Google'ı fena kızdırdılar!

Avrupa'nın büyük ülkelerinden birinde Google şoku yaşanıyor! İşte Google'ın "posta koyduğu" o ülke!

  • Berk Toparlak
Google'ı kızdıran ambargo!

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen, Fransız Hükümeti'nin Google'dan sitesinde kullandığı her bir Fransız bağlantısı için telif ücreti talep etmesi konusu basında geniş yankı bulmuştu. Konuyla ilgili yasal yaptırım hazırlığında olan Fransız Hükümeti gerilimi iyice tırmandıran taraf oldu.

Hatırlayacağımız üzere Fransız Hükümeti Google'ın Haberler bölümünde Fransa kökenli şirketler veya Fransız haberleriyle ilgili kullanacağı içerik için telif ücreti uygulamasını gündeme getirmişti. Google ise bu talebi tehditkar bir tavırla geri çevirmiş, uygulama hayata geçerse Google News'de Fransız sitelere yer vermeyeceğini belirtmişti.

Fransız Hükümeti'nin aldığı bu karar Google'dan çok kendilerini zararlı çıkaracak gibi görünüyor. Zira en basitinden arama devi Fransız gazetelerine ayda ortalama 4 milyar tık kazandırıyor. Ayrıca uluslararası çalışan şirketler de Google'dan fazlasıyla nasiplenenlerden. Dolayısıyla Fransa Google'la inatlaşmaya devam ederse, Fransız şirketlerin de uluslararası arenada etkinliğinin azalması kaçınılmaz.

Günümüzün en karlı kazanç kapılarından olan internet, Fransız Hükümeti'nin de dikkatini çekmiş olacak ki pastadan pay almak için onlar da sıraya girmiş durumda. Ancak Fransız Hükümeti'nin bu şark kurnazlığı, uzun vadede kendilerine kardan çok zarar getireceğe benziyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Her ülke öyle yapsa Google batar. Ne saçma sapan mantık bu.

Kendileri bilirler.

al birini vur otekine ama forever google.

Greedy France Amerikalılar yeni bir uçak geliştirirler ve bu uçağı denemek için Fransa'ya götürürler. Bir fransız pilotunu uçağa bindirirler ve uçak havalanır. Fransız pilot uçağı kullanırken dört motordan biri patlar. Göstergelerde "Don't panic. This is American technology" yazısı görülür, pilot rahatlar. Daha sonra bir motor daha patlar ve göstergelerde yine aynı yazı görülür. Pilot da uçmaya devam eder. Ne var ki az sonra iki motor birden patlar. Hiç motor kalmayınca Fransız pilot panikler. Tam bu esnada göstergelerde yine aynı yazı görülür ve uçak kendi kendini yumuşak bir şekilde indirir. Fransızlar pilottan bu olayı öğrenince şaşırırlar ve kendileri de böyle bir uçak yapmaya karar verirler. Ve nitekim bir uçak yapıp Amerika'dan bir pilot davet ederler. Pilot biner uçağa, başlar uçmaya. Bir iki dakika sonra bir motor patlar. Göstergelerde "Don't panic. This is French technology" yazısı görülür. Az sonra ikinci motor da patlar ve aynı yazı gözükünce Amerikali pilot: "Ulan bizim uçağın aynısını taklit etmişler." der. Derken iki motor birden patlayınca uçağın kendi kendini yere indireceğini düşünen pilot göstergelerde şu yazıyı görür: "Don't panic. This is French technology. --- Please repeat after me. ---- "My God forgive my sins I'm coming to you...."

Olaya Fransız kalmak böyle bişey olsa gerek :)

@28 Eki 2012 09:17 sululuk denen böyle bişey olsa gerek

bi yerlerden tanıdık geliyor. google öyle bir konuma geldiki dünya üzerinde birkaç ülke ile çalışmasa bile birşey kaybetmiyor. ama o ülkeler çok şey kaybediyor. google ı tekelcilikle suçlayabikirler ama hala onun karşısına adam gibi bir çözüm koyamadılar. hatta birçok arama motoruyum diye geçinen site google apisini kullanıyor

Olaya Fransız kalmak böyle bişey olsa gerek :)

Zamanında çok yüz verdiler, DEvletlerin hakkı olur veya olmaz onların hukukunun bileceği iş, ama orada hizmet veriyorsan oranın kurallarına da uymak zorundasın, internet çıkalı uzun zaman oldu belki ama devletler tarafından yeni yeni farkına varılmaya ve yasalar oluşturulmaya başlandı, böyle bir durumda kime hak vereceği kişinin kendi görüşüne kalmış birşey ancak ben devletlerin ağırlığını koymaları taraftarıyım.

Google, ülkelerin vatandaşlarından kazandıklarının, pay sahiplerine haklarını vermelidir.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play