Google+'ın acilen eklemesi gereken 10 işlev!

Google+ Facebook'u geçmek istiyorsa, bu 10 "şeyi" mutlaka yapmak zorunda...

  • Zeynel A. Öztürk

Google+, Facebook için ciddi bir tehdit oluşturuyor mu, yoksa Google'ın önceki girişimleri gibi o da zamanla kaybolup gidecek mi? Hizmet, içeriği seçerek gönderebilme, Hangout adındaki özel toplu video görüşme özelliği ve haber akışı ile gelecek vaadediyor. Gayet temiz bir ara yüze sahip Google+'da herhangi bir reklam gösterilmiyor ancak Google'ın hizmeti kullanıma açmadan önce bazı özellikleri eklemesi gerekiyor.

Circles (Çevreler) geliştirilmeli:
Circles, sizin belirlediğiniz gruplara mesaj göndermenize izin veriyor ve çok iyi bir fikir. Google+'da gönderdiğiniz içeriği kimin görebileceğini seçebiliyorsunuz. Ancak bu biraz basit görünüyor. Her Circle için alt kategoriler sunulması ve kullanıcıları toplu halde eklemenin kolaylaştırılması faydalı bir geliştirme olacaktır.

Analytics:
Google Analytics'i icat eden bir şirketin hizmetine pek az raporlama özelliği yerleştirmesi şaşırtıcı. Yeni takipçilerinizin gündelik bir özetini görmeniz mümkün değil. Diğer kullanıcıların sizin içeriğinizi tekrar gönderip göndermediğini ve yorum yapıp yapmadığını gösteren bir bildirim de mevcut değil. Paylaştığınız bağlantılara kullanıcıların tıklayıp tıklamadığını gösteren bir işlev de hoş olabilir.

iPhone ve iPad uygulaması, arama özellikleri

İnternetin en önde gelen arama motoru olan Google, bize daha kapsamlı arama seçenekleri sunmalı

iPhone ve iPad uygulaması: Android'li bir cebe sahip olan kullanıcılar Google+ uygulamasını indirebiliyor ancak iPhone ve BlackBerry kullanıcıları şu an dışlanmış görünüyor. Bu uygulamaların çok yakında çıkacağı söyleniyor. Dolayısıyla bekleyip hep beraber göreceğiz.

İlgi alanına ve işe göre arama: Google+ kullanıcıları şu an sadece ismine göre aramanıza izin veriyor. Google'ın en büyük arama sitesi olduğunu düşündüğümüzde bu biraz hayal kırıklığı yaratıyor. Kişileri ortak ilgi alanlarına göre aramak hoş bir özellik olabilirdi. Şu an önceki sınıf arkadaşlarınızı veya iş arkadaşlarınızı bulmanın bir yolu yok.

Daha iyi Twitter entegrasyonu: Google+'nın kullanıcı sayısı arttıkça, özel olarak Twitter'a yazan kullanıcılar, gönderilerini Google+'ya da göndermek isteyeceklerdir. Bu talebi karşılayacak bir işlevin gerekli olduğunu düşünüyoruz.

Facebook'dan veri aktarma: Kullanıcılar zamanla Facebook'daki verilerinizi Google+'ya aktarabilmek isteyeceklerdir. Facebook Friend Exporter gibi araçlar bu işlevi görse de Facebook aracı şu an engellemiş bulunuyor. Google, bir Facebook Connect özelliği ile tüm arkadaşlarınızı kendi hizmetine aktarabilmeli.

Uygunsuz içerik engellenmeli

Uygunsuz içerik engellenmeli: Şu an Google+'da kaba bir fotoğrafı yayınlamak mümkün, bu da hizmetin henüz beta aşamasında olduğunun bir işareti. Google, uygun olmayan içeriğin işaretlenebileceğini söylüyor ancak Facebook bu tür içeriği analiz etmeyi ve engellemeyi oldukça iyi yapıyor. Google'ın resim aramada kullandığı analiz özelliklerini sosyal hizmetine de taşıması gerekiyor.

Herkese açık verilerde daha çok denetim:
Google+, Facebook'a göre herkese daha açık bir sosyal ağ. İndeksleri Google'dan aratmak mümkün. Bunun denetimini sağlayabilmemiz için bir işlev sunulması gerekiyor. Örneğin sadece iş yerinize özel bir hesap oluşturup bunu aranamaz hale getirmek isteyebilirsiniz. Gizlilik şu an zayıf görünüyor ve hizmet, kullanıcıları engellemekle ilgili bazı bug'lar taşıyor.

Yanlış mesaj uyarısı: Seçtiğiniz kişilere mesaj gönderebilmek oldukça hoş bir özellik ve sunulan arayüz de oldukça kullanışlı. Ancak bu arayüzde yanlış bir mesaj göndermek oldukça kolay. Örneğin özel bir mesajı yanlışlıkla herkese açık olarak göndermeniz oldukça kolay görünüyor.

Daha çok arayüz seçeneği: Google+ şu an arayüzü değiştirmeye yönelik hiçbir seçenek sunmuyor. Google+ henüz başlangıç aşamasında ancak arayüzün biraz esnekleştirilmesi hoş bir ilave olacaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

off ya ben seçilmiş kişi olamadım keşke benide kabul etseler :((

sayılan geliştirmeler ve daha fazlası yapılırsa kullanılabilir gerçi iyi reklam yapmaları lazım facebook u bırak geçmeyi yakalamak bile şu surumda zor görünüyor

"Yanlış mesaj uyarısı: Seçtiğiniz kişilere mesaj gönderebilmek oldukça hoş bir özellik ve sunulan arayüz de oldukça kullanışlı. Ancak bu arayüzde yanlış bir mesaj göndermek oldukça kolay. Örneğin özel bir mesajı yanlışlıkla herkese açık olarak göndermeniz oldukça kolay görünüyor. "

o zaman biraz dikkatli olun. yanlışlıkla yaptığınız herşey sizin sorumluluğunuzda. oldukça kolay görünmesi google'ın sorunu değil sizin sorununuz.

11. eksiği de şu: marketteki google+'nın ülkemizden indirilememesi.. beyinsiz google google maps gibi bunu da bazı ülkelere yasaklamış..

Facebook aktarma'ya değinmişsiniz. Saçma. Sonuçta burası Facebook'tan üye çekmek için yapılmış bir platform. Siz hala Facebook çubuğu olmalı diyorsunuz.

Daha deneme aşamasındaki bir sosyal ağ için son derece güzel bence, yakında kapatılacaktır bu eksikler

Beta olan hiç bir program, uygulama vs. kullanmam.

yahu okadar abarttınızki bişey sandım google + yı vede asla bir facebook olamaz. o kadar övdüğünüz site bu muydu çok saçma bir site.

ya facebooku nerden yakalayacak bu google plus. makalenizide okuduktan sonra güldüm facebookta olan her özelliği 10 maddede google + ya geçirme derdinde bi makale olmuş. ne gerek var bu 10 makalelik yazıya kısaca google facebooku alsın bitsin yazsaydınız daha iyi olurdu.

11. eksiği de şu: marketteki google+'nın ülkemizden indirilememesi.. beyinsiz google google maps gibi bunu da bazı ülkelere yasaklamış..
___________________________________________________________

O Google'ın suçu değil bizim devletin suçu

O deilde google veritabanından Facebook'u silerse zaten facebook'a büyük zarar vermiş olur..Malum vatandaşlarımız facebooka bile google üzerinden giriyor :)

En büyük eksiği, karşısında myspace nin değil de facebookun olması. Bu yüzden google+ google nin başarısız teşebbüsü olmaktan öteye gidemeyecektir.

google, facebook'u arama sonuçlarından silerse girenlerin oranı inanılmaz düşer.

"11. eksiği de şu: marketteki google+'nın ülkemizden indirilememesi.. beyinsiz google google maps gibi bunu da bazı ülkelere yasaklamış..
___________________________________________________________

O Google'ın suçu değil bizim devletin suçu"

Devletin suçu değil Google'ın suçu. Google Maps uygulaması nasıl olur da bir ülkeden indirilemez.

şu an kullananlar test etsin sorunları bildirsin diye kullanıyorlar zaten :) google bunun altından rahatlıkla kalkacaktır.

herkes atıp tutuyor google+ hakkında. zamanında facebook da twitter da tumblr da böyle böyle doğdular. önce entelektüel kesim kullanır, sonra liseliler başlar kullanmaya ve entelektüel kesim yavaş yavaş kaçar buradan. sonra bir bakmışsınız arkadaşlarınız bile google+ hesabına sahip. siz de üye olursunuz. zaten o aşamaya gelinceye kadar en iyi ihtimalle 2 yıl var önünde bu hizmetin.

sanırım şu anda olmayan ve olmaması da gereken bir hizmet de şu: google+ ile facebook entegre edilip, google+'da yazılanları facebook'ta da eşzamanlı olarak yayınlamak.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost