Google'ın ansiklopedisi Knol herkese açık!

Google'ın sır gibi sakladığı online ansiklopedisi Knol nihayet kapılarını açtı. Detaylar burada...

Google'ın ansiklopedisi Knol herkese açık!
İşte Beta aşamasındaki Google Knol. Tıklayın...

Google geçtiğimiz yılın sonlarına doğru Wikipedia gibi online bir ansiklopedi açmayı planladığını duyurmuştu. Knol adı verilen bu online ansiklopedi o zamandan beri test aşamasındaydı ve servise sadece küçük bir test grubu tarafından erişilebiliyordu.

Ve merakla beklenen Knol, nihayet "Beta" etiketiyle tüm internet kullanıcılarının erişimine açıldı. Google kullanıcı ismi ve şifrenizle giriş yapabileceğiniz Knol Beta, temel hatlarıyla Wikipedia'yı andırsa da, aslında çok ciddi farklar içeriyor.

İlk fark, Knol'a sadece takma ad ya da anonim olarak kayıt girişi yapılamayacak olması. Wikipedia'da herkes istediği an kayıtlara yeni girişler ekleyebiliyor ve eklenen girişler anında sayfada yerini alıyor. Ancak Knol'da giriş yapan bir kullanıcı ya da kullanıcı grubu, yazdıklarının arkasında durmak zorunda.

Girişlerde değişiklik nasıl yapılacak?

Yapılan açıklamaya göre eğer bir kullanıcı isminin görünmesini istemiyorsa, bu durumda kredi kartı numarası ya da telefon numarası gibi bir bilgi yardımıyla girişlerini onaylatabiliyor. Bu gibi bir durumda, girişin altında "Verified - Onaylandı" ibaresi beliriyor.

Eğer bir kullanıcı Knol'daki girişler üzerinde değişiklik ya da ek yapmak isterse, girişin asıl sahibine öneride bulunuyor. Girişin sahibi de bu öneriyi değerlendirerek uygunsa değişikliği yapıyor ya da yapmıyor. Yani knol, bu noktada Wikipedia'nın sunduğu özgürlüğü sunmuyor.

Google Knol ürün müdürü Cedric Dupont ve yazılım mühendisi Michael McNally'nin resmi bloglarında söylediklerine gore, Knol'da reklamlar da olacak. Bu da, yeni online ansiklopediyi Wikipedia'dan ayıran diğer bir fark.

Eğer siz de Google'ın Beta aşamasındaki online ansiklopedisine katkıda bulunmak isterseniz, işe buraya tıklayarak başlayabilirsiniz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Wikipedia'da bir suru dilde(ozellikle ingilizce) o kadar entry varken Google'in bu girisiminin tutacagini sanmiyorum...

Şimdiye kadar google ın yaptığı şeylerin %90'ı tutmuştur ancak wikipedianın derin mazisi var yinede göreceğiz. Bence öncelikle başarılı olmak istiyorsa mobil alanda ilerlemeli google mobile internette ms live in gerisinde kaldı. mesela wikipedia wapedia olarak mobil tarayacılar için yeni birşey çıkardı pocket pc sayesinde sürekli makale okuyorum yatarak

yuh artık yaaa. tamam google'ı ve hizmetlerini seviyoruz ama ansiklopedimiz de özgür olsun yahu, bir şirkete bağlı olmasın.

Google nezaman boşa kürek çekti yapmayın arkadaşlar. Buda tutacak bence buda yüzlerce kişi tarafından kullnılacak. Zaman Google'dan yana bence

Wikipeda müthiş... Özellikle insanların mizacında özgürlük dürtüsü vardır. Bunu da çok iyi değerlendiren wiki öyle güzel bir platforum ortaya koydu ki... Google'ın yıllar sonra ona rakip olması çok ama çok gereksiz olur. Ben başarılı olacağına inanmıyorum. En büyük sebepte; Wikipedia'nın özgür olması halinde düzenli olması. Bir şeyi özgür bırakıyorsunuz ve o şey düzenli oluyor. Bunu wiki gerçekleştirdi...

:) Arayüz, hız, kullanılşlılık diyorsanız Knol Wikipedia'ya göre çok daha iyi (Powered by Google :) ).
Popülarite meselesine gelince Türkiye'yi bilmem ama bence Yurtdışında (özelikle de akademik çevrelerce) tutulur; çünkü para kazanma imkanınız var ( eğer yanlışl görmediysem Adsense ekleme seçeneği vardı ).
Her isteyenin değişiklik yapamamasının hem iyi hem de kötü yönleri var. Ayrıca Wiki'de de her isteyenin değişiklik yapamadığını unutmayalım. Değişiklik yapmak o kadar kolay olsaydı Hz. Muhammed'in resimlerini kaldırır hakkında ki menfi yazıları hemen silerdik-değiştirirdik ve sorun olmazdı.
Bence marka destekçeisi olmaktansa kalitenin peşinde olmak daha iyi olur.
Sonuç olarak Wikipedia'yaya ulaşanlar da Google araması sonucunda ulaşıyorlar. Bilginin nerde olduğundan ziyade erişilebilir olması daha önemli sanırım. Ve bir Türk olarak bu markaların ikisi arasında benim için hçbişr fark yok (yani güvenilirlik noktasında).

sadece ingilizce olursa tutmaz

Wikipedia siliyor yorumları malesef.
yani atıyosan destekli at diyor wikipedia o yüzden gıcık oluyorum.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir