Google'ın kafasını karıştıran ölüm...

Michael Jackson'ın ölümü dev arama motoru Google'ın kafasını karıştırdı. İşte nedeni...

Michael Jackson'ın ölümü Google'ı bile şaşırttı
Google, Michael Jacson'ın ölümünün ardından yaklaşık 25 dakika boyunca sanatçı ile ilgili aramalarda şu ekranı gösterdi.

Geçtiğimiz günlerde dünyanın en ünlü pop yıldızlarından biri olan Michael Jackson hayata gözlerini yumdu. 50 yaşındaki sanatçının ölümü sadece hayranlarını değil, kelimenin tam anlamıyla tüm dünyayı sarstı. Devlet başkanlarının bile taziyelerini sunduğu olay, pek çok internet kullanıcısını da Google'a yönetti. Hem sanatçı ile ilgili son haberleri alabilmek, hem de onu hatırlamak isteyen internet kullanıcıları dev arama motorunda sanatçının adını yazıp Enter'a bastılar.

Fakat bu aramaların sayısı o kadar çoktu ki, Michael Jackson'ın ölümünden sonraki yarım saat içerisinde Google'da inanılmaz bir trafik oluştu. Google'ın akıllı savunma yazılımı ise aynı kelimelerin birkaç dakikada içerisinde milyonlarca kez aranmasının sebebini bir saldırı olarak algılayarak alarm verdi. Bu alarm üzerine ise Google'ın standart arama sonuçları sayfası yerine özel bir sayfa geldi ve kullanıcılar ancak bir kelime doğrulama mekanizması ardından aramalarını gerçekleştirebildiler.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

doğru bir sistem bence

Her zaman aynısı oluyor... İnsanlar öldükten sonra hatırlanıyor.

Yazılım nerden bilsin Michael Jackson'ın kim olduğunu :)

Gerçekten beni de derinden yaralayan bir haber oldu bu. Bende haberi aldığımda ilk soluğu Googleda aldım. 3-4 gün boyunca Michael Jackson şarkıları dinledik evde, kliplerini izledik. Wallpaper 3-4 gün boyunca MJ idi. Müthiş dansları, harika şarkıları ile gerçekten dünyaya damgasını vurdu ve hayata gözlerini yumdu işte. Rahat uyusun.

Terör saldırısı sanmış heralde akıllı :D

biraz alakasız ama böyle haberleri okudukça hiç bir zaman terminatör gibi bilimkurgu filmlerinin gerçek olmayacağına olan inancım artıyor... bilgisayarlar çoook uzun yıllar boyunca insanlar kadar akıllı olamaz...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir