Google güvenli bir Gmail'e hazırlanıyor

Google, gelen istekler üzerine Gmail kullanıcılarının güvenliğini arttırmaya hazırlanıyor.

Google güvenli bir Gmail'e hazırlanıyor
Gmail güvenliği arttırıyor

Google güvenlik uzmanlarından gelen istekler üzerine Gmail kullanıcılarının iletişim güvenliğini arttırmaya hazırlanıyor.

Gmail kullanıcıları hesaplarına girerken HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) kullanıyorlar. Ama bir kere hesaba girildiğinde diğer bilgiler standart HTTP protokolü üzerinden gönderiliyor. Aslında Gmail'de iletişimin sürekli HTTPS üzerinden yapılmasını sağlayan bir seçenek var, ama önseçimli olarak etkin değil.

Aslında bütün ücretsiz e-posta servislerinde durumun aynı olduğunu, hatta çoğunun HTTPS seçeneğinin bile olmadığını bildiren güvenlik uzmanları, bu durumun herkese açık kafeler gibi kablosuz ortamlarda güvenlik sorunları oluşturabileceğini bildiriyorlar. Özel bilgileri çalmak isteyen bir saldırgan kablosuz ağdan bir kere giriş yapıldıktan sonra özel saldırılarla e-postalara ulaşabiliyor.

Google yetkilileri ise HTTPS seçeneğinin sürekli açık olmasını onların da istediklerini, ama bunun web sayfasının kullanımını yavaşlatabileceğini ve bu durumdan hoşlanmayan kullanıcıların servisten ayrılabileceklerini söylediler. Ama buna rağmen bir test başlatacaklarını ve yavaşlamanın ne kadar olacağını ve kullanıcıların fikirlerini alacaklarını bildirdiler.

Ceyhun Seval

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

ttnet sürekli ensemizdeyken bu da soru mu tabii ki https...hatta daha güvenlisi varsa....üstelik sadece google değil bütün siteler güvenliği arttırmalılar...

Yok böyle bir kullanıcı memnuniyeti sağlama. Hiçbir şey için kullanmasam sırf ücretsiz imap servisi için kullanırım. Diğerlerinde bu servis ücretli bile sağlanamıyor.

Herşey iyi güzelde hergün onlarca spam alıyoruz.filtrelediklerimizden bile spam geliyor.bununda biran önce halledilmesi lazım.

gmail halen beta ve hiçbir sorumlulukları yok aslında, ben sana beta hizmet veriyorum, üstüne üstlük para almıyorum dedikleri noktada haklılar... o zaman gmail vb. gibi ücretsiz e-postaları önemli işler için kullanmamak gerekiyor

Bilindiği üzere Mobile Code Teknolojisi ile HTML formatındaki mektuplar ile bilgisayarlara istenilen zararlı yazılımı yüklemek mümkün.Güvenlik açısından emaillerin text formatında da açılabilmesi gerekiyor ama hiçbir mail servisinde bu özelliği göremiyorum.
Unutmayalım ki:One shot, one life!

HTTPS'de ben bir yavaslama sorunu gormedim ama dusuk bant genisliklerinde nasil olur onu bilemiyorum.

hergün eminim gmaiLimde 25 spam aLıyorum : ) ama yinede seviyorum Lan gmaiLi

gmail halen beta ve hiçbir sorumlulukları yok aslında, ben sana beta hizmet veriyorum, üstüne üstlük para almıyorum dedikleri noktada haklılar... o zaman gmail vb. gibi ücretsiz e-postaları önemli işler için kullanmamak gerekiyor
-----------------------------------
hotmail'i kullandıkta ne oldu kaç mesaj gelmiş hala mesajları açmıyor...

hergün eminim gmaiLimde 25 spam aLıyorum : ) ama yinede seviyorum Lan gmaiLiBugün 00:19:57

------------------------------------------------------

aldığınız spamler kullandığınız hesap ismi ile alakalı. Eğer bir ismin serisini veya benzerini kullanıyorsanız spambotlar size de gönderir. 3 hesabım var. 3 ünü de hiçbir şekilde hiçbir site veya kamuya açık landa paylaşmadım. birine spam yağarken diğerlerine hiç gelmiyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir