Google'ın laptopları piyasayı ele geçiriyor

Chrome OS işletim sistemli bilgisayarlar, "iş yapmaz" iddialarına inat, gaza bastı geliyor!

Chrome OS tarih yazıyor!

Türkiye'de bulunması güç olsa da Google'ın ChromeOS işletim sistemiyle çalışan ekonomik dizüstü PC'leri Chromebook'lar ABD'nin gözdesi olmaya başladı.

Chromebook'ların ABD'de satılan bilgisayarlar arasında yüzde 20 paya yükselmesi, Chromebook'un önlemeyene yükselişi olarak yorumlanıyor. 2012'de satışları neredeyse yok denecek kadar az olan Chromebook'ların 2013 boyunca bu kadar başarılı bir büyüme göstermesi, rakiplerini de rahatsız ediyor. Acer, Asus, Dell, HP ve Google tarafından üretilen yeni Chromebook'lar, internet odaklı, düşük maliyetli ve üretkenliği arttıran cihazlar olarak tanımlanıyor.

Chromebook'ların bu hızlı yükselişini de rakiplerinden satış çalarak başardığı dikkatlerden kaçmıyor. 2013 boyunca Windows notebook'ların satışında düşüş gözleniyor. Aynı şekilde Apple dizüstü bilgisayarların ve tabletlerin satışında da düşüş olduğu gözden kaçmıyor. Bu pazar payının ise çok daha çekici bir alternatif olarak görünen Chromebook'a gittiği düşünülüyor. Chromebook'un ABD'deki bu başarısını 2014'te tüm dünyaya taşıması bekleniyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

İş yapmaz. Alanlar yakında pişman olacaktır.

@27 Ara 2013 01:56 Fetva verdiğin iyi oldu ey ziyaretçi. Nasıl bir özgüven bu yahu..

Arkadaşlar şunu ekliyeyim, Adı üstünde internete yönelik bir sistem.. Asla Windows daki program sayısını yakalayamaz. Bu bir gerçek ve değiştirilemez. Windows için 2 Milyarı aşkın program + yama mevcut. Uygulama olarak Windowsu geçebilir. Ama Uygulama ve Program arasında dağlar hatta gezegenler kadar fark var :)

@27 Ara 2013 04:57 uygulama ve program arasındaki farkı bir anlatısan bu yazdığının mantıklı olduğunu belki varsayabiliriz

@27 Ara 2013 12:13 Uygulama; Programlara kıyasla, programlarda yaptığınız işlemleri kırparak hazırlanmış kısıtlı bir yazılımdır. Pek fazla işlemci gücü ve ram istemez. Program: Uygulamaya kıyasla her özellik eklenmiş ayrıca bazı programlar sonuna kadar akıcı çalışması için ( Çizim programları ) yüksek sistem gereksinimi bulunmaktadır. Tatmin oldun mu?

İnsanlar para harcamaya açlar

Windowsa bişey olmaz

Evet, Chrome OS meyvelerini vermeye başladı...

Chrome OS çok çok kötü bir sistem, arayüz klasik Windows, Chromebook'ları MacBook Pro çakması, uygulama desteği sıfır. Bu kadar yaratıcılık yoksunu bir şirketin başarılı olabilmesi çok şaşırtıcı bir durum.

Chromebook mu çekici alternatifmiş komik misiniz

Niye iş yapmaz daha önce kullandın mı? Bırakın artık şu google'a olan ön yargınızı...

@27 Ara 2013 10:06 eğer Google bizim bilgilerimizi reklam şirketlerine satıp, üstüne de yüzsüz bir şekilde "Bizden gizlilik beklemeyin" diyorsa, üstüne 1000$ verse bile Youtube dışında bir Google servisi kullanmam, Youtube'u da güzel bir alternatifi çıkarsa bırakmayı düşünüyorum, herhangi bir videoyu izlerken bile reklam göstermeye başladılar artık, çok can sıkıcı bir durum.

@28 Ara 2013 00:00 vahşi kapitalizm işte sineğin yağını çıkartıp kalanını da gübre yapar bunlar ne yapsak da para elde etsek hizmet önemli değil onlar için.

basit ve etkili bir sistem chromebook, eğer yapılacak işe göre özel programlar üretilirse şu an ki windows ile çalışan pclere gerek kalmayacak yakında. düşünün bir devlet dairesindeki memurun önünde sistem ile ilgili yazılımı chrome os a uyarlarsanız çok etkili ve verimli bir sisteme geçiş yapabilirsiniz.

chrome os'umuz büyük bir destan yazıyor.

tabi tarih yazıyor ama tersten :)

Başarılı olmasının sırrı basit olması ve Google servislerine anında erişim. Bir manada bulut işletim sistemi gibi çalışıyor. Sadece işinde gücünde olanlar için çok güzel fakat benim gibi oyun meraklıları için bir işe yaramaz. Yakında Steam OS gelecek, o benim kralım olacak.

Uzayda bile boşuna yer kaplayan cihazlar nasıl bu kadar satabilir???

feysbuha giriyosa yiter yav netceniz gerisini garı gızla gonuşak da.

iletim sistemini Google da yazıyorsa ohoooo ;D

o sadece internet için adı belli eder diye chrome os demişler ama Türkiye'deki MS fanboylarını atlamışlar...

Degmez evde net yok ?? netsiz pc kullanilmiyor ozmn gereksizmis

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir