Google'ın gerçek YouTube stratejisi

Google sürekli zarar yazan YouTube ile ne yapacak? Planlarda ne var? Cevapları araştırdık...

Bant Genişliği denklemi

Bant Genişliği denklemi
Google kendi işini kendisi görüyor, bu yüzden de ensesi kalın

Google'ın video içerik aktarım maliyetini sıfıra indirebileceği iddia edilebilir. Dünya çapında çalışan hizmet sağlayıcılar bu derece büyük bir internet trafiğinin yegane sağlayıcısı olmak için can atacaktır. Yerel internet servis sağlayıcıları da maliyet konusunda sıkıştıracak ve üzerinden para kazanacak güce sahipler.

Bu derece büyük bir iş modelini hayata geçirmenin politik maliyeti ise Google için gerçekten ağır olur. Her şeyden önce Microsoft'un elini ayağını bağlayan anti-tekel davaları en büyük engeli oluşturacaktır.

Bu tür engelleri gözardı eder ve olabilece üzerinde düşünürsek durum aslında çok ilginç. İnternet kullanıcıları video izlemek istiyor ve internet servis sağlayıcılar kullanıcılara internet paketi satmak için içeriğe ihtiyaç duyuyor. Daha hızlı bir bağlantı için daha fazla para almak isteyen servis sağlayıcılar Google tarafından, YouTube tarafından sıkıştırılırlarsa boyun eğmek zorunda kalırlar.

Böyle bir durumda bu tür hizmetlere ve içeriğe erişemeyen kullanıcılar farklı servis sağlayıcılara yönelebilirler ve hatta dev protestolar yapabilirler. Ancak dediğimiz gibi Google'a insanların bakışı bu durumda hiç de iyi olmaz. Kaldı ki rakiplere gün doğar.

Sonuçta Google YouTube'u tekel bir televizyon kanalına çevirmek istemiyor. Altyapı olarak da veri aktarımında tek bir global firmaya odaklanmak yerine yükü dağıtmayı yeğliyor.

Ne Google'ın veri merkezleri ne de bunları yerel internet merkezlerine bağlamak da hiç de ucuza mal olmuyor. Büyük ve devamlı yatırımlar gerekiyor. Google işi devretmeyip kendi yüklenerek maliyet sırtlanmasına karşın işin düzgün yapıldığından ve istikrarından emin oluyor. Google gelirleri için de istikrar büyük önem arz ediyor. Google'ın altyapı yatırımlarının detaylarıyla devam ediyoruz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

açık arttırmaylamı satcak?

Madem beceremeyecekti niye aldı? Ne YouTube'un Google'a ihtiyacı vardı, ne Google'ın YouTube'a. Tekellik kimden gelirse gelsin, kötüdür.

bu video paylaşım sitelerinde hep merak ederim reklam gelirleri nasıl giderleri karşılıcak diye.Bence internet reklamcılıgının önemi tam olarak kavranmadı dünyada

ihaleyemi gircen :)

heaa gittigidiyor'a koyacakmış :))

aFamous kardeşime tam destek katılıyorum en güzel tesbiti yapmış ve tekellik kimden gelirse gelsin kötüdür demiş süper yorum

Bildiğim kadarıyla google youtube'u daha çok video arama özeliğinin popilatiresi sebebiyle satın aldı.Bu aslında google'ın arama sektöründeki gücünü artırmak içindi.

Madem beceremeyecekti niye aldı? Ne YouTube'un Google'a ihtiyacı vardı, ne Google'ın YouTube'a. Tekellik kimden gelirse gelsin, kötüdür.

Sacma sapan yorum yapiyorsun kim nerde tekel ?
Dailymotion, hulu vs vs biliyormusun Türkiyede siz daha youtube google satin aldiginda ögrendiginizde o siteler vardi onun gibi 100 lerceside var ne tekeli ya atmayalim.

youtube kadar populer video sitesi yok google enayi değildir çıkarı olmasa hiç uğraşmaz ...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir