Google'ın gerçek YouTube stratejisi

Google sürekli zarar yazan YouTube ile ne yapacak? Planlarda ne var? Cevapları araştırdık...

  • Ali Güngör

Google, YouTube ile dünyayı değiştirebilir

Google, YouTube ile dünyayı değiştirebilir
YouTube dünyanın en büyük medya kuruluşu olabilir

Google'ın pazarlık gücünü daha da arttırmanın yolu var. Eğer Google içeriğin telif haklarına da sahip olsaydı ya da telif haklarını toplayıp payını aldıktan sonra hak sahiplerine dağıtsaydı hem çok daha büyük kontrol sahibi olurdu, hem de çok daha fazla para kazanırdı.

Büyük plak şirketlerinin ve yayınevlerinin yerini gelecekte Google'ın aldığı bir dünya ile karşılaşırdık. Yakın zamanda Google Boks ile karşılaştık ve bu bizlere Google'ın çok daha fazlasında gözü olduğunu gösterdi. Google ileride aracıları aradan çıkartarak internet üzerinde direkt satış yapan veya gösterim karşılığı reklam pastasından telif hakkı dağıtan bir dağıtıcı haline gelebilir. Her işi kendisi yapabiliyorken bir de aracılarla niye uğraşsın ki? Kaldı ki böylesi içerik üreten küçük sanatçıların da işine gelir.

Bir zamanlar insanlar albüm çıkartmak için pak şirketlerine mahkumdu. Artık internetten kendilerini duyurabiliyorlar, üstüne baskı olmadan dağıtım olmadan para da kazanabilirler. Korsana yasak koydurtmaya çalışan yapım şirketleri yasal alternatif sunmayı başaramadıkları için böylece tarihin tozlu sayfalarına karışır. Değişmeyen ölür...

Esas merak edilen gelecekte ücretli internet TV tutunabilir mi? Az evvel anlattığımız korsan içerik Google gibi devlerin YouTube üzerinden yasal alternatif sunmasıyla birlikte gerçekten sağlam bir denetimle yasaklanabilir mi?

Yasaklanmasa bile kullanıcılar korsanla uğraşmak yerine uygun fiyatlı yasal seçeneklere ne derece yönelir? İşte bunları bekleyip göreceğiz. Google gibi bir dev sadece YouTube değil de kitap, müzik, yazılım gibi her türlü yaygın korsan içeriğin yasal dağıtıcılığına soyunursa ileride dünya kültür pazarının tamamına yakınını elinde tutabilir. Yok, eğer telif hakları ve yasal satışı beceremezse de bir reklam devi olarak yine dünyanın bütün kültür içeriği üzerinde söz sahibi olabilir.

Önümüzdeki birkaç yılda olan olaylar sadece Google'ın YouTube'dan para kazanıp kazanmamasını değil, bütün dünya medyasının geleceğini şekillendirebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

açık arttırmaylamı satcak?

Madem beceremeyecekti niye aldı? Ne YouTube'un Google'a ihtiyacı vardı, ne Google'ın YouTube'a. Tekellik kimden gelirse gelsin, kötüdür.

bu video paylaşım sitelerinde hep merak ederim reklam gelirleri nasıl giderleri karşılıcak diye.Bence internet reklamcılıgının önemi tam olarak kavranmadı dünyada

ihaleyemi gircen :)

heaa gittigidiyor'a koyacakmış :))

aFamous kardeşime tam destek katılıyorum en güzel tesbiti yapmış ve tekellik kimden gelirse gelsin kötüdür demiş süper yorum

Bildiğim kadarıyla google youtube'u daha çok video arama özeliğinin popilatiresi sebebiyle satın aldı.Bu aslında google'ın arama sektöründeki gücünü artırmak içindi.

Madem beceremeyecekti niye aldı? Ne YouTube'un Google'a ihtiyacı vardı, ne Google'ın YouTube'a. Tekellik kimden gelirse gelsin, kötüdür.

Sacma sapan yorum yapiyorsun kim nerde tekel ?
Dailymotion, hulu vs vs biliyormusun Türkiyede siz daha youtube google satin aldiginda ögrendiginizde o siteler vardi onun gibi 100 lerceside var ne tekeli ya atmayalim.

youtube kadar populer video sitesi yok google enayi değildir çıkarı olmasa hiç uğraşmaz ...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir