Google'ın gözlüğüne çok sağlam rakip geliyor!

Google'a akıllı gözlük konusunda meydan okuyan devlere bir yenisi daha eklendi!

Sony'den akıllı gözlük: SmartEyeglass!

Sony, Google'ın akıllı gözlüğüne karşı piyasaya süreceği akıllı gözlüğünü medyaya duyurdu. Henüz prototip aşamasında olan gözlük, Google Glass'ın aksine, bir kulağın yanına takılan minik bir ekrandan değil, tam bir gözlükten oluşuyor. Kullanıcı normal bir gözlük gibi akıllı gözlüğü taktığında, garip bir görüntü oluşturmadan hatta bir dijital gözlük taktığını belli etmeden dolaşabiliyor.

Medyaya tanıtılan demoda, bir kullanıcı havaalanında SmartEyeglass'ı takarak, check-in kontuarlarını arıyor, gözlük de kullanıcıya ok işaretleri ile kontuarlara giden yolu tarif ediyor.

Gözlükte ayrıca gömülmüş bir kamera ve mikrofon da bulunuyor. Bu sayede gözlük üzerinden fotoğraf ve video çekmek mümkün oluyor. Ayrıca artırılmış gerçeklik uygulamalarını çalıştırabiliyor. Gözlük Android telefonlarla uyumlu çalışıyor ve pek çok veriyi de telefondan alıyor. Gelen aramalara cevap vermek gibi özellikler de gözlüğün yetenekleri arasında.

Sony, yakında gözlüğün SDK'sını (Software Development Kit) yayınlayacağını da bildirdi. Bu da yazılımcıların onun için sayısız uygulama üretebilmesi anlamına gelecek. Fakat şimdilik tarihler hakkında net bir bilgi yok.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

İşte bu! Sony yaparsa işte böyle yapar! Harika!.. <Cleverman>

Windows Phone'a yok mu?... Hadi Sony gel WP'ye!!!! Hadi :)

vay piyasa kızışıyor

Sony'nin çözümü Google'ın kinden çok daha kullanışlı görünüyor. Tabi sipariş edenlere özel olarak numaralı gözlük lensi uygulanırsa.

Bu 3d gözlüğe benziyor.

böyle bişey geçen sene düşünmüştüm hatta teknoloji tasarım dersinde bunu sadece çizim olarak yaptım ama gerçek değil tabiki helal olsun sony böle şeyler zaten senden çıkar :)

Artırılmış gerçeklik

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir