Google gözünü Yahoo'nun tahtına dikti!

Google internet aramasında kral tahtında oturuyor. Peki bu devin gözü şimdi nerede?

Google gözünü Yahoo'nun tahtına dikti!
Google internet reklamcılığı pazarında yeni hedefler peşinde...

Google bu hafta içinde yeni bir hizmetini devreye sokmaya hazırlanıyor. Google'ın hizmetlerini sürekli olarak çeşitlendirmesine alışığız fakat bu kez arama motoru devi çok önemli bir şeylerin peşinde. Bildiğiniz gibi Google, metin tabanlı internet reklamları konusunda neredeyse rakipsiz. Buna rağmen internet reklamcılığı konusunda henüz fethedemediği bir alan var; banner reklamlar.

Geçtiğimiz yıl metin tabanlı reklamlar, 2007'ye göre %20'lik bir artışla 10,5 milyar dolarlık bir pazar oluşturmuştu. Banner tarzı görsel reklamlar ise 2008'de bir önceki yıla %8 büyüyerek 7,6 milyar dolarlık çapa ulaşmıştı. Görsel reklamların bu büyük pastasının aslan payını ise 2007 yılında bu konudaki önemli firmalardan biri Right Media'yı satın alan Yahoo alıyor. Google da buna karşılık olarak geçtiğimiz yıl tam 3.1 milyar dolar ödeyerek DoubleClick'i satın aldı ve bu güçle hafta içinde internet üzerinden görsel reklamlar konusunda büyük bir açılım gidecek. Bakalım 2008 yılında toplam 21,8 milyar dolarlık ciro yapan Google bu yeni atılımı ile hedeflerini büyütebilecek mi...

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Ülkemizde hâla internet reklamcılığının önemi anlaşılmasada bu yatırımlar sektöre can katar ;)

internet reklamcılıgı interneti kullanan nitelikli insan azlıgından ilerlemiyor
genelde ögrenci ve genc teba kullanıyor onlardada parayok neyi bunlara tanıtıcan

Reklamcılık sektörünün daha çok yolu var. Şu anda TV'deki, gazetelerdeki, internetteki reklamların çok gelişmesi lazım. Kişinin ihtiyacı ne ise onun karşısına çıkması lazım. Bu bazı bilim-kurgu filmlerinde olan birşey ve gelecekte bunlar gerçek olacak. Bunun için de tabi ki yüksek refah seviyesi olan bir dünya lazım.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir