Google Glass neden yasaklanıyor?

Daha piyasaya bile çıkmadan bu kadar hızlı yasaklanan ikinci bir ürün daha görmediniz!

Merak edilen gözük için ikinci yasak!
Batı Virginya Parlamentosundan haber bekleniyor

Google, herkesin merakla beklediği Google Glass isimli gözlüğü piyasaya çıkarmak için uğraşıyor. Fakat bir yandan da henüz ürün satışa çıkmamış olmasına rağmen, farklı mecralar kendisini çoktan yasaklamaya başladı bile.

Yasaklardan ilki, birkaç hafta önce Seattle'da bulunan The 5 Point Cafe tarafından, gözlüğün dükkan içerisinde kullanılmasının engelleneceğini açıklaması ile gündeme gelmişti. Şimdiyse durum sadece bir kafenin aldığı karardan çok daha büyük; zira Batı Virginya'lı kanun adamları, Google Glass piyasaya çıktığında, araba kullanırken yasaklanması gerektiğini öne süren bir yasa peşinde koşuyorlar. Arkasında durdukları temel kanun ise araba kullanırken mesaj yazmanın yasak olmasından ileri geliyor.

Peki, Google Glass sürüş tekniklerini daha iyi bir seviyeye getiremez mi? Biryandan araba kullanırken, bir yandan mesaj yazmanın esas sorunu, sürücünün mesaj yazmak için gözünü yoldan, telefon ekranına çevirmesidir ki saatte 80 kilometre ile giden birisinin sonunu hızlı bir şekilde getirebilir. Diğer taraftan Google Glass, tüm bu bilgileri direkt olarak gözün önüne getiren bir teknolojiye sahip. Bu da temelde gözümüzü hiçbir şekilde yoldan ayırmamıza gerek olmadığının en net göstergesi. Peki, bu teknoloji sürüş emniyetini çok daha iyi bir hale getirmiyor mu?

Pek tabii Goole Glass ile atılan mesajlarda da yola yüzde yüz oranında hakimiyet sağlamış olmuyoruz ama yine de hali hazırda bulunan mesaj tekniklerinden onlarca kat güvenli bir sistem. Bahsi geçen yasa ise Cumhuriyetçilerden Gary G. Howell tarafından Batı Virginia parlamentosuna sunuldu. Nitekim şimdilik yasanın geçip geçmeyeceği bilinmiyor.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

O gözlük en çok sapıklara yarar... Gün ıcınde gördüğün herseyı kayıt edebılmesı demek ne demek anlıyabılıyoruz... Kızlar bırgun resmınız nete düşerse uygunsuz bır durumda bılınkı bu Google amcanın sucu

@27 Mar 2013 19:16 Ona bakarsan herkes cep telefonu kullanıyor işteyen ceplede çeker fotoğrafı.

@27 Mar 2013 19:16 uygunsuz bir biçimde zaten dolaşıyolarsa kodak makineylede yapabilirler =) adamlar teknolojide devrim yapıyorlar saçmalamayın

@27 Mar 2013 20:51 Cep telefonu ile resim çekerken telefona poz ayarlayıp çekmen gerek ki, bunu göstere göstere yapması gerekir. Ama Google ile gözlüğü olan biri karşında ve dibinde iken kayıt yapıp yapmadığını bile anlayamadan, tüm söylediklerin nete video olarak yüklenir bile.

@28 Mar 2013 02:47 sana katılıyorum, telefonu ac kamerasını ac odakla resmini videosunu çek, direk etiket olursun, google glass öyle degil. youtube üzerinde candid ass olarak aratırsanız adamlar kalem kamerayla videolar cekiyorlar.

eh be gugıl bi işide yüzüne gözüne bulaştırmadan yap yahu.....

E bu ürünün topluma yarardan çok zarar verdiğini anlamamak için saf olmak gerekir.

Kişisel mahremiyet bu gözlükle tarihe karışacak. Herkes herkesi çıplak görecek :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir