Google, korna çalmayı öğretiyor!

Google, sürücüsüz otomobillerine şimdi de korna çalmayı öğretiyor!

  • Cenk Atlı
Google'ın otonom arabası korna da çalacak!

Otonom araç konseptiyle ilgili neredeyse her ay bir rapor paylaşan Google, Mayıs 2016 için yayınladığı raporunda kendi kendine gidebilen aracının korna da çalabileceğini açıkladı.

Bu işlevin birçok alanda oldukça yardımcı olabileceğini belirten firma dolayısıyla bu özelliğin otonom araçlarda da yer almasını planlıyor. Örneğin trafikteyken birisi arabanın yoluna çıkarsa ya da başka bir araba yanlış bir anda bu aracın önüne geçerse Google'ın otonom aracı kornaya basacak.

Araştırmacılar, aracın kornayı yanlış kullanmadığından emin olmak ve insan sürücülerin dikkatini dağıtmamak için ilk aşamada kornayı yalnızca aracın içinden duyulacak biçimde kullanmaya başladılar. Fakat daha da geliştirilen sistem sayesinde korna artık dışarıdan da duyulabiliyor. Buna göre, dostça bir uyarı için iki kısa korna sesi ve daha kötü durumlar için de uzun süreli bir korna sesi kullanılıyor.

Google ayrıca Mayıs raporunda motorla ilgili de bazı ayrıntılara değinerek elektrik enerjisiyle çalışan otonom araçların motor kaynaklı bir ses çıkarmayacağını da belirtti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

korna sesi araçlarda olabilecek olağan üstü durumlar için kullanılmaktadır. bunun yerine sürücünün diğer araçlarla yayaları uyarımı ses yerine far ve sinyalle olması ses kirliğini önleyeceğini düşünüyorum

Kırmızı ile yeşil arasında çalabilirse test başarılı demektir.. gerisi işe yaramaz..

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play