Google'ın eski CEO'sundan çarpıcı açıklamalar

Her söylediği olay olan Google'ın önemli isminden yine çok konuşulacak inciler geldi...

  • Gökay Özbudak
"Normal" ve "elit" insanlar!
Eric Schmidt...

Google'ın eski CEO'su şimdinin heyet yetkilisi Eric Schmidt The London Evening Standard'a, Google'ın gizlilik konusuna yaklaşımıyla ilgili bir röportaj verdi. Schmidt "normal" insanların gizliliği ve bilgilerinin alı koyulmasını umursamadıklarını dile getirirken, kendi deyimiyle "elit" kişilerin bu konuyu önemsediğini ve peşini bırakmadıklarını söylüyor.

Schmidt'in açıklamalarına göre, Google'da kullanıcıların yaptıkları aramalar 12 ila 18 ay arasında Google sunucularında saklanıyor ve daha sonraki zamanlarda bu aramalar isimsiz hale getiriliyor. Aslında daha önceleri aramalarınız sunucularda ebediyen el değmemiş şekilde duruyordu ancak Avrupa birliğinden gelen şikayetler üzerine saklama şartları yeniden gözden geçirilmişti.

Çoğu "normal" kullanıcının bilmediği bu duruma Almanya'dan büyük itirazlar gelmiş ve itirazlar sonucunda 250 bin evin arama sonuçları isimsiz olarak saklanmaya başlanmış. Schmidt bu, konuda "müşteri"yi haklı buluyor ve müşterinin kendi verilerinin nasıl kullanılacağına yine kendisinin karar vermesi gerektiğini söylüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

giderek 1984 ütopyasına doğru gidiyoruz

sizde başka arama motoru kullanın google kullanmak zorunda değilsiniz

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost