Google katillerine hala yer var mı?

Arama motoru dünyasında Google ve diğerleri: Google katillerine gerçekten hala yer var mı?

  • Ümit Öncel
Google'ın tahtı ne kadar sağlam?
Resme tıklayarak raporda yayınlanan rakamları yakından inceleyebilirsiniz.

ABD'deki Adweek sitesi geçtiğimiz günlerde arama motorları ile ilgili bir araştırma yayınladı. Araştırma ABD'de 18 yaş ve üzeri kullanıcıların katılımıyla oluşturulmuş rakamlar üzerinden arama motoru sektöründeki son durumu ortaya koyması açısından son derece faydalı olsa da, sitenin yorumları karmaşaya neden oldu.

Araştırmanın asıl amacı, reklam verenlerin hedef kitlelerine ulaşmak için arama motorlarını en sağlıklı ne şekilde kullanabileceklerini ortaya koymaktı. Kullanıcıların en sık kullandıkları arama motoru, haftada en az bir kez hangi arama motorunu kullandıkları ve açılış sayfası olarak belirledikleri arama motorları incelendi. İncelenen rakamlar Google'ın ciddi bir farkla önde olduğunu gösterdi.

Adweek sitesinin bu rakamlara rağmen raporun başlığına "Google katilleri için hala yer var" demesi büyük tepki topladı. Her ne kadar rakamlar Google'ın rakipsiz olduğunu göstermese de, aradaki fark Yahoo, AOL veya MSN gibi diğer alternatiflerin birer "Google katili" olmaktan (en azından şu an için) çok uzakta olduğunu gösterdi.

Raporun başlığı okur tepkileriyle düzeltilmiş olsa da, pek çok kullanıcı Google'ın geçilmesinin mümkün olup olmadığını düşünmeye başladı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

benim zanlayamadığım yahoo gibi bir devin (daha google yokken) nasıl olduda bi anda tahtını kaptırdığı.
demek ki neymiş efemmm
arge önemliymiş.

Google'ın Türkiye'deki gibi tekel olması Türkiye'deki web siteleri ve web sitesi sahipleri için en büyük tehlikedir. Google, keyfi uygulamaları için ülkemizi deney tahtası gibi kullanıyor. Google arama sonuçlarından nedensiz olarak çıkarıldığı için intihar etmeyi ciddi ciddi düşünen kişiler tanıyorum. Sandboz diye bişimiş. Bunların hepsi Google'un Türkiye'de neredeyse %100'e yakın kullanılması. Amerika'daki gibi olsa problem olmazdı, orada lider olsa bile Türkiye'deki ben nersem onu yapacaksınız ağa modund degil. insanlar kabul etsin ya da etmesin. Google Türkiye internetinin ağasıdır. Tüm webmasterler da ağalarının elini öpmekten bişi yapamıyorlar.

Google'ı belki de Türkiye'nin en iyi arama motoru olduğu için kullanıyoruz. Aradığımız şeyi ilk satırda tam olarak gösterebildiği için. Ayrıca gmail gibi hızlı bir e-mail sağlayıcısı olduğu için. Ayrıca da Office uygulamaları vs. için. Ha bi translation var. Çince vs. sayfaların en azından içeriği anlayabiliyoruz. (ispanyolca, italyanca her neyse) Ayrıca da google bizi önemsediğini yeterince gösterebiliyorlar.

DÜZGÜNCE bir düşünelim. Amerika'da insanlar İngilizce dilini kullanıyorlar ve arama motorları da İngilizce diline göre oldukça iyi. Peki ya Türkçe? Ask ve Yahoo Türkçe dilimizde Google'dan iyi diyen de var mıdır bilmiyorum. Ya da Ask.com bize Google kadar çok uygulama veriyor mu... :)

Google tanrı değil. Anlamıyorum neden bu kadar büyütüyorsunuz bu şirketi. Arama motoruda, daha iyisi yokmuş muş, bilmem neymiş. Hadi ordan be.

Google, çıktığı ilk günden beri fake siteleri, reklam tuzaklarını en üstlere taşıyıp durdu, seo diye bir sektör ortaya çıkarttı ve git gide daha da berbat bir hale gitmesine yol açıyor piyasanın. Arama sonuçlarının %80 i yanlış, gereksiz, alakasız. Herkes gördüğünü halde ısrarla google savunuluyor ve yanılıyorsunuz. Google oldukça beter bir arama motoru. Tamam güzel, aramaları her zaman kötü değil ama ben bir bilen ve interneti tanıyan olarak aradığımı rahatlıkla bulabiliyorum fakat babam denediğinde içinden çıkamıyor. Saçma sapan siteler, gereksiz reklamlar v.s v.s

bir bilardo hastası olarak bilardo oyna indir gibi bir kelime yazdı ve saçma sapan dan da öte, tuzak dolu sitelere yöneltildi. Böyle bir hatayı benim yaptığım bir site de yaşasanız etmediğiniz laf kalmaz ama google dır o kraldır.. bırakın allah aşkına..

Aylarca uğraştım sitemi en üst sıraya çıkarttım, harika bir tasarım, tüm standartlara ve tarayıcılara uygun, gerçek içerik, özgün içerik ama gel gör ki sandbox yedim ve artık google listesinde yokum. Bilgisayarınıza zarar verebilir miş!! başlarım böyle işe, ya benim 5000 kullanıcımın akıbeti ne olacak? ya benim gelirlerim ne olacak? Bu mudur kaliteli google bey!! kendinizi kandırmayın. google oldukça laçka bir arama motorudur. Sadece bana oldu diye bu cümleleri kurmuyorm, arkadaşında belirttiği gibi dünyalarca insna tanıyorum sadece bu yüzden depresyona giren, gelirlerini kaybeden. Bize de yazıktır ya. Biz bu işten para kazanıyoruz. biz senin saçma sapan botlarının kafasına göre verdiği kararların kurbanı olmak zorunda değiliz.

Diyeceksiniz gelirin google sayesinde. Hayır değil? Siteme aldığım trafiğin %67 si yahoo ve live dan. google olsun olmasın, ama google da lekelendiğin zaman tüm arama motorlarından etkileniyorsun. Hepsi aynı kaynakları kullanıyor. Live dan engellen, google da engeller, yahoodan engellen, live ve google da engeller. Ama beni hiç birisi engellememişken sen hiç bir gerekçen olmadan beni nasıl engellersin. Bu hatadır. Şimdi kara kara bekliyorum ne zaman beni yahoo ve live dan da google yüzünden eleyecekler...

şuan google lider ve bu böle olacak gibide görünüyor ...

o kadar backlink kasarsaniz 1.siraya cikmak icin sandbox i yersiniz.haketmissiniz.

Google süper değil ama daha iyiside yokki. Kullanmaya mecburuz. İçlerinde en iyisi google.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play