Google'ın büyük değişimi devam ediyor...

Caffeine ile arama metodunu baştan aşağı değiştiren Google, şimdi de çok farklı yenilikler peşinde.

  • Ali Güngör
Google'ın büyük değişimi devam ediyor...
Google çalışmalarını aralıksız sürdürüyor

Google kendini geliştirmeye devam ediyor. Caffeine güncellemesinin üzerine şimdi de yeni bir depolama sistemi geliştiriliyor. Bu yeni bir dosya sistemi ve veri merkezinden oluşuyor.

Google 1999'da kendi mühendislerinin kurduğu sunucu ve sistemleri kullanıyordu. Dot-Com patlamasının yaşandığı o günlerde herkes pahalı sunucular alırken, Google anakartlar, sabit diskler ve diğer parçaları ucuza satın alıp kendi sistemlerini kuruyordu. Bu da Google'ın o dönemi izleyen krizde nasıl ayakta kaldığını ortaya koyuyor.

Google mühendisleri o günün Google'ında zaman zaman 500 ila 1000 sunucunun kaybolup ancak saatler sonra geri getirebildiğini anlatıyor. Google, o zamanlar kendi dosya sistemi olan Google File System'i oluşturmuştu. Daha sonra çok daha gelişmiş yeni bir dosya sistemi daha oluşturan Google'ın ve kullanıcıların ihtiyaçları artmaya devam ediyor.

Bugünkü Google'ın sorumlulukları çok daha büyük ve kullanıcıların depoladığı veriler önemli. Şimdilik Google detayları paylaşmasa da, mühendislerinin yeni bir Google dosya sistemi ve bunu kullanacak veri merkezi kurduklarını açıkladı. Bu yeni sistem oluşan hatalarda daha otomatik bir şekilde sorun giderecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

sen ne baba adamsın googlee

işte hakkıyla çalışan firma, niye bu kadar büyük oldugu işte ortada laf atanlar utansın :)

İşini çok iyi biliyor ya hayranım xD

yenilik,gelişme,teknoloji=GOOGLE

Çok büyük ve yenilikçi bir şirket vede neredeyse bütün hizmetler ücretsiz.

google kendi başına bir devrimdir
dünyadaki en büyük 2. devrimdir benim gözümde
herşeyini kendi yapması ve ücretsiz kullandırması olayıysa başka bi güzelligi tabi bunların sübvansiyonunuda reklamlar sayesinde yapıyor
ordada gene adil ben bazen reklam veriyorum kendi bütceni kendi arama kelimelerini falan ayarlayıp günlük 5 tl lik reklam yapılsın tıklama başına yada gösterim başına ücret ödemesi bunlar harika şeyler reklam veren memnun reklamı gören memnun ücretsiz hizmetleri kullanan memnun daha ne olsun

Desktop parçaları ile server yapmak :D

HA içermeyen cluster yapmak için düşünülebilir, Ama ya stabilite?

Minareye iyi kılıf uydurmuşsunuz, tebrik ederim.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir