Google'ın 2012'deki iniş ve çıkışları

Google'ı havalara uçuran 7 iyi, çaresiz bırakan 7 kötü olay... Hepsi içeride...

Google'ın 2012'deki iniş ve çıkışları
Nexus 7

2012 Google için ilginç, genel olarak oldukça başarılı bir sene oldu. Android'li ceplerdeki ezici başarısını sürdüren Google, tablet satışlarında büyük bir artış sağlayamasa da Nexus 7 ve Nexus 10 gibi kayda değer ürünler ortaya çıkardı. Bununla birlikte Nexus Q gibi bazı ürünlerin de çıkmasıyla tarihe karışması beklendiğinden çabuk gerçekleşti. İşte Google'ın 2012'deki inişli çıkışlı anları.

2012'de Google'ın en iyi anları

1. Android cep satışları: Büyük bir başarı yakalayan Android, Samsung ve tabi ki onun Galaxy S3 cebi ile daha da yaygınlaştı.

2. Google Glass: Google Glass'ın geleceğinin olup olmadığını bilmiyoruz, ancak Sergey Brin'in onunla Google IO 2012'de görünmesiyle beraber gözlükler, herkes tarafından konuşmaya başlanmıştı.

3. Nexus 7: Kalitesiz 7 inç'lik Android tabletlerden bıkan Google, işe el atarak kendi tabletini üretti. Nexus 7 harika bir cihazdı, Kindle Fire kadar ucuz ancak ondan daha güçlüydü.

4. Nexus 10: Nexus 7 ile başarılı olan Google, 10 inç'lik tablet işine de girmeye karar verdi. 3G sürümü bulunmasa da fiyatına göre Nexus 10 da oldukça iyi bir tablet.

2012'nin en iyi ve en kötü anları

Nexus Q

5. Jelly Bean: Bu sene kullanıma sunulan Android 4.1 Jelly Bean (ve 4.2), akıcılığıyla ve yeni işlevleriyle mobil işletim sistemini şu ana kadarki en iyi haline ulaştırıyor.

6. Apple Maps: Apple'ın yeni iOS'daki yarı tamamlanmış Maps uygulaması, Google Maps'in ne kadar iyi olduğunun anlaşılmasını sağlamıştı.

7. Google Play: Android Market'in adını değiştirerek Google Play yapan Google, uygulama sayısında Apple'a yetişmiş durumda.

2012'de Google'ın en kötü anları

1. Nexus Q: Medya akışını kolaylaştırmayı amaçlayan Nexus Q, yüksek fiyatı ve işlevlerinin yetersiz oluşu nedeniyle ilgi çekmeyi başaramadı.

2. Nexus 4: Google'ın LG ile ortak ürettiği son cebi aslında iyi bir cep, ancak yaşanan dağıtım sorunları Google'ın başını oldukça ağrıtmıştı.

3. İngiltere vergileri: Google'ın İngiltere'de gelirlerlerini sakladığı ve hatta zarar bildirdiği ortaya çıkmıştı.

Kötü anlar: Chromebook'lar ve diğerleri

Chromebook

4. Chromebook'lar: 2013 belki de Chromebook'ların başarıyı yakaladığı bir sene olacak. Ancak Google, Chrome'lu netbook'larından beklediği başarıyı henüz elde edemedi.

5. AB ve FTC: Geçtiğimiz sene rakiplerine zarar verecek hareketlerde bulunup bulunmadığına dair bir AB incelemesi için hazırlanıyordu. Bu sene ise incelemenin tamamlanması bekleniyor.

Bu arada ABD Federal Ticaret Komisyonu da kendi incelemesini yürütüyor ve önümüzdeki günlerde kararını açıklayabilir.

6. Parçalanma: Android "parçalanma" sorununu tüm şiddetiyle yaşamaya devam ediyor. Tüm Android cihazlarını yüzde 50'si hala Android 2.3 "Gingerbread" ile çalışıyor. Son Android sürümü ise cihazların sadece yüzde 6.7'sinde mevcut.

7. Avrupa gazeteleri

Fransa, Eylül ayında Google News'dan okunan Fransız gazeteleri için Google'dan para talep ederken Alman regülatörler, benzer bir yönetmelik için Kasım'da çalışmalara başlamıştı.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

acemi gugıl asla bir Apple olamazsın.....

ios un çakması olan android fazla yaşamaz alternatif olmadığı için şu anda piyasada cirit atıyor.. Azkaldı yakında android Öndroid olur.

Apple fanboyları basmış burayı. Android iOS'un çakması diyen var ne alaka ya.

dün bir bugün iki appel hep googele calişiyordu nezaman anlaşma bozuldu ozamanda appel kendi cikardiği harita yazilimi cortingen oldu naber sen bilgisayarinda uzaydanmi giriyorsun googele tabiki www.google.com.tr yaziyorsun uzayliappel yaziyorsun herhalde en cok kullanilan surf araci googeldir burda bilen biliyorda bilmeyen napsin ezik işte bu elma

nexus 4 ne alaka ya çok fazla satması onu kötü yapmaz. canavar gibi cep.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir