Google, kendini tehlikeli olarak listeledi!

Google, kendi açılış sayfasını "tehlikeli" olarak listeledi, kafalar fena karıştı!

Google, kendini tehlikeli olarak listeledi!

Google'ın kendi giriş sayfası Google.com'u "kısmen tehlikeli site" olarak listelediği keşfedildi. Bir Reddit kullanıcısı tarafından yapılan keşfe göre Google'ın "Güvenli Tarama" sayfasında şu bilgiler yer alıyor:

"google.com üzerindeki bazı sayfalar şu anda aldatıcı içerik barındırıyor."

"Bu web sitesindeki bazı sayfalar, ziyaretçilerin bilgisayarlarına kötü amaçlı yazılım yüklemektedir.

Bu sitedeki saldırganlar, yazılım indirmenizi sağlamak veya bilgilerinizi (örneğin şifrelerinizi, iletilerinizi veya kredi kartı bilgilerinizi) çalmak için sizi kandırmaya çalışabilirler.

Bu web sitesindeki bazı sayfalar, ziyaretçileri, bilgisayarlarına kötü amaçlı yazılım yükleyen, 7b726aeb-a-62cb3a1a-s-sites.googlegroups.com, polnu4ewtan4iwki.ws ve40d0dfd9-a-62cb3a1a-s-sites.googlegroups.com dahil tehlikeli web sitelerine yönlendirmektedir.

maeaflordapele.com, valeimaginar.blogspot.com ve bou7out.blogspot.com dahil olmak üzere tehlikeli web siteleri bu siteye ziyaretçi gönderiyordu."

Durum başta garip görünse de, sayfanın altındaki şu açıklama her şeyi açıklığa kavuşturuyor: "Panik olmayın. Kullanıcılar bazen normalde güvenli olan web sitelerinde kötü içerik yayınlarlar. Güvenli Tarama, web yöneticisi kötü içeriği temizlediğinde güvenlik durumunu güncelleyecektir."

Yani Google'ın altında bulunan bir hizmete yüklenen zararlı içerik, tüm alan adının "tehlikeli" olarak listelenmesine yol açabiliyor. Bu içeriğin kaldırılmasının ardından site, "tehlikeli" olarak listelenmekten kurtuluyor. Bir Google yetkilisi, dün yaptığı açıklamada Google'ın artık tehlikeli olarak listelenmediğini söylese de, haberi yayına hazırladığımız sırada Google.com yine "tehlikeli" olarak listeleniyordu.

Benzer bir durum Google.com'un başına daha önce de gelmişti. Dahası Tumblr.com ve Github.com gibi kullanıcıların içerikleriyle çalışan popüler siteler, şu an "ziyaret edilmesi güvenli değil" sözcükleriyle listeleniyorlar. 

Tüm bunlara ek olarak Güvenli Tarama işlevinin bazen zararlı siteleri algılamadığını da söyleyelim. Dolayısıyla Google'ın arama sonuçlarında devreye giren bu işlev, tam bir koruma sunmaktan ziyade, korumanıza yeni bir katman ekleme amacını taşıyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Kendiside biliyor gerçeği gidip google kullanıyorsunuz.

Known revelende diye tam ismini yazamadım o program flv player la birlikte gelmişti bilgisayardaki hdd bile silebiliyor ayriyetten windows dosyalarınıda kaldırıyor regedit kayıt dosyalarından başka yerden kaldıramazsınız zaten ordan kaldırdığında windows dosyalarını siliyor en son çağre regedit dosyalarını silip sistemi geri almanız oda biraz eski tarihli ozaman bilgisayar kendine geliyor ama şunu söylim o program yüklüyken chrom kredi kartı çalıntı yazılım olrak başlangıç sayfasında gösteriyor

@22 Nisan 2016 10:24 Konuyla ne alakası var? Burası içini dökme platformu mu?

@22 Nisan 2016 10:24 Arkadaş diğerlerine de buradak çağrım olsun. Şu flv player denen illeti neden indiriyorsunuz yada kim tavsiye ediyor bilmiyorum ama gözünüzü seveyim artık yayılmasın ! Halbuki media player ın her tür videoyu açması için tek yapılması gereken k little codeck pack yazılımını yüklemek. Bu kadar basit.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir