Google Latitude: "Toplantıdayım" devrine son

Google'ın yeni servisi Latitude, mobil cihaz sahiplerini Google Maps'ten takip etme şansı sunuyor...

  • Ümit Öncel
Google yakın takipte
Servis ne yazık ki henüz Türkiye'de kullanılamıyor.

Google Maps ile neler yapılabilir? Tıklayın...

Google 2005 yılında, mobil cihaz sahiplerinin bulundukları konumları tespit ederek, arkadaşlarına kısa mesaj ile bilgi veren bir servisi satın almış, fakat üzerinden çok zaman geçmeden bu servisi kapatmıştı. Aradan yaklaşık 4 yıl geçtikten sonra Google, yer tespiti işine geri döndü. Üstelik daha gelişmiş imkanlar ve gizlilik konularını da göz önünde bulundurarak...

Google'ın duyurduğu Google Latitude adlı servis, sadece cep telefonu değil, tüm mobil cihazların o anda nerede oldukları tespit edebiliyor. Servise üye olan kullanıcıların tam olarak nerede bulundukları ise Google Maps üzerinden takip edeilebiliyor. Şu an için 17'si Avrupa ülkeleri olmak üzere, toplam 24 ülkede sunulan bu hizmet kişilerin gizliliğini de dikkat alıyor. Üye olan kullanıcılar, coğrafi konumlarının nerede olduğu bilgisinin kimlerle paylaşılacağını kendileri seçebiliyorlar. Böylece nerede olduğunuzu sadece aileniz veya arkadaşlarınızın bilmesine olanak tanınmış oluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

şimdi buna da itiraz eder çoğu kıl insan..

müthiş bir uygulama

sence çok doğru bir davranışmı şimdi insanların telefonlarının dinlenmeside doğru ozmn sana göre?

Sadece kullanan kişiye bu hakkı tanıdığı için faydalı. Umarım Türkiye'de de hizmete girer.

OZGURLUGUN BITTIGI BOSANMALARIN VE AYRILIKLARIN COGALACAGI ANDIR.. BEN MOSKOVADAYIM VE HIZMET CALISIYOR.. TUM GOOGLE CALISANLARINI VE HIZMETLERINI KINIYORUM.. :) TEKNOLOJI BE BILISIM ADINA GUZEL BIR HIZMET. GOOGLE IN HER HIZMETI GIBI HAYALLERIN OTESINDE..

Arkadaşım "üye olan kullanıcılar, coğrafi konumlarının nerede olduğu bilgisinin kimlerle paylaşılacağını kendileri seçebiliyorlar. Böylece nerede olduğunuzu sadece aileniz veya arkadaşlarınızın bilmesine olanak tanınmış oluyor." diyor okumadan yorum yapıyorsunuz.

eywawhhh antremandaydım =))))

okulda çocuğu olanlar için faydalı olabilir iyidir iyi yalnız biraz dikkat.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play