Google'ın en zorlu patent savaşı!

Google'ın adına tescillemek istediği bu kelime, patent tarihinin en karmaşık kararına yol açacak!

  • Cem Şancı
Google, "cam" kelimesinin tescilini alabilir mi?

Google, teknolojik gözlüğü Glass ile büyük bir devrim yapmaya hazırlanıyor. Ancak karşısında önemli bir zorluk var zira cam ve gözlük anlamına gelen "glass" kelimesi o kadar jenerik bir sözcük ki, Google'ın bu kelimeyi ticari olarak tescil ettirmesi son derece zor görünüyor. Bu da, Google'ın yaptığı tanıtım yatırımından nemalanmak isteyen çok sayıda "no-name" teknoloji firmasının yakın gelecekte kendi "glass" markalarını piyasaya sürmesi ve kullanıcıları yanıltmaları ihtimalini ortaya çıkarıyor.

Ancak ABD patent otoriteleri Google'ın çaresizliğinin farkında ve Glass kelimesini Google adına tescillemeye gönüllü görünüyor. Patent bürosunun tek çekincesi, daha önce isminde Glass kelimesini kullanan teknolojik ürünlerle yaşanacak olan çakışma zira Microsoft'un da SmartGlass isimli bir ürünü bulunuyor; ayrıca ileride Google'ın isminde Glass kelimesi bulunan gözlük, bardak, cam gibi ürünlerin üreticilerine karşı sorun yaratıp yaratmayacağına da emin olamıyorlar.

Bu tescil dosyasının, patent ofisinin karşılaştığı en zor patent başvurusu olacağını tahmin etmek zor değil. Bakalım sonuç nasıl olacak?

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Saçma bir patent...

Türkçe'nin gözünü seveyim

Tescil ve Patent yasasına para ödeyen işletmeler ödedikleri paralarla kaldı. Çin ve diğer ülkeler kapsamlı yada hafif modifikasyonla patent yasasından direk kurtuluyor. Yasayı hiçe sayıp üreten zaten çok. Patent ve faydalı model sadece ödeyen işletmeye zarar.

Ancak ABD patent otoriteleri Google'ın çaresizliğinin farkında ve Glass kelimesini Google adına tescillemeye gönüllü görünüyor. YUH ARTIK ! Afedersiniz de ben de her b.kun patentini alayım hatta nefes almanın da patentini alayım o zaman tüm insanlar bana para ödesin. Bu iş artık çığrından çıkmış durumda. Buna bir an önce bir çare bulunmalı. Neden gidip ürünlerinin ismini sadece "google glass" olarak tüm adla almıyorlar da glass kelimesinin patentini almaya kalkıyorlar. - Aynı ürünü google dan daha iyi şekilde bir firma yaparsa diye. İşte bu piyasa bu kadar pislik. ne diğerleri ilk üreten firmaya gelirin bir miktarını verecek kadar insaniyetliler ne de google bu gibi bir davranışta bulunanları sömürmeyecek kadar insaniyetli... Üstelik bu şekilde google ın insanların aklından kendi isminin kolayca silinebileceğini düşündüğünü de anlamış oluyoruz...

baska kelimemi kalmadi illa glass

Artık Google da yok olma evresinde rahat olun yakında yahoo gibi bir şeye dönüşecek ben şahsen aramasını bile kullanmıyorum. Outlook Firefox bing OneDrive ve Dropbox twitter bunlar benim neyime yetmiyor ki mobilde de anroid değil Windows Phone

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost