Google'ın yeni cep patenti şaşırtıyor...

Cep telefonu kullanıcılarının "çok büyük" bir derdi, Google'ın bu çözümüyle tarih oluyor!

Google'ın yeni cep patenti şaşırtıyor...

Akıllı telefonların en büyük özelliği geleneksel telefonlarda yer alan tuşlara artık hemen hemen hiç ihtiyaç duymamaları. Dev dokunmatik ekranları her uygulamaya göre değişebilen telefonlarda şimdiye kadar değişmeyen tek bir şey vardı, o da mikrofon ve kulaklığın pozisyonu...

Google'ın yeni patent başvurusu hem cep telefonunu yanlışlıkla baş aşağı tutup konuşan kullanıcıların derdine derman oluyor, hem de bundan böyle telefonu kullanırken istediğiniz gibi tutmanıza imkan sağlıyor. Patent hem üstte hem altta birer kulaklık ve mikrofondan söz ediyor. Aygıtın içinde bulunan jiroskop ve ivme algılayıcılar telefonun hangi pozisyonda kullanılmakta olduğunu belirleyecekler ve ona göre uygun kulaklık ve mikrofonu aktif hale getirecekler.

Her ne kadar patent başvurusu yapılmış olsa da, bu başvurunun bir donanım değil de Google gibi bir yazılım üreticisinden geliyor olması kafalarda soru işareti oluşturdu. Kısa vadede donanım üreticilerinin bu patente nasıl bakacağı ve telefonlarında bu teknolojiyi kullanıp kullanmayacakları da bilinmiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

milletkullanir....

Sadece pozisyon algılayıcılar kullanılırsa yatarak telefonla konuşmak problem olacağa benziyor. :)

@18 Ağu 2012 12:20 Bu ozelligi devreden cikaracak bir wigdet eklersin masaustune olur biter. Tek tikla kapat ac. O kadar da yorucu olmaz herhalde.

Evet bu özellik sayesinde abd ulusal kanunlarına göre telefon dinleme uygulamalrı daha rahat çalışabilicek bilmiyenlere duyrulur!.

google sadece yazılımcı değil artık motorolayı unutmayın sayın bu yazıyı yazan arkadaş

Saçmalardan seçmeler

boş işlerin boş mimarından saçmalık ötesi işler daha....

Harika bir fikir. Dokunmatik ekranlarla her uygulamada ihtiyaca göre değişik tuş takımı oluşturma imkanı sağlanmışken ve artık fiziksel tuşlara gerek kalmamışken neden telefonun alt tarafı, üst tarafı diye bir kavram olsun. Telefonu rastgele bir yönde alıp kullanabilirsiniz. Daha pratik bir kullanım sağlar.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir