Google, HTC ve fazlası, Apple'a karşı!

Samsung, Apple'la savaşında arkasına 4 dev şirketin desteğini aldı. İşte 4 dev...

Google, HTC ve fazlası Apple'a karşı!

Google, HTC, Red Hat ve Rackspace, ABD mahkemesinin Apple'ın Android'li cihazların satışının yasaklanması isteğine karşı bir karar verebilmesi için mahkemeye bilgi verdiler. 4 dev şirket, ifadelerinde Samsung'un arkasında durarak ona destek vermeyi seçtiler.

Apple ve Samsung'un patent ihlali tartışmaları bir süredir devam ediyor ve Apple, kazandığı davanın ardından bazı Samsung cihazlarının satışının yasaklanmasını istiyor. Apple'ın listesindeki cihazların bazıları artık satılmıyor veya ihlal ettiği özellikleri değiştirilmiş durumda. Ancak Samsung, satıcıların ve tüketicilerin endişeleri ve böyle bir kararın onları ürünlerinden uzaklaştırabileceği düşüncesi nedeniyle kalıcı bir yasaklama kararı verilmesini istemiyor.

Mahkeme fahri müşaviri şirketlerin ilettikleri belgelerde patenti ihlal eden önemsiz bir işlev yüzünden şirketlerin kısıtlanmaması gerektiği belirtiliyor. Mahkemeye Google, HTC, Red Hat ve Rackspace tarafından verilen belgeler, şirketlere dava içeresinde resmi bir rol kazandırmıyor ancak hâkim, belgelerde sağlanan bilgileri dikkate alabiliyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Bu işin bir cephe savaşına dönüşeceği belliydi. Bu da gösteriyor ki amaç üzüm yemekten öte bağcıyı dövmek. Apple eninde sonunda Samsung'un Anrdoidli akıllı cep telefonu ve note tipi cihazlarla kendini alt edeceğinin farkında. Ona sert savaş açtı. Ama Samsung'un kan kaybetmesi ve ürün satışının yasaklanması googılın android işletim sistemini de tamamen zayıf düşüreceğinden googıl Samsung'un arkasında durmakla kendi menfaati açısından tamamen doğru yapıyor. HTC'de son zamanlarda epıldan açılan birkaç dava sebebiyle ileride güçlendiği takdirde epılın HTC ekibi olarak onları da rahat bırakmayacağının farkına varmış demek ki. Vesâire, vesâire...

@10 May 2013 21:28 şu yazdığın bi ton saçmalığa kendinde inanıyomusun bari :)

Bozacının şahidi şıracı mı yani ?

@10 May 2013 21:48 öyle değil. doğru cümle; birlikten kuvvet doğar. veya başka bi deyim de şöyle; bir elin nesi var iki elin sesi var. veya bi diğeride... (uzayıp gider bu deyim sözlüğü)

Sen hem patent ihlali yap hem ceza almamak için ağla. Yok öyle bi dünya. Umarım Microsoft falan da apple in yanında olur. Şu Samsung plastik telefonlarını da alır gider. Not: plastik Samsung telefondan yazıyorum bu yorumu da...

Ve I. Teknoloji savaşı başlar..

Atalarimiz "Sürüden ayrilani kurt kapar " demis onun icin adamlar dogru karar verip her zaman hakli olan Samsungun yaninda yer almayi tercihe ederek Apple in artik her istedigini alamayacagini anlamasini saglamis olacaklar.Artik aplle ayak altinda dolasmayi birakip Teknoloji nin olmasi gereken yerlere dogru ilerlemesini seyrede durmasi gerek.Biz kullanicilar aplle yüzünden cok seylerden mahrum kaliyoruz artik özgürce teknolijiden yararlan mak istiyoruz .

Ha ha haaaaaaaa ;)

Samsung karşısında apple in esit koşullar altinda şansı yok. Bu yuzden apple amerikali bir firma olmanin avantajini kullaniyor amerikan mahkemelerinde. Samsung komplike bir sirket urettigi cihazin yuzde seksenini kendi uretiyor. Apple ise amerika gibi sadece kar amaci güden bir politika guduyor Foxconn gibi şirketleri kole gibi kullaniyor. Kendi fabrika kurup uretmeye kalksa kari azalacak. Foxconn a kardan o kadar az pay veriyorki foxconn batma noktasinda. Apple kene gibi bitiriyor sirketi. Samsung ise uzun vadede kazanan firma olacaktir cunku emege uretime yatirim yapiyor.misal samsung hic tel satmasada ayakta durur cunku fabrikalarini baska firmalar icin uretime aninda yönlendirebilir

@11 May 2013 02:03 piyasa analisti konuştu beyler :)

@11 May 2013 12:23 En azindan bir fikri var ve paylasiyor, senin gibi ilkokul cocugu cumleleri yazipta insanlarin vaktini bos yere calmiyor.

htc nin aklı başına yeni mi gelmiş. bir kaç ay önce apple ile patent anlaşması yapan da, htc değil miydi? htc ya ikili oynuyor, ya da apple ile o dönemde patent anlaşması yapması için resmi bir zorunluluğu vardı. tabi sebep tamamen para da olabilir. sonuçta apple htc nin patentlerini bedava almadı.

son derece komik :) isterlerse evrenin bütün pazarlama firmaları birleşsin yine de Apple gibi gerçek bir bilişim ve teknoloji firması asla olamayacaklar.... bunu kendileri de çok iyi biliyor zaten :)

yorumlar yine saçmalığın sınırlarını zorluyor :) piyasanın komik bilirkişileri hemen olaya noktayı koymuşlar. apple öldü bitti geberdi :)

apple bu patent işinin suyunu çıkardı, birilerinin bu firmaya haddini bildirmesi lazım, yoksa yakında tekerleğin patentini de alıp tüm yuvarlak eşya üreticilerinden para tırtıklamaya başlayacaklar.

apple istiyor ki tüm teknolojik gelişmelerin patentini alayıp, sonra da bu patenti alınan teknolojik gelişmeleri son kullanıcılara geçireyim istiyor. Geçireceklerini anlamak için de medyum olmaya gerek yok, hem bilgisayar hem telefon piyasasında en pahalı cihazlar apple'ın.

plastik kasalı dediğiniz samsung s4 ün bile maliyeti iphone 5'den daha fazla. piyasaya çıkış fiyatlarında ise iphone daha yüksek. hala konuşan apple fanboylar var. apple fanboylar kadın gibi alışveriş yapıyo galiba "pahalı olan daha iyidir". kazık yemek hoşunuza mı gidiyo anlamadım ben.(zenginler hariç)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir