Google'ın 23 Nisan logosu belli oldu

Google'ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramına özel kullanacağı logo belli oldu!

31 Mart 2008 gece yarısı itibariyle Logo Yapsana yarışmamızın kayıtları biten Google'ın "logoyapsana" yarışmasının birincisi belli oldu. Google arama motorunun www.google.com.tr adresinden erişilebilen yerel sürümünde 23 Nisan günü boyunca kullanacağı logo işte bu... Çalışmayı Aytuğ Fidan hazırlamış.

Google 23 Nisan özel logosu ile ilgili açıklama yapan Google Türkiye Pazarlama Direktörü Mustafa İçil; 'Google olarak ' Google Logo Yapsana' yarışması ile her yaştan katılımcıya, logo tasarımları ile bu özel günün ruhunu paylaşma fırsatını sunduk. Yarışmaya Türk internet kullanıcıları büyük ilgi gösterdi ve birbirinden yaratıcı logo tasarımları arasından seçim yapmakta oldukça zorlandık. İlkokul öğrencileri, karikatüristler, üniversite öğrencileri logolarını bizlerle paylaştı. Google Türkiye olarak bir ilki gerçekleştirmekten ve bu özel günün ruhunu Türk internet kullanıcıları ile paylaşmış olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. 23 Nisan logosu Google'ın Türkiye pazarına verdiği önemin ve bağlılığının bir göstergesidir" dedi.

Finale katılan ve fotoğraf galerimizde yer alan tüm bu logoları 24 Nisan - 1 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Nişantaşı City's alışveriş merkezindeki sergide görebilirsiniz.

CHIP Online olarak tüm Türkiye'deki Internet kullanıcıları adına Google'a teşekkür ediyoruz.

Google logo yarışmasını aşağıdaki şekilde duyurmuştu:

Google'ın renkli logosunu bilmeyen yoktur. Bu özel logoyu Google sadece bazı özel günlerde değiştirmektedir. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı gibi günlerde logomuzu değiştirmemizin sebebi bu günleri sizlerle beraber kutlama isteğimizdir.

Google Türkiye olarak bir ilke imza atıp 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için hazırlanacak logoyu ülke çapında düzenlediğimiz bir yarışma ile sizlerin oluşturmasını istiyoruz. Düşünsenize, milyonlarca insanın ziyaret ettiği ve dünyanın en bilinen web sitesi sizin çiziminizle renklenecek.

Eğlenmeyi unutmayın. Bütün iş yaratıcılık ve eğlenceli şeyler tasarlamak üzerine.

Haydi! 23 Nisan için logo yapalım.

Google daha önce hangi logoları kullandı?

Yukarıda Google'ın şimdiye kadar Türkiye'ye özel kullandığı logoları görülüyor.

Google Logo Tasarımcısından...

Google logo imajları, Google Web tasarımcısı Dennis Hwang tarafından tasarlanıyor ve Hwang'ın çalışmaları, Google giriş sayfasında milyonlarca kişi tarafından görülüyor.29 yaşındaki Dennis, çizimlerini "doodles" olarak adlandırıyor.

Dennis, 2000 yılından bu güne, dünya genelindeki etkinlik ve önemli günleri sitenin giriş sayfasındaki Google logosu ile bütünleştirerek tasarladığı doodles imajları ile kutladı ve hatırlattı.

Yılbaşı, Sevgililer Günü, Noel gibi olaylar her yıl tekrarlanıyor. Dennis de her yıl yepyeni çizimler hazırlıyor. Dennis'in çalışmaları tutkuyla izleniyor ve hakkında pek çok web sitesi ile blog bulunuyor. Hayranları onun yeni tasarımlarını bir an önce görmek için heyecanla bekliyor.

Aşağıdaki söyleşide Dennis, doodle çizimlerini ve hayal ettiği işi nasıl elde ettiğini anlatıyor:

Bir çok kişi ilgi duydukları alanlardan sadece bir tanesini seçmek zorunda kalır. Bilgisayar ve sanatı birleştiren mükemmel bir işi nasıl elde ettin?

Üniversite yıllarımda Google'da staj yaptım. Bana web sitesinin bakımına yardım etme görevi verilmişti. Bir süre sonra web tasarım yardımcısı oldum. Ben Google'a katılmadan önce kurucular Larry Page ve Sergey Brin, tatil günleri logoları hakkında düşünmüşlerdi. Yöneticilerimden biri sanat üzerine eğitim aldığımı biliyordu ve benden bunu denememi istedi. O günden beri tek başıma tasarımları hazırlıyorum, kariyerim de güçlendikçe güçleniyor!

Günlük olaylar ve tatiller hakkında bilgi alabilmek için sürekli gazete mi okuyorsun?

Çalışmaları önceden hazırlama sürem duruma göre değişiyor. Bazen, günlük olaylar için gerçekten çok hızlı çalışıyorum. Mars Gezgini Mars'a indiğinde 24 saat içinde logo hazırlamıştım. Bütün ülkeler için, özel bir gün varsa bunu kutlamak istiyoruz.

Google kullanıcılarından öneriler alıyor musun?

Kullanıcılardan çok miktarda öneri geliyor. Kullanıcı görüşlerine ve önerilerine gerçekten açığız.

Çizimlerdeki tasarıma nasıl karar veriyorsun?

Genelde sanat harflerin içinde yer alıyor. Harflerle iç içe tasarımları tercih ediyorum. Bu bana daha ilginç geliyor.

En çok hoşuna giden doodle çizimlerin hangileri?

Çok sayıda sevdiğim çizim var. En çok özeni sanatçıların doğum günleri ile ilgili çizimlere gösteriyorum. Örneğin Monet'nin doğum gününe...

Tekrarlanan tatil günleri hakkında her zaman yeni bir tasarım hazırlamak ne kadar zor?

Kesinlikle zor, fakat bu hoşuma gidiyor. Bunu uzun süreden beri yapıyorum, her yıl yeni fikirler bulmam gerekiyor. Bir hindi ve bir çam ağacı çizmenin o kadar farklı şekli var ki!

Cenk Tarhan

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

off süperrrrrr

Şimdi bu bütün dünyadan google a girenlermi görecek yanlızca türkiyeden girenlermi? Sonuçta Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bu??

çok güzel yapmışsınız elleriniz dert görmesin çok güzel olmuş hayran kaldım

Yukarıda Google'ın şimdiye kadaRRR Türkiye'ye özel kullandığı logoları görülüyor.

ben çok beğenmedim malesef:)

harika olmuş ellerine sağlık..

Ne yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ben bişey anlamadım bu logo dan öffffffffffffffffffffff biri anlatsııııııııııııııııın!!!

iş logo olmaktan çıkıyor ama yine de bu tür aktivitelerin artmasını diliyorum...

neden dünya çocuğunun herşeyi tam da, türkiye'yi temsil eden çocuk bu kadar zavallı, corap yok ayakkabı yok, çok merak ettik biz. Türkiye böyle mi temsil edilmeli????

neden dünya çocuğunun herşeyi tam da, türkiye'yi temsil eden çocuk bu kadar zavallı, corap yok ayakkabı yok, çok merak ettik biz. Türkiye böyle mi temsil edilmeli????
24 Nisan 2008 Perşembe, 11:32

Biraz daha bak istersen neden türkiye balonu önde de dünya sonra geliyor ?

Neden türk çocuğu sarışında diğer dünyalı kız siyah saçlı ?

Neden dünya balonunda afrikayı daha çok göstermiş ? mesela avustralyayı hiç göstermemiştir, avustralyada yaşayan çocuk yok mu ?

Bunlara dikkat edin bence

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir