Google Internet Explorer'ı 10 kat hızlandırdı

Google Internet Explorer'ı 10 kat hızlandırdı ama MS, tarayıcısına müdahale edilmesine çok kızdı!

  • Ali Güngör
Google Internet Explorer'ı 10 kat hızlandırdı
İki tarayıcı bir eklentiyle birleşiyor...

Google'ın IE için geliştirdiği Google Frame eklentisini daha önce Internet Explorer'ın içine Google kaçtı haberinde duyurmuştuk. Şimdi mesele iyice kızışıyor. Bir yanda hız testleri, diğer yanda Microsoft ve Google'ın açıklamaları... Bu konuda merak ettiğiniz her şey bu haberimizde!

Microsoft Internet Explorer 8'i 10 kata kadar hızlandırabilirsiniz! Computerworld'ün testine göre Google'ın yeni Chrome Frame eklentisi sayesinde IE 8 tam 9.6 kat daha hızlandı.

SunSpider JavaScript testinin sonucunda ortaya çıkan fark gerçekten de çok büyük. Chrome Frame eklentisi, IE'nin Chrome'da bulunan WebKit motorunu ve V8 JavaScript motorunu kullanmasını sağlıyor. Ancak bu eklentinin tek getirisi daha hızlı sörf değil. HTML 5 desteği sayesinde IE'nin ufku da genişliyor. Bu da gelişmiş internet uygulamalarını açma imkanı sağlıyor.

Microsoft ve Google'ın rakip olduğunu bilmeyen yok. Peki Google kendi Chrome internet tarayıcısının hızını ve gücünü neden Internet Explorer'a katan bir eklenti hazırladı? Sebebi basit, Google internette e-postayı kökten değiştirecek Google Wave projesinin IE 8'de düzgün çalışmasını istiyor. Microsoft Internet Explorer yakın zamana kadar HTML 5 standartlarına geçişte ayağını sürüyordu. Halen de HTML 5 konusunda çok geride. Google kullanıcılara Firefox, Safari, Opera veya Google Chrome'a geçmelerini tavsiye ediyor. Ancak Internet Explorer 8 kullanmayı bırakmak istemeyenlerin de Google Wave'i kullanabilmesini istiyor. İşte bu eklenti, bunu mümkün kılıyor.

Haberin devamında: Google Chrome Frame ve Google Wave

Google Chrome Frame ve Google Wave

Google Wave çok hırslı bir proje...

Nedir bu Google Wave? CHIP Online'ın detaylı araştırması için tıklayın...

Chrome Frame kurulumu kullanıcının kendi seçimiyle oluyor. İnternet siteleri ileride küçük bir kod yardımıyla, Chrome Frame kurulu IE'de gerektiğinde otomatik olarak Internet Explorer'ın yerine Chrome'un motorunun kullanılmasını sağlayabilecek. Şimdilik bu seçim de kullanıcının elinde ve ayarlanması gerekiyor. Sitenin adresinin başına "cf:" ekleyerek Chrome Frame kullanılması zorlanabiliyor.

Chrome Frame eklentisi IE6, IE7, IE8 internet tarayıcılarda Windows XP ve Windows Vista ile çalışıyor. Google'ın sitesinden code.google.com/intl/tr/chrome/chromeframe bu bağlantıya tıklayarak indirebilirsiniz.

Google Wave
Google Wave HTML 5 standartlarından yararlanıyor ve düzgün çalışmak için çok iyi bir JavaScript ve DOM (Document Object Model) performansına ihtiyaç duyuyor. Google Chrome bu uygulamanın istenilen hızda çalışması için büyük önem taşıyor. Aslında IE dışındaki diğer tarayıcılar da düzgün bir biçimde çalıştırabiliyor. Microsoft HTML 5 yerine kendi Flash alternatifi Silverlight üzerinde yoğunlaşıyor.

Haberin devamında: Peki bu işe Microsoft ne diyor?

Peki bu işe Microsoft ne diyor?

Microsoft IE'de Chrome görmek istemiyor

JavaScript performansının düşüklüğüne veya HTML 5'te geç kalmış olmasına karşın Microsoft Internet Explorer'ın Chrome'a dönüşmesini istemiyor. Microsoft "Internet Explorer 8'de muazzam ilerlemeler kaydettik ve kullanıcılarımızın güvenliği için önemli güncellemeler yaptık." diyor.

Ama esas açıklama bunun ardından geliyor ve Microsoft, bu tür bir eklentinin güvenlik açıklarına sebep olabileceğini belirtiyor. Microsoft "Eklentilerin getirdiği güvenlik sorunları ve Google Chrome'u düşündüğümüzde zararlı yazılım tehlikesi iki katına çıkıyor. Bu dostlarımıza ve ailelere tavsiye etmeyeceğimiz bir risk" diyor.

Microsoft bu açıklamada daha önce eklentiler yüzünden karşılaşılan güvenlik risklerine değiniyor. İki internet tarayıcının iç içe olması güvenlik riskini arttırabilir. Ne ölçüde arttırır, işte bu belirsiz. WhiteHat Security'den güvenlik uzmanı Jeremiah Grossman'a göre bu eleştiri çok yüzeysel: "Chrome'u hedef alan zararlı yazılım diye bir şey ortada yok. Çünkü pazar payı önemsiz derecede küçük. Zararlı yazılımlar zaten Internet Explorer'ı ve açıklarını hedef alıyor." diyor.

Haberin devamında: Peki ya Google ne diyor?

Peki Google ne diyor?

Google, IE'yi düzgün hale getirdiklerini söylüyor

Google da Microsoft'un yorumlarına yanıt veriyor: "Google Chrome Frame açık kaynak kodlu bir eklentidir. Şimdilik geliştirmenin erken safhalarında olan bu eklenti, daha en başından güvenlik gözetilerek hazırlanmıştır. Kullanıcıları daha modern ve mevcut standartlara uygun Firefox, Safari, Opera veya Google Chrome gibi bir tarayıcı kullanmaya teşvik ediyoruz. Elbette böyle bir tarayıcıya geçmeyi düşünmeyenler için Google Chrome Frame, Internet Explorer'ın bütün sürümlerinde daha iyi performans, güçlü güvenlik özellikleri ve hem kullanıcılar, hem de geliştiriciler için daha çok seçenek sunuyor."

Google güvenlik konusuna tekrar değinerek: "Sitelere Google Chrome Frame kullanarak erişmek, Internet Explorer kullanıcılarına Google Chrome'un güvenlik özelliklerini sunuyor. Bu sayede özellikle IE6'da olmayan güçlü phishing ve zararlı yazılım korumasından faydalanabiliyorlar. Yalıtılmış sekmeler ve online tehlikelere karşı güncel koruma sağlıyor. Aylar sonra değil, birkaç gün içerisinde. Kafasında şüphe olan herkesi Google Chrome Frame kodunu incelemeye ve açık kaynak kodu topluluğuyla düşüncelerini paylaşmaya davet ediyoruz." Şeklinde açıklamasını bitirdi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

Eee, her zaman Microsoft mu başkalarının ekmeğine el atacak - biraz oturup düşünsünler... Netscape vardı bir zamanlar - ta ki Microsoft Internet Explorer'ı işletim sistemlerine dahil edene kadar. Şimdilerde ise antivirus programı yazmaya kalkıyorlar.
Güvenlik meselesine gelince - her yazılımın kendine has güvenlik önlemleri vardır, birinin yakalayamadığını diğeri yakalar. Bence artık internet ile ilgili yazılım geliştirmelerin tüm şirketlerin birlikte hareket edebileceği, ortak kod paylaşımı ile en güvenli yazılımları sunabileceği bir platformda gerçekleştirilmesinin zamanı geldi. WWW Consortium'un da ötesinde bir organizasyon lazım, kar amacı gütmeyen, amacı sadece web için en güzel ve en güvenli yazılımları üretmek olan bir organizasyon. Bence hayal değil, sadece istemek gerekiyor - sonuçta tüm browserlar zaten bedava değil mi?

kedinin fareyle oynadığı gibi googlede ms ile oynuyor yakında ms googleyle yarışamaz hale gelirse şaşırmayın dinsizin hakkında imansız gelirmiş

Mikcrosoft kendi tekellerinde olan silver lite'ın gelişmesi için HTML5'e geçmeyecekti yani kullanıcısına Silver Lite'ı dayatacaktı. Kendi yapmadıklarını Google yapınca küplere bindi tabi. Helal olsun Google'a.

chrome veya opera çok iyi, seri ve hızlı, sekmelerde geçiş yavaş pclerde bile çok hızlı ve hafif kalıyor

ie yavaş diyenler için bomba etkisi yaratan bir şok oluyor 10 kat hız nedemek nerede ise az daha uğraşılsa hem hız hemde stabdart yönünden rakibi kalmayacak. silverlight takıntısıda çok saçma ben kurdumama hiç bir fayda göremedim ms resmi sayfalarında bile macromeia flash kurmadan görüntü alınamıyor birçok animasyonda.

Chrome Frame, IE8'in en büyük güvenlik özelliklerini devre dışı bırakıyor... XSS filter, Phising filter ve SmartScreen. Chrome'un bu güvenlik özellikleri yok denecek kadar düşük...

Microsoft ancak bu kadar aşağılanabilir herhalde :) Google Microsoft kendi yapamadı biz yaptık diyor resmen. Utanç verici bir durum Microsoft için. Yüre be Google :)

Google'a ne İE'den!?

IE' ile oynamak yerine Bir Internet Explorer sekmesinde Chrome veya Firefox açmak daha mantıklı olurdu. Zaten herkes altarnatif bir tarayıcı kullanıyor... Benzer bir Firefox eklentisi var (IE Tab): addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/1419

google bide işletim sistemini sunsa piyasayada google bide orda görsek.

MS tesekkur etmeli Googleye. Bizim yapamadıgımızı siz yaptınız ve ie ye hız kattınız diye. Ayrıca Googleye para ödemeli bu yüzden :) Bir iş nasıl yapılır ögrensinler

'''Chrome Frame, IE8'in en büyük güvenlik özelliklerini devre dışı bırakıyor... XSS filter, Phising filter ve SmartScreen. Chrome'un bu güvenlik özellikleri yok denecek kadar düşük...'''

Evet arkadaşlar Selçuk Bey'in yorumuna katılmamak mümkün değil... ie8'in felsefesi hız değil güvenliktir... Ve bu güvenlik eklentileri yüzünden yavaşlar... Siz bunları hızlı olmak pahasına devredışı bırakırsanız güvenlik açığı oluşturursunuz... O nedenle google ellemesin ie8'e de chrome için biraz eklenti çıkarsın...

Ms şikayet edeceğine kendisi zamanında geliştirseydi bunları. Hem benim tarayıcımı kullanın diyor hemde Yeni teknolojileri uygulamıyor. Google ın bu hizmetini daha önceden microsoftun kendisinin yapması lazımdı

Linux'u pek sevmiyorum, tabii nedeni belli kötü bir işletim sistemi olduğu için değil tam olarak kullanamadığım için. Ancak Google linux tabanlı işletim sistemini çıkardığında mutlaka kullanmaya çalışacağım. Adamlar kullanıcının kalbini nasıl çalacağını biliyorlar.

Kaç kişi sistemine yükleyip test etti acaba! Güvenlik açığından bahsetmişsiniz adres satırı başına cf: eklemeden etkin olmuyor. Zaten crome son derece güvenli bir tarayıcı burada ie'nin açıklarını tartışmalıyız asıl.

ama güvenliğini azaltıyor bence denemeyin

Öncelikle Google açıklamasında demiş ki IE6'da olan güvenlik açıklarını kapatıyor. Ama haberde deniyor ki IE8 den vazgeçemeyen kullanıcılar için eklenti. Şimdi Google ne diyor biz ne anlıyoruz? Google'ın bu hareketi sadece Microsoft'u zayıf göstermek. Ama unuttuğu bir şey var ki Google sadece tarayıcı bazlı güvenlik önlemleri alıyor (zira Firefox da) ancak İnternet Explorer Windows'ta varsayılan tarayıcı ve Microsoft Windows'un güvenliği için önlemler almak zorunda. Chrome bana göre rezil bir tarayıcı ve Google'un yüzeysel ürünleinden birisi. Firefox da Microsoft ile zıtlaşarak Windows üzerinde performans kaybı yaşıyor. Sonuçta Microsoft IE6 ile edindiği kötü imajı IE7 ve IE8 ile kurtardı bence. Çünkü IE7-IE8 hem hızlı hem de güvenli. Ancak kullandığı Javascript motoru ve HTML5 desteği sağlanırsa daha iyi olacağı kanısındayım. Mozilla'nın arkasında muazzam bir destek mevcut. Zira bunu eklentilerden ve hata listelerinden de anlıyoruz. Google ise şu anda piyasada en baskın internet şirketi. Bu yüzden IE çok zor bir dönemeçte. MS de bunu farkında ve bu yüzden HTML5'de en büyük destekçilerden. Eğer CSS3 ve HTML5 ile uyumlu bir IE8 (veya IE9) olursa Microsoft pazar payını her halükarda korur.

benim interneti dahada yvaşlattı sanki ie8 +updateler ile xp taş gibi

firefoxs 3,5 en iyisi

ie8 icin 4-5 yama + 2 kolide yara banti lazim

ie8 indirdim internete bağlanmaktan bile aciz her seferinde sorun çıkarıyor...

google kendisi de söylüyor: adamlar için 3 önemli şey hız, sadelik ve güvenilirlik.
üstüne bir de ücretsiz olması eklenince harika şeyler çıkıyor ortaya.

anlamadıgım şu.. dünyanın en büyük yazılım firması olacaksın.. yazılım ve bilişim teknolojisine yön vereceksin ama adam akıllı bir web tarayıcı yazmayacaksın..yada yazamayacaksın..nedir engel?' nedir sorun?!anlamak güç gerçekten...

Microsoft ben yaptım demek, pazardaki diğer alternatifleri egale etmek ve ürünlerinin ücretli olması nedeniyle diğer açık kaynaklı alternatiflerin kullandığını kullanmamak, yapmamak için kendi ürünlerinde totaliter bir uygulamaya gidiyor. Aslında çok doğal çünkü Mic ürünleri ücretli ama ürünlerini geliştirememesi ve istenileni vermemesi onu bu tür ortaklıklara itiyor.. Az kaldı mic yakında tarih olur :)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play