Google, M-Lab ile interneti tanıyacak

Google, yeni sitesi ile bu kez kar etmeye değil, internet trafiğinin gizemlerini çözmeye çalışacak.

  • Ümit Öncel
Google, M-Lab ile interneti tanıyacak
Google araştırma konusuna ağırlık veriyor.

Google'ın online pek çok hizmeti ağırlıklı olarak firmanın karlılığını arttırma yolunda çalışıyor olsa da, yeni kurdukları bir araştırma sitesi ile bu kez hedef kar elde etmek değil. Google'ın kar amacı gütmeyen iki kurum ile ortak başlattığı çalışmanın amacı internet trafiğinin gizemlerini çözmek. Pek çok araştırma bugüne kadar internetin temellerini anlaşılır bir şekilde ortaya koymuş olsa da, internet servis sağlayıcıları ve kullanıcılar arasına yayılan bağlantıların pratikte ne şekilde çalıştığını ve hangi sorunlara neyin sebep olduğu tam olarak kesinleşmiş konular değil.

Google'ın kurduğu Measurement Labs adlı site üzerinden işte bu sorulara yanıt bulunmaya çalışacak. Henüz yeni kurulan site tam olarak, her yönüyle aktif değil ama zaman içerisinde tüm masraflarını Google'ın karşılayacağı dünyanın farklı yerlerine yerleştirilecek olan 36 sunucu, hem kullanıcıların kendi internet bağlantılarını test etme, hem de araştırmacıların bu katılımcıların katkısıyla internet bağlantıları ile ilgili gizemlerin çözülmesine yardımcı olacak.

Sürdürülecek araştırmalar arasında bir tanesi Alman bir grubun yönettiği, bağlantıda öncelik konusunu ele alan bir çalışma. Bu çalışma doğrultusunda internet trafiğinin acil veya öncelikli verilerin daha hızlı aktarılması için, diğer bağlantıları geçici olarak yavaşlatması konusu ele alınıyor. Fakat bu tarz bir çalışma internetin tamamen bağımsız ve tarafsız olmasını savunan Google'ın genel yaklaşıma ters düşüyor. Bakalım ortaya çıkan veriler ve yapılan araştırmalar bilim adamlarının interneti tanımasına yardımcı olurken, Google'ın da internet tarafsızlığı düşüncesini değiştirecek mi?

M-Lab'ı bu adresten ziyaret edebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

şu google ne yapsa birilerine yaranamıyor desem yeridir daha ne yapsın ağzıyla kuş mu tutsun...tabii ki bütün firmalar kendi kar oranını düşünür ama hangi şirketin insanlığa google kadar yararı olmuş ta böyle düşünüyor insanlar...lütfen biraz sağduyulu olalım..

Nasıl kar amacı gütmüyomuş, napacak edindiği bilgileri sanıyosunuz ki, doküman haline getirip bize mi sunacak, edindiği bilgilerle kar edebileceği yeni uygulamaları hayata geçirecek tabiki. Hiç bir şirket, dolaylı ya da direk, kar edemeyeceği bir işe girmez.

vaooov harika :D:D:D:D:D xDxDxDxDxD

google kendi geleceği için yatırım yapıyor. google yıllar geçtikçe insanların daha da bağımlı bir hale geldiğini en iyi bilen bir şirket tabi bu yüzden net(internet) üzerien daha çok yoğunlaşıyor. sonra kendi sunucuları ile rakiplerini devre dışı bırakacak. tabi sunucularında kendi programları ve sistemleri (işletim sistemi ve çevresel prog.) çalışacak. sonra google olacak dünyanın en büyük şirketi...

Bu google yer altına raccoon city falan da kurmuştur :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play