Google, iOS'dan daha mı çok kazanıyor?

Apple'ın iPhone ve iPad'lerinin, Google'a akıl almaz paralar kazandırdığını biliyor muydunuz?

Google, iOS'dan daha mı çok kazanıyor?

Google, 2011 yılında mobil ürünlerden 2.5 milyar dolar gelir elde ettiğini açıklamıştı. The Guardian'ın raporuna göre ise Android'in bu rakam içerisinde çok küçük bir payı olduğu ortaya çıkyor.

The Guardian'a göre iOS ürünlerinin Google'ın gelirlerine Android'den daha fazla katkısı var. Siteye göre Google, Oracle ile olan yasal savaşında Android kullanıcılarından 550 milyon doları elde etmeyi başarmıştı. Geri kalan 2.5 milyar dolar ise iOS'dan geliyor. Google'ın ilk iPhone'dan (2007) bu yana Apple ile yaptığı bir anlaşma bulunuyor. Bu anlaşma, iOS ile çalışan iPhone, iPad ve iPod Touch ürünlerine harita ve varsayılan arama motoru hizmeti sunmayı içeriyor. Apple CEO'su Tim Cook ise 315 milyon iOS cihazı sattığını açıklamıştı. Bunlarının yarısının ise geçen sene satıldığı düşünülüyor.

Dolayısıyla The Guardian'ın hesaplamalarına göre Google, Apple ile anlaşmasından Android'e kıyasla 4 kat fazla gelir elde ediyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

4 kat fazla gelir ediyor. Dünyanın en değerli şirketi apple seçildi o nasıl oluyo? APPLE SEVER DEĞİLİM ! :D

Ekmeğini yediği adama baş kaldıran Google o zaman.

çok saçma geliyor çünkü google apple dan kendi gelirinin 4 katı para alıyor gibi anlatılmış aslında google androidden kazandığı paranın 4 katı para alıyor yukarda da söylendiği gibi android google ın gelirinin çok küçük bir kısmı

Apple'ın 4 katı değil androidden kazandığının 4 katını kazandığını anlatıyor...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir