Google ilk kez Android 5'ten bahsetti!

Google, Android 5.0 hakkında ilk kez konuştu! Nasıl olacak, adı ne olacak? Ne zaman gelecek?

Google ilk kez Android 5'ten bahsetti!
Lockheimer yeni sistem hakkında birçok bilgi verdi

Android 4.0 çıktı ama birçok model halen kendisini sadece uzaktan görebiliyor. Google ise şimdiden bir sonraki güncelleme olan Android 5.0'ın sinyallerini vermiş durumda.

Google konu hakkında çok fazla konuşmaya yeltenmiyor ama teknoloji dünyasında dolaşan dedikodulara göre Android 5.0 yaz sona ermeden kullanıcıların beğenisine sunulacak. Google'ın telefon mühendisliği başkan yardımcısı Hiroshi Lockheimer'e göreyse durum bundan çok daha farklı. Wolrd Congress 2012'de bir teknoloji sitesine verdiği net cevaplarda, yeni güncellemenin sonbahardan önce tamamlanmasının bir hayli zor göründüğüne değindi. Lockheimer konuşmasında sözlerine şu şekilde devam etti; "Andirod 4 piyasaya çıktıktan sonra gündeme gelen Android 5 için herhangi bir çıkış tarihi vermemiz imkansız zira halen yeni sistemin üzerinde çalışılması gereken fazlaca nokta bulunuyor."

Her yıl bir adet Andorid güncellemesi çıkarttıklarına da değinen başkan yardımcısı, bu sayede yeni sistemin 2012 yılının sonlarına doğru hazır olacağına da deyinmiş oldu.

Peki yeni Android'in adı ne olacak, neler sunacak? Haberimizin ikinci sayfasında...

Google farklı bir Android yapısı peşinde

Android 5'in çıkış tarihi kafa karıştırdı

Merakla beklenen bir diğer nokta olan yeni güncellemenin ismi hakkındaysa, tıpkı Google'ın kalanı gibi Lockheimer de sessiz kaldı. Firmadan şu ana kadar sızan bilgiler ışığında bilinen tek şey, yeni Android'in adının baş harfinin "J" olacağı oldu. Sık sık dile getirilen Jelly Bean ismi, bu minik ipucuyla biraz olsun onaylanmış gibi...

Lockheimer'ın üzerinde durduğu bir diğer noktaysa, çıkartılacak olan yeni sürümün, cihazların güçlerini sonuna kadar ortaya koyabilmesi gerektiği: "Google olarak hem teknolojiyle iç içe olan kullanıcıları memnun etmek, hem de Android işletim sistemini kullanmaya yeni başlayan kişilere kolaylık sağlamak istiyoruz.".

Google bambaşka bir Android güncellemesiyle, bu yılın sonlarında tekrar karşımıza çıkacak gibi görünüyor. Fakat tarih henüz belli değil ve kullanıcılar olarak ne gibi yenilikler göreceğimiz de tam bir sır.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

hala telefonlarda 2.3 geliyor. bune hız, bizler 4'ü göremeden android 10 çıkar ve emeklıye ayrılır, kimse göremeden.

evet ondan sonra android 7 sülale :D

bu telefon markaları yenilikleri neden aylar sonra telefonlarımıza getiriyor

hele bir android 4.0 görelim Android 5.0 için Allah kerim...

5.5 en yakın zamanda çıkar

android ne saçma bişey. 4.1 4.2 falan sayıları çıkartamıyomu direk. bi süre sonra alıcı sıkılır umarım android düşüşe geçer. her yıl 2den fazla android sürümü sıktı.

androidin bu huyunu sevmiyorum dıdısının dıdısıyla uğraştırıyorlar
ios ve wp7 de yapacağını yapıp kapatırsın bu kadar basit

bizim telefonlar da görüp göreceğimiz 4.0 olur heralde. daha güçlü cihazlar istiyormuş.

birde su programlari kapatmasini kendisi yapsa gereksiz yere remleri sisiriyor.ics 4 durumu bilmiyorum ama epey sisiriyor programlar kendi kafalarina gore calisiyorlar.

her sürüm için ayrı telefonlar üretilecekse hiç uğraşmasınlar daha elimizdeki 4 sürümüne güncellenmedi.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir