depolama alanının 12GB'lık bölümünü kullanabiliyorsunuz. Glass'ın ilginç başka bir yanı, sesleri kulağınızdaki kemikler yoluyla iletmesi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

nasıl önüne geçiçekler merak ediyorum .. ürünü hediye adı altında herkes devreder ..

@20 Nis 2013 18:37 Demek ki gizlice konuşmalar dinleniyor!

kime sattigimi bilmek istiyorum cünkü senin hakkinda kisisel bilgi toplayacam oysa sen satarsan ben yanlis kisi hakkinda bilgi toplamis olurum demek mi istiyor! bence eski cihazlarinizi atmayin yeni teknolojiler kisisel hayata fena göz dikmis gibime geliyor, gönüllü streetview robotu olmaya hayir

ama o zaman sen yenisini alamassın bir tane kullanma hakkımız varmış

Hiç bir yerde denetleyemezler. Hediye adı altında herkes satar. Sonuçta kim şikayetçi olacak ki. Bana bu ürünü para ile sattı deyip, hangi akıllı aldığı cihazı kapattıracak :)

uzaktan devredışı bırakan uzaktan kontrolde eder

bunun önüne geçemezler nerden bilecek kimin kime satıp ne yaptığını ama tahminimce içlerindeki yazılıma her türlü erişimleri var internete bağlandığınız anda tüm verileri alabilir.Zaten cihazı v.b kapatırlarsa glass'tan çekilsin google bence. Atasözü ne der "Parayı veren düdüğü çalar" :)

Google iyice saçmalamaya başladı...

Kulak kemiklerindeki ufak elektrik değişimlerden düşüncelerimizi de okuyabilecekleri için sorun değil

@20 Nis 2013 21:32 arkadaşım kim ne yapsın senin ne düşündüğünü, devlet sırrı saklıyorsan kafana takmazsın gözlüğü olur biter.

@20 Nis 2013 21:32 dünyanın kilit isimlerinden falanmısın senin cahil bilgilerini ne yapsın google :D :D

@20 Nis 2013 21:32 zekasız cahil....

Googlenin son hamlesi ile çok şükür uyanan birileri daha çıktı. Googlenin tüm amacı insanları kendine mecbur bırakıp, googlenin istediklerini yapan birer köleye çevirmek. Bu pervasız kibirliliğe karşı onurlu bir duruş sergileyen insanlar daha da fazlalaşır inşallah.

Google gizlilik diye birşey bırakmamayı kafaya koydu.

21:32 Sen nasil biseysin ya kocakari masallari duydukta kulak kemiklerindeki elektriksel degisim ne ya zihin okumak ne alaka?? Kulak kemiklerinde elektrik olusmaz o elektrik "koklea"da olusur. Yani bi insan bu kadar cahil olabilir

bu haber bana bir şey hatırlattı. "Her insana bir çip tacacağız. Bize karşı çıkanların fişini çekeceğiz." 11 eylül olaylarından önce sarfedilen bu sözü, googlenin yerine getireceğini sanmazdım. google emin adımlarla ilerliyor. hakikaten birilerinin googleye dur demesi lazım.

@21 Nis 2013 09:43 tek dünya devletinin insanlar istese de istemese de kurulacağını da söylemişti bu adamlar.

arkadaşlar para google baştan çıkardı saçmalamaya başladı yakında her şeye el atacak gibi gözüküyor araba,kalem gibi eşyalar yaparlar bunlar :)

21:32 ye cvp veren çok bilmemiş arkdaşlar yt de ferçli bi adama yaptıkları engelli aracında gırtlağına kulağın arkasına bağladıkları elektrotlarla adama aracında hareket kazandırdıklarına dair bi video vardı varsın gitsin siz alın köleliğe devam edin :)

yahu niye bu kadar sıkıntı yapıyorsunuz ki siz elinizi telefonunuza veya internete değdirdiniz mi zaten adamlar sizin herseyinizi elde ediyorlar satıyorlar veya herhangi birşey yapıyorlar. o yüzden gizliliğiniz için endişelenmenize gerek yok. öyle birşey zaten yok.

@21 Nis 2013 13:22 İşte bu yüzden onurlu bir duruş ve tepki göstermeliyiz !

@21 Nis 2013 18:13 ne yapmamız gerek duruşu gösterirken. tüm teknolojik aletlerden uzak mı durmamız gerek yoksa google yandex vs gibi arama motorlarını facebook twitter gibi sosyal alanları veya alışveriş sitelerini bu liste uzar gider hiç birini kullanmayarak mı yaşayacağız? birisi bir işi yaparken ne kural koyuyorsa onu kullanırken ona uymak zorundasın sana zorla kullan demiyor ama kullanacaksanda bunlar bunlar olacak diyor. herkes bu gibi sitelerde her ne yapıyorsa nereye gidiyorsa ne istiyorsa onları paylaşırsa zaten kendi kimliğini gizliliğini çoktan vermiş oluyor. bu kullanıcılara kalmış birşey. gizlilik onların aldığı değil sizin verdiğinizdir. gerektiği kadar bilginizi verin gerisi sizin gerçek hayatınıza kalsın. eğer gözlüğün sizin istemediğiniz bilgileri almasından korkuyorsanız bekleyin onu yapmayan birisi çıksın. yada alın.

Zaten hâlihazırda robot arabaların da üretimi için geliştirmeler sürüyor. Eğer gerekli şartlar sağlanırsa arabamıza bile nereye gideceğini söyleyemeyeceğiz.

ya bu bence sadece bu surecte olacak bir kural, urun piyasada olunca boyle bir kural olmayacaktir ya her sey carpitiliyor pes ya. urun su an sadece belli kisilere verildi tabiki sart koyulacak.

Sen de yorum yaz