Google'ın 5 yıllık patenti mücadelesi!

Google 5 yıl önce neyin patentini için başvuruda bulundu? İşte Google'ın peşinden koştuğu patent!

Google'ın 5 yıllık patenti mücadelesi!
İşte Google'ın patent başvurusu

Google'ın ana sayfası, internet üzerinde belki de en çok tanınan tasarıma sahip. Son derece basit ve sade olan bu tasarım Google tarafından kullanılmaya başladıktan sonra internet tasarımı konusunda bir çığır açtığı bile söylenebilir.

Pek çok tasarımcı Google'ın bu sadeliğinden ilham alıp, benzer basit ve sade görünümlü internet siteleri hazırladılar. Fakat Google aslında son 4 yıldır kendi tasarımını korumak için bir mücadele veriyor.

İlk bakışta çok da uğraşılmış bir tasarım gibi görünmüyor olsa da Google 2004 yılında yaptığı başvuru ile aslında ince hesaplarla oluşturulmuş olan bu tasarımı koruma altına almak istemiş. Patentte Google logosu ve altındaki arama kutusu açıkça belirtilmiş. Altında ise iki adet buton ve en altta ise açıklama metni bölümü yer alıyor. Ve 5 yıllık bir süreç sonunda nihayet Google istediği patente kavuştu.

Bundan sonra Google'ın ana sayfasına benzer sayfalar üretmek isteyenler karşılarında Google'ın avukatlarını bulacaklar...

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

site benim deilmi kardeşim istediğim gibi yaparım.İstersen google u klonla önemli olan google arayüz deil onların database'leri.

hahah bu adamları seviyorum :)

saçma sapan şeylere patent alıyorlar. Ne yani diyelimki ben bu tasarımı daha önce yaptım. Ama patent almadım. (Nasıl alınır onuda bilmiyorum. )

Şimdi ben kendi tasarımım yüzünden davamı edilecem.

Bizde Üç buton koyarız no problem

Evet bende bu adamları seviyorum konu şundan ibaret arkadaşlar sen yine arama motoru yap hatta ismini google koy adamların umrunda olmaz..

Şuanda bing'e bak google'dan tek ayırt edici özelliği arka plan başka hiçbir ayrıcalığı yok bu adamların isteği ise buldukları şeyin büyük firmaların eline geçmemesi bi nevi onların kopyalayamaması sana dava açsa 2 milyar belki zor alır yada alamaz ama microsoft'a açtığını bi düşün kafadan 2 milyonu gözden çıkar..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir