Google Maps'i kullandı, hazine buldu!

Google Maps pek çok amaç için kullanıldı, ama hazine aramak bunlardan biri değildi. Şimdiye kadar...

  • Ümit Öncel
Google Maps'i kullandı, hazine buldu!
İşte hazinenin bulunduğu Mission Nehri'nin Google Maps görüntüsü

Ülkemizde de oldukça çok sayıda bulunan hazine arayıcılarının, uzun zamandır özel detektörler kullandığını biliyoruz. Peki ama Google Maps'in de bu amaçla kullanıldığını biliyor muydunuz? ABD'li 39 yaşındaki bir müzisyen olan Nathan Smith, Google Maps sayesinde 1822 yılından kalma bir gemi enkazının yerini tespit etti. Hazine arama merakının Nicholas Cage'in başrolünü oynadığı National Treasure filmini izledikten sonra başladığını söyleyen Smith'in bulduğu hazinenin değeri yaklaşık 3 milyar dolar olarak tahmin ediliyor.

Ne yazık ki Smith için hazineyi almak, bulmak kadar kolay değil. Çünkü gemi enkazının gömülü olduğu yer konusundaki tartışmalara bir anda, civardaki arazinin sahibi de dahil oldu ve avukatını Smith'in arazisini kazmasını engellemekle görevlendirdi. Smith ise bölgenin Mission Nehri'ne dahil olduğunu dolayısıyla ABD yasalarına göre ilk başvuruyu yapanın kazı yapma hakkına sahip olduğunu iddia ediyor. Müzik kariyerinde 1990 yılından beri kayda değer bir gelir sağlayamayan Smith davayı kazansa bile bu kez de bu çapta bir kazı yapmak için gerekli yatırıma sahip olmaması engeliyle karşılaşacak. Davayı kazanacağına çok inanan Smith, şimdiden hazineye ortak olmak isteyecek yatırımcılar aramaya başladı bile.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Aferim adama :)

hazineyi bulmus mu? anliyamadim!!!?? 3 milyar dolarlik hazineyi bulmus diyosunuz sonra kazi yapamiyor diyosunuz!!?? kafam karisti kazi yapmadan hazineyi nasil bulmus!? hazinenin degerini nerden ogrenmis!!??

ben ortak olurum:D

birsey anlamadim :S nasil hazineyi google maps ile buluyor yerin altini mi görmus o programla bu imkansiz.

hazine avcıları şimdi de google maps'e dadanır demedi demeyin...

vallaha ya nasıl hazine buluyor google earth benim bildiğim yer küre katmanına kadar gösteriyor yerin altını felan göstermiyor :S

"hazineyi bulmus mu? anliyamadim!!!?? 3 milyar dolarlik hazineyi bulmus diyosunuz sonra kazi yapamiyor diyosunuz!!?? kafam karisti kazi yapmadan hazineyi nasil bulmus!? hazinenin degerini nerden ogrenmis!!??"

şaban filmlerindeki gibi testi içinde altın bulmamış gemi bulmuş gemi :D gemi de limana demir atmış vaziyette değilmiş denizin dibine çakılmış vaziyetteymiş. çakıldığı yerin yakınındaki arazinin sahibi de paranın kokusunu alınca recebin tavuğu gibi hööytttlemiş.... yaaa işte böyle :D anladın umarum :D

Sadece haritayı kullanmış o kadar, abartacak ne var!

Anlamadığım bulmuş ve 3 Milyar dolar.Ama kazı yapmamış ve yeterince maddiatı yok.Buda çok güzel :D:D

:D:D ilginç bir durum reklam kokuyor ama reklam olmasa bile google maps ın kullanımını arttırır :D

bende bir bakayım belki hazine bulurum yerin altına nasıl bakıcam yardım

Sen de yorum yaz