Google'ın Nexus One'dan öğrendikleri!

Google'ın cep telefonu Nexus One tarihe karıştı, ama alınan dersler Google'ın aklına kazındı...

  • Ali Güngör

Nexus One'ın en önemli özelliği, direkt Android işletim sisteminin geliştiricisi olan Google'ın isteklerine uygun bir donanıma sahip olmasıydı. Ancak üretici HTC, Nexus One'dan çok daha gelişmiş cep telefonları üretince bu ürün gölgede kaldı.

İnternet üzerinden direkt satış modeli büyük ilgi çekti. Aracıyı ortadan kaldıran bu sistem ile daha ekonomik cepler dönemi başlayabilirdi. Ancak reklam ve tanıtım bu yüzden yetersiz kaldı, aracıların pazarlaması olmadan satışlar düştü.

Fakat şüphesiz en büyük sebep, Amerika'nın en zayıf servis sağlayıcısı T-Mobile'ın seçilmiş olmasıydı. Hat özgürlüğü olsaydı ya da daha kaliteli görüşme hizmetleri sağlansaydı işler bu kadar kötü gitmeyebilirdi. Üstelik Google, bir donanım firması değildi ve satış sonrası destekte müşterinin kafası karıştı. İşte bütün bunlar Google'a önemli dersler oldu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

iide google büyük satıs rakamları istemiyorduki amacı baskaydı.bunuda google ceo su acıkladı.

Nexus One gerçekten çok iyi telefon ama satış stratejisi yüzünden google ın elinde patladı. Tüm dünyada satış yapmak varken 5-6 ülkede satış yapmak ahmakça. Belki android sistemi kullanan diğer telefon üreticilerinin baskısına maruz kalmış olabilir. Bu telefon HTC tarafından üretilmesine rağmen şu an Nexus One dışında resmi olarak Froyo kullanan HTC ürünü yok. Yanılmıyorsam şu an resmi olarak Nexus One dışında hiçbir telefonda Froyo yok.

aslında sağlam satarlardı ama işte deneyimsizlik yada işi bilen satış pazarlama şirketi alıverceklerdi olcak bitcekti zaten her yeni birşey için yeni bir şirket alıyorlar :D

arkadaslar suan htc hd2 de froyo kullanıyorum saygılar

Google, Nexus One'daki satış stratejisi ile ağzımı açık bırakmıştı ama stratejisi çok iyi bile olsaydı Google'ın gene de başarılı olması çok zordu.

Nexus One projesini terketme kararı isabetli bir karardır ama Android projesine tam gaz devam etmeli...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play